برای شروع نیاز به کمک داری؟

تماس بگیر

سوالات کوتاه پزشکیت رو رایگان بپرس

لیست سوالات

آمپول سفتریاکسون ٢۵٠ میلی گرم

ایزوویزیت

تضمین بازگشت وجه و رضایت کاربران

در صورت نارضایتی از مشاوره، هزینه شما پس از بررسی به طور کامل بازگردانده میشود

آمپول سفتریاکسون ٢۵٠ میلی گرم

آمپول سفتریاکسون ٢۵٠ میلی گرم

سفتریاکسون برای درمان عفونت های باکتریایی در اکثر نقاط مختلف بدن به کار میرود. همچنین این دارو قبل از انواع جراحی های خاص یا برای پیشگیری از عفونت ها داده میشود.
سفتریاکسون به گروهی از آنتی بیوتیک ها به نام سفالوسپورین ها تعلق دارد.

سفتریاکسون به وسیله مداخله در ساخت دیواره باکتریایی و ایجاد گسیختگی در آن موجب مرگ باکتری می شود.

فعالیت سفتریاکسون در خارج از بدن موجود زنده، در برابر باکتری های گرم مثبت و گرم منفی هوازی و بی هوازی می باشد.
فعالیت باکتریوسیدی (کشنده باکتری) سفتریاکسون به دلیل مهار ساخت دیواره سلولی می باشد و وابسته به اتصال سفتریاکسون به پروتئین های باند شونده به پنی سیلین (PBPs) است. سفتریاکسون در برابر هیدرولیز انواعی از بتالاکتاماز ها مقاوم است.

هشدارها

1- آنمی همولیتیک وابسته به سیستم ایمنی؛ در صورت وجود علایم مربوط به آنمی در اثر مصرف سفتریاکسون باید تا مشخص شدن علت آن، آنتی بیوتیک قطع شود . آنمی همولیتیک شدید همراه با مرگ و میر، در دو گروه کودکان و بزرگسالان گزارش شده است
. 2-در بیماران با کمبود تغذیه ای، بیماری کبدی یا کلیوی یا درمان طولانی مدت ممکن است افزایش INR دیده شود.
3-در نارسایی شدید کلیوی حتما باید تنظیم دوز صورت گیرد ( دوز بالا در این بیماران موجب سمیت سیستم اعصاب می شود )
4-در صورت درمان طولانی مدت با سفتریاکسون یا تکرار درمان، ایجاد عفونت های زیاد و فرصت طلب ممکن است در بدن اتفاق بیفتد که در صورت بروز علایم مربوط به آن، باید دارو قطع شود و درمان تغییر یابد.
5-در بیماران با سابقه حساسیت به پنی سیلین با احتیاط مصرف شود.
6-در بیماران با سابقه ناراحتی گوارشی بخصوص کولیت با احتیاط مصرف شود.
7-در خانم های شیرده با احتیاط مصرف شود چون دارو می تواند از شیر عبور کند و محل های اتصال آلبولین را با بیلی روبین جا به جا کند و در نتیجه باعث افزایش خطر ابتلا به زردی در نوزاد شود.
8-در سونوگرافی کیسه صفرا آنومالی مشاهده شده استکه احتمالا به دلیل رسوبات کلسیم-سفتریاکسون می باشد. در صورت مشاهده علایم مربوط به بیماری کیسه صفرا باید دارو قطع شود.
9-رسوب کلسیم-سفتریاکسون در مجاری ادراری در بیماران دریافت کننده سفتریاکسون مشاهده شده است . که ممکن است در سونوگرافی به عنوان آنومالی مشخص شود ؛ بیماران ممکن است بدون علامت باشند و یا علایم سنگ کلیه و انسداد مجاری ادراری و نارسایی حاد کلیه را نشان دهند . در این صورت باید درمان متوقف گردد و درمان با سایر آنتی بیوتیک های مناسب جایگزین مدیریت شود . در این بیماران از آبرسانی کافی به بیمار اطمینان حاصل نمایید .

نکات قابل توصیه

• سفتریاکسون دارای رنگ روشن کهربایی است . در صورتی که ویال آن حامل ذرات معلق ، کدورت یا تیره رنگ باشد از آن استفاده نکنید . یا در صورت داشتن هرگونه ترک یا آسیب ویال ها به هیچ عنوان ، آن را مصرف نکنید .
• تا پاکسازی کامل بدن از عفونت ، و حتی در صورت مشاهده بهبود علایم در چند روز ابتدا درمان دوره درمانی سفتریاکسون را کامل کنید .
• سفتریاکسون تنها در برابر باکتری ها فعالیت می کند و تاثیری روی عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی معمولی ندارد .
• به دلیل احتمال بروز عارضه ی آنمی همولکتیک با سفتریاکسون که در برخی موارد می تواند شدید وکشنده باشد . به محض مشاهده علایمی مانند خستگی غیر عادی ، ضعف ، رنگ پریدگی پوست ، گیجی ، تب یا لرز ، درد شدید معده یا پشت ، یا زرد شدن چشم یا پوست جتما به پزشک خود اطلاع دهید .
• تجویز سفتریاکسون به صورت داخل وریدی باید طی 30 دقیقه انجام شود . و تزریق داخل عضلانی آن باید به صورت عمیق و داخل توده عضلانی بزرگ صورت گیرد .

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

دارو های مشابه

سفتازیدیم , سفتی زوکسیم , سفکسیم , سفپودوکسیم , سفدیتورن پیوکسیل , سفدی نیر

 

موارد مصرف

پنومونی , عفونت داخل شکمی , سپتی سمی , بیماری لایم , بیماریهای التهابی لگنی , مننژیت , اندوکاردیت , عفونت مفاصل , استئومیلیت , عفونت استخوان و مفصل , عفونت خون , عفونت مجاری ادراری برونشیت ها , عفونت گنوکوکی غیر پیچیده , عفونت بافت نرم پوست , عفونت ساختاری پوست , پیشگیری در جراحی ها , شانکروئید , کونژکتیویت , پیشگیری از اندوکاردیت باکتریایی , عفونت های منتقله از راه جنسی , عفونت گنوکوکی منتشر شونده , پیشگیری از مننژیت مننگوکوکی , نوروسفلیس , تب روده ای سالمونلا , سفلیس اولیه

مقدار مصرف

سفتریاکسون تزریقی به صورت پودر هایی می باشد که با مایع مخلوط می شود . و یا به صورت محصولات از پیش آماده شده است . که به صورت داخل وریدی در طی 30 یا 60 تزریق می شود . سفتریاکسون همچنین به صورت تزریق داخل عضلانی نیز تجویز می شود . این دارو معمولا به صورت تک دوز و گاهی نیز به صورت یک یا دو بار در روز می باشد و مدت درمان بسته به نوع عفونت از 4 تا 14 روز متغیر می باشد .

عوارض جانبی

تهوع , درد سینه , گیجی , استفراغ , تشنج , اسهال , تنگی تنفس , ضعف , کهیر , سرفه , تب1 , درد