ویزیت فوری با پزشک آنلاین

خواندن 4دقیقه | به روز رسانی 1401-06-10

23031 بازدید

پیکرتراشی (لیپوساکشن)

تهیه شده زیر نظر : پشتیبان ارشد ایزو ویزیت

  پیکرتراشی (لیپوساکشن) | پشتیبان ارشد ایزو ویزیت

  پیکرتراشی(لیپوساکشن):

  یکی از انواع جراحی‌های زیبایی است. در این روش جراحی، به ‌وسیله یک دستگاه مکنده و یک لوله توخالی، بافت چربی را از موضع‌های گوناگون بدن مانند شکم بیرون می‌کشند. لیپوساکشن در واقع کشیدن چربی‌های نامطلوب توسط دستگاه مکنده از طریق سوراخ‌های کوچک و بدون برش جراحی است. در این روش چربی از محل‌های ناخواسته مثل شکم، ران، باسن، بغل پا، زانو، بازو، چانه، گونه و گردن برداشته می‌شود.

  لیپوساکشن چگونه عملی است؟

  انواع روش‌های پیکرتراشی:

  پیکرتراشی اگرچه صرفاً همان چربی‌کشی است و به طریقی چربی‌ها را با مکش خارج می‌کنند اما نحوهٔ اجرای آن تفاوت‌های بسیاری دارد. نکتهٔ مهم در نحوهٔ انتخاب هر کدام از این روش‌ها اول این است که هرجراحی معمولاً به روشی که خود در آن متبحر است اقدام به این کار می‌نماید و دوم اینکه اگر بیمار بخواهد چربی تخلیه شده توسط لیپوساکشن برای قسمتی از بدنش به عنوان پرکننده تزریق شود مانند لب یا گونه آنوقت از هر روشی برای ساکشن کردن نمی‌تواند استفاده کند. چراکه مثلاً در روش لیزری ذوب چربی‌ها مانع از آن می‌شود که دوباره بتوان از آن استفاده کرد.

  از متداول‌ترین انواع پیکرتراشی می‌توان ۳ روش زیر را نام برد:

  1. لیپوساکشن تزریق مایع یا (Tumescent)
  2. لیپوساکشن با لیزر
  3. لیپوساکشن فراصوت

  لیپوساکشن تزریق مایع

  در این نحوه از لیپوساکشن، جراح با تزریق مایعی که حاوی آب و نمک و لیدوکائین و اپی‌نفرین به قسمت تجمع چربی است، باعث می‌شود هم مویرگ‌ها و بافت عضلانی منقبض بشود و آسیب کمتری ببینند و خونریزی به حداقل برسد و هم در عین حال اثر ضد درد آن تا حداقل ۱۲ ساعت پس از جراحی باقی بماند. جراح پس از تزریق این مایع و متورم شدن آن عمل ساکشن را با کانولا شروع می‌کند.

  لیپوساکشن با لیزر

  در این روش ابتدا با لیزر چربی‌های محل لیپوساکشن را ذوب می‌کنند، سپس اقدام به کشیدن چربی‌ها با یک نازل بسیار ظریف تر می‌کند. ذوب شدن چربی‌ها باعث می‌شود هم بتوانند از نازل کوچک‌تری استفاده بکنند و هم در عین حال مایع بودن چربی‌ها باعث می‌شود، دست جراح که نازل را تکان می‌دهد تفاوت چربی را با بافت عضلانی بهتر متوجه بشود و به بافت عضلانی کوچکترین صدمه‌ای وارد نشود.

  لیپوساکشن فراصوت

  در این روش با دستگاهی که چربی‌ها را در معرض امواج فراصوت قرار می‌دهد، چربی‌ها را ابتدا جدا کرده و سپس خارج می‌کنند.

  بهبودی fun hc پیکرتراشی:

  بسته به نوع جراحی که انجام داده‌اید ممکن است مجبور نباشید در بیمارستان بمانید. اما حداقل برای چند هفته باید منتظر کبودی، تورم و درد باشید. جراح ممکن است از شما بخواهد که برای کنترل تورم به مدت 1 تا 2 ماه پس از جراحی از لباس‌های تنگ استفاده کنید. برای جلوگیری از عفونت معمولا آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود و برای کنترل دردهای احتمالی ممکن است پزشک داروهای مسکن را تجویز کند. اکثر افراد میتوانند ظرف چند روز به سر کار بازگردند و در عرض 2 هفته به فعالیت‌های عادی بازگردند. اما برای هر فردی متفاوت است.

