برای شروع نیاز به کمک داری؟

تماس بگیر

سوالات کوتاه پزشکیت رو رایگان بپرس

لیست سوالات

قرص تاوانکس ۷۵۰ میلی گرم

ایزوویزیت

تضمین بازگشت وجه و رضایت کاربران

در صورت نارضایتی از مشاوره، هزینه شما پس از بررسی به طور کامل بازگردانده میشود

قرص تاوانکس ۷۵۰ میلی گرم

قرص تاوانکس ۷۵۰ میلی گرم

قرص لووفلوکساسین (Levofloxacin) با نام تجاری قرص تاوانکس (Tavanex) تولید و عرضه می شود. این دارو متعلق به گروهی از آنتی بیوتیک ها به نام کینولون ها است. این گروه از آنتی بیوتیک ها با توقف رشد باکتری ها باعث درمان عفونت های باکتریایی می شوند.

قرص تاوانکس (لووفلوکساسین) یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف است. این دارو بر باکتری های گرم منفی و گرم مثبت هوازی موثر خواهد بود.

لووفلوکساسین، از طریق مهار فعالیت آنزیم DNA gyrase و DNA Topoisomerase 4 در همانند سازی DNA باکتری اختلال ایجاد می‌کند و در نتیجه سنتز DNA باکتری مهار می‌شود. به این ترتیب از تکثیر باکتری جلوگیری می‌شود و اثرات باکتریسیدی ایجاد می‌کند

موارد مصرف

- درمان عفونت‌های باکتریایی پوست(پیچیده و ساده)،
- سینوزیت حاد باکتریایی،
- کلیه، مثانه و پروستات،
- درمان بیماری‌های تنفسی با عامل عفونی باکتریال همچون برونشیت و ذات الریه،
- درمان بیماری‌های سیاه زخم و طاعون.

مقدار مصرف

- طبق دستور پزشک مصرف کنید.
- این دارو را همراه با آب فراوان مصرف نمایید. استفاده از آب فراوان همراه با مصرف دارو به جلوگیری از بروز برخی اثرات ناخواسته دارو کمک می‌ کند.

عوارض جانبی

- مصرف این دارو همانند دارو‌های دیگر ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشد. هر چند این عوارض جانبی به ندرت رخ می ‌دهند، اما در صورت بروز، می توانید از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید. شایع ترین عوارض جانبی مصرف تاوانکس عبارتند از:
سردرد، حالت تهوع، استفراغ، سبکی سر، دل درد، مشکلات خواب، اسهال، مشکلات تنفسی، گیجی، یبوست، درد قفسه سینه، بثورات پوستی، خارش پوست، عرق کردن زیاد

موارد منع مصرف

- سابقه حساسیت به لووفلوکساسین و یا هر یک از اجزاء تشکیل دهنده این دارو، سایر فلوروکینولون‌ها و یا سایر ترکیبات وابسته به مشتقات فلوروکینولون.
- التهاب یا پارگی تاندون مربوط به مصرف داروهای گروه کینولون.
مصرف قرص تاوانکس در بارداری و شیردهی:
- همان طور که می دانید مصرف دارو در زمان بارداری فقط زمانی مجاز است که استفاده از آن اجتناب ناپذیر باشد. اگر قصد بارداری دارید حتما پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.
- به طور کلی شیر دهی در دوران مصرف این دارو توصیه نمی شود چرا که ممکن است در شیر مادر ترشح گردد. در صورتی که قصد شیر دهی به نوزاد خود را دارید با پزشک متخصص مشورت کنید. البته گزارشی مبنی بر مضر بودن این دارو برای نوزاد وجود ندارد. قرص تاوانکس (لووفلوکساسین) در رده C قرار دارد.

هشدارها

- قرص تاوانکس می تواند سفتی سرخرگ های مغزی در بیماری صرع و سایر حملات تشنجی، بیماری مغزی و ستون فقرات را افزایش دهد.
- این دارو باعث بروز مشکل در کنترل میزان قند خون می شود.
- کاهش پتاسیم خون (هیپوکالمی) در اثر این دارو می تواند باعث آریتمی قلبی و افزایش فاصله QT می گردد.
- قرص تاوانکس می تواند باعث درد، التهاب و پارگی تاندون شود.

احتیاط مصرف

۱- در صورت عدم بهبودی علایم طی چند روز از شروع مصرف دارو و یا بدتر شدن آن، با پزشک خود مشورت نمایید.
۲- از مصرف همزمان داروهای ضد اسید حاوی آلومینیم، کلسیم یا منیزیم، دیدانوزین، مکمل های آهن، سوکرالفیت و روی با این دارو پرهیز نمایید. این داروها باعث جلوگیری از اثر بخشی مناسب لووفلوکساسین می‌گردند. لذا بهترین زمان مصرف این داروها حداقل 2 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از مصرف لووفلوکساسین است.
۳- این دارو ممکن است در برخی افراد باعث حساسیت بیشتر پوست نسبت به نور خورشید شود. تماس با نور خورشید حتی برای دوره‌های کوتاه زمانی ممکن است باعث بروز آفتاب سوختگی شدید، بثورات جلدی، قرمزی، خارش یا سایر تغییرات رنگی پوست گردد. در صورت مشاهده واکنش شدید به نور خورشید، با پزشک خود مشورت نمایید.
۴- در صورت بروز بثورات جلدی یا سایر علایم واکنش‌های آلرژیک، مصرف این دارو را قطع نموده و با پزشک خود مشورت نمایید.
۵- این دارو ممکن است در برخی افراد باعث بروز گیجی، منگی، خواب آلودگی یا کاهش هوشیاری گردد. لذا ضمن درمان از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارد، خودداری نمایید.
۶- لووفلوکساسین ممکن است باعث درد، التهاب یا پارگی تاندون شود. در صورت مشاهده این علایم در دست‌ها، شانه‌ها و ساق‌ها، مصرف دارو را قطع نموده و بلافاصله با پزشک تماس حاصل نمایید. از انجام فعالیت‌های ورزشی خودداری نمایید، مگر آن که پزشک دستور داده باشد.
۷- مصرف این دارو در برخی بیماران دیابتی تحت درمان با انسولین یا داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون، ممکن است باعث هیپوگلیسمی ( اُفت قند خون) گردد. علایم کمی قند خون باید قبل از آن که منجر به بیهوشی گردد، درمان شود. این علایم در افراد مختلف ممکن است متفاوت بوده و شامل خستگی یا ضعف، احساس اضطراب، تاری دید، عرق سرد، اغتشاش شعور، رنگ پریدگی، اشکال در تمرکز، خواب آلودگی، گرسنگی شدید، سردرد، تهوع، عصبانیت، ضربان سریع قلب و لرزش غیر طبیعی می‌باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علایم، مصرف دارو را قطع نموده و بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
۸- مصرف این دارو در بیماران مبتلا به پایین بودن مقدار پتاسیم خون، ممکن است منجر به ضربان تند، کند یا نامنظم قلب گردد.

احتیاط دارویی

۱- دارو ممکن است با معده خالی یا همراه با غذا مصرف شود.
۲- این دارو را همراه با مایعات فراوان مصرف نمایید. مصرف مایعات فراوان به جلوگیری از بروز برخی اثرات ناخواسته دارو کمک می‌نماید.
۳- به منظور حفظ مقدار ثابتی از دارو در خون یا ادرار، مصرف هیچ‌یک از نوبت‌ها را فراموش نکنید. همچنین دارو را مطابق با زمان‌ها و فواصل زمانی تعیین‌شده مصرف نمایید. اگر دارو را یک بار در روز مصرف می‌کنید، آن را هر روز در یک زمان مشخص میل نمایید.
۴- درصورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یادآوردن فوراً آن را میل کنید. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد، نوبت مصرف‌نشده را فراموش کرده و برنامه عادی خود را از سر بگیرید. از دوبرابرکردن مقدار دارو خودداری کنید.
اگر در مورد این دارو و یا دارو های مشابه سوالی دارید ، میتوانید با دکتر های داروساز ایزو ویزیت مشورت نمایید.