  خطرات پیکرتراشی:

  مثل تمام عمل‌های جراحی، لیپوساکشن هم دارای خطراتی مثل خونریزی و واکنش به مواد بیهوش کننده ست. عوارض احتمالی لیپوساکشن شامل موارد زیر است:

  • بی نظمی در شکل:
   بعد از انجام جراحی ممکن است پوست شما به صورت ناهموار در بیاید. این موضوع معمولا به خاطر برداشت ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و درمان غیر معمول اتفاق می‌افتد. این تغییرات ممکن است دائمی باشد. در طی فرآیند لیپوساکشن از یک لوله ریز استفاده می‌شود که ممکن است ظاهر نقطه‌ای دائمی به پوست بدهد.
  • تجمع مایعات:
   این احتمال وجود دارد که کیسه‌هایی که حاوی یه نوع مایع هست زیر پوست تشکیل شود. شاید لازم باشد این مایع با یک سوزن توسط پزشک بیرون کشیده بشود.
  • بی‌حسی و کرخت شدن:
   ممکن است آن قسمت از بدن که لیپوساکشن انجام می‌شود برای همیشه یا به صورت موقت بی‌حس شود. بعضی وقت‌ها با تحریک موقت عصب‌های آن قسمت این مشکل برطرف می‌شود.
  • عفونت:
   هرچند عفونت پوست خیلی نادر است، اما این احتمال هم وجود دارد. یک عفونت شدید پوستی می‌تواند حتی زندگی کسی که این عمل را انجام داده به خطر بیاندازد.
  • سوراخ داخلی:
   سوزنی که به صورت عمیق وارد بدن می‌شود ممکن است باعث پارگی و سوراخ شدن اندام‌های داخلی بدن شود. این موضوع هم ممکن است به جراحی اورژانسی نیاز داشته باشد. البته احتمال بروز این وضعیت خیلی کم است.
  •  آمبولی چربی:
   قطعاتی از چربی سست شده ممکن است شکسته و در درون رگ‌های خونی گیر بیافتد. این چربی‌ها میتوانند در ریه‌ها جمع شده یا اینکه وارد مغز شوند. آمبولی چربی به جراحی اورژانسی نیاز دارد.
  • مشکلات قلبی و کلیوی:
   تغییر در سطح مایعات در زمانی که مایع تزریق می‌شود و سپس مکش صورت می‌گیرد، میتواند تهدید‌کننده زندگی فرد باشد.

  منابع:

  en.wikipedia.org
  www.webmd.com
  www.mayoclinic.org

  دکتر های مرتبط با این مطالب

  سید سروش پنجتنی کارشناسی مشاوره تغذیه

  تهران

  5 (1 نظر)

  پاسخگویی تقریبا:کمتر از 1 ساعت

  تجربه
  4 سال
  پوشش بیمه
  ندارد

  خدمات:

  رژیم غذایی و تناسب اندام, رژ ...

  سید اسماعیل مرتضوی کارشناسی مشاوره تغذیه

  تهران

  5 (4 نظر)

  پاسخگویی تقریبا:1 ساعت

  تجربه
  20 سال
  پوشش بیمه
  ندارد

  خدمات:

  رژیم غذایی و تناسب اندام, رژ ...

  فاطمه رضازاده کارشناسی ارشد مشاوره تغذیه

  شیراز

  4 (7 نظر)

  تجربه
  8 سال
  پوشش بیمه
  ندارد

  خدمات:

  رژیم غذایی و تناسب اندام, کن ...

  دکتر مهدی وجدی کارشناسی ارشد مشاوره تغذیه

  اصفهان

  5 (2 نظر)

  تجربه
  11 سال
  پوشش بیمه
  ندارد

  خدمات:

  رژیم غذایی و تناسب اندام, رژ ...

  ملیکا درزی کارشناسی ارشد مشاوره تغذیه

  اصفهان

  5 (9 نظر)

  تجربه
  4 سال
  پوشش بیمه
  ندارد

  خدمات:

  رژیم غذایی و تناسب اندام, رژ ...

  تیم تحریریۀ ایزو ویزیت

  تیم تحریریۀ ایزو ویزیت از پزشکان و روانشناسان باتجربه و همچنین کارشناسان تولیدمحتوا با تحصیلات آکادمیک در زمینۀ سلامت جسم و روان تشکیل شده‌است. تیم تحریریۀ ایزو ویزیت در تلاش است تا براساس به‌روزترین مقالات و یافته‌های علمی در حوزۀ درمان پاسخی دقیق برای تمامی سوالات پزشکی و روانشناسی ارائه کند و مطالبی جامع و معتبر را در اختیار مخاطبین خود قرار دهد.

  نویسنده مقاله :

   پشتیبان ارشد ایزو ویزیت
  پشتیبان ارشد ایزو ویزیت

  نظرات
  نظر/سوال خود را وارد نمایید:
  چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
  1 تعیین تخصص

  در مرحله اول به صفحه پزشکان سایت ایزو ویزیت مراجعه و با کمک فیلترها نوع تخصص پزشک را مشخص کنید.

  2 انتخاب پزشک

  در مرحله دوم بعد از بررسی متخصصین فیلتر شده، پزشک موردنظر خود را انتخاب کنید.

  3 انتخاب موضوع و نوع ویزیت

  در این مرحله وارد پروفایل پزشک شده و نوبت به انتخاب موضوع ویزیت آنلاین رسیده است. بعد از انتخاب موضوع ویزیت، نوع ویزیت (تلفنی، متنی) را تعیین کنید.

  4 مکالمه امن با پزشک

  در مرحله چهارم بعد از ورود به صفحه چت امن با پزشک به سوالات پاسخ دهید.

  5 پرداخت و شروع مشاوره

  در مرحله آخر بعد از پاسخ به سوالات، ویزیت را پرداخت کرده و مشاوره آنلاین خود را با پزشک شروع کنید.