دکتر مونا فرجی

دکتر داروساز
4 سال تجربه 1نظر 68,000 تومان
دکتر  مونا فرجی دکتر داروساز

دکتر پویا دریلی

دکتر داروساز
6 سال تجربه 36نظر 40,000 تومان
دکتر  پویا دریلی دکتر داروساز
چند نمونه از موارد استفاده این دارو
بیمار مرد 67 ساله، تاریخ مراجعه 1399/12/11
مشکل ریه
نظرات در مورد دارو
اگر شما نیز تجربه استفاده از این دارو را دارید لطفا تجربه خود را برای دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران
عضو سایت 1401-05-27
سلام آقای دکتر من زخم دهانه رحم داشتم دکترم این قرص وبرامن تجویز کردن ولی متاسفانه استفاده میکنم سردرد وعصبانی میشم به نظر شما دیگه نخورم

سلام
از عوارض جانبی دارو هست
با پزشکتون مشورت کنید تا جایگزین براش تجویز کنه

عضو سایت 1401-05-01
ببخشید من تاوانکس ۷۵۰ برای سینوزیتم خوردم صبح تاحالا درحد مرگ اسهال سبز رنگ و سردرد شدید دارم چکارکنم زود بره از بدنم بیرون خیلی حالم رو بد کرد سرگیجه و چشمم هم سیاهی میره چکارکنم؟

نیمه عمر تاوانکس در بدن 6 تا 8 ساعت هست. شما مصرف مایعات رو بیشتر کنید و در منزل استراحت کنید(دراز بکشید). اما اگر حالتون خیلی بد هست حتما به پزشک مراجعه کنید
 

عضو سایت 1401-02-18
بسیار دارو خوبی است بعد از عمل tul کلیه استفاده کردم فقط عارضه مهم ان مصرف بیش از پنج تا قرص با سوزش و درد شدید معده همراه است
عضو سایت 1400-12-20
سلام
من عمل لوزه انجام دادم بعد عمل دکتر قرص تاوانکس ۵۰۰ که داخل جعبه سفید برام تجویز کردند که بعد مصرف قرص دچار سردر شدید و حالت تهوع شدم و رفتم داروخانه پرسیدم گفتن این مدل قرص مشکل داره به جاش بهم قرص تاوانکس ۷۵۰ داخل جعبه آبی بود دادن بعد مصرف دیگه اون علائمو نداشتن خواستم فقط اطلاع رسانی کنم برای سایر بیماران
عضو سایت 1400-09-11
سلام وقت بخیر
بنده روزی دو بسته سیگار استعمال میکنم و ریه هام شدید عفونت گرفته و خلط دارم . تنگی قفسه سینه و خارش و مور مور شدن سینه و پشت دارم . آیا تاوانکس ۷۵۰ برای رفع عفونت ریه هام و خلط سینه ام مفید است ؟؟؟
باتشکر از زحمات شما عزیزان حامد هستم از سنندج
عضو سایت 1400-09-04
سلام دکتر من عفونت گلو پولیپ بینی و نفس تنگی داشتم یسری دارو خوردم خوب شدم فقط اول صبح یکم عفونت پشت گلو داشتم این سری ک رفتم دکتر برای اینکه واکسن الرژی نزنه گفت این دارو رو تاوانکس ۷۵۰رو مصرف کن تا عفونت خشک بشه الان سه هفتس ک میگذره خیلی عفونت پشت گلوم زیاد شده ابریزش بینی زیاد عطسه پیشونی چشمام سردرد شدید شده باید چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنین

سلام.با خانم دکتر الهه بهبودی یک ویزیت بگیرید تا شرایط شما رو دقیق بررسی کنن و راه حل مناسب رو براتون تجویز کنن.

عضو سایت 1400-09-04
سلام دکتر من عفونت گلو پولیپ و نفستنگی داشتم یسری دارو خوردم خوب شدم فقط صبح از خواب بلد میشدم یکم عفونت پشت گلو داشتم البته همیشه پیشونیم در حال تغییر بود ک ب دکتر گفتم دکتر هم تاوانکی ۷۵۰برام نسخه کرد کرد از روزی که ای دارو رو خوردم بهم ریخته شدم الان بعد سه هفتش عفونت پشت گلوم زیاد شده ابریزش بینی عطسه اینا زیاد شده درکل مثل روز اولی شدم ک این بیماری تازه سرایت کرده بود من باید چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنین
عضویت در ایزو ویزیت
پزشکان و متخصصین

برای ارائه خدمات آنلاین به بیماران بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
کاربران گرامی

برای دریافت مشاوره آنلاین با پزشکان می توانید بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
مراکز درمانی

برای معرفی و مدیریت کامل مرکز درمانی، کلینیک و بیمارستان ثبت نام کنید

بزودی
isovisit
logo-samandehi

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به ایزوویزیت تعلق دارد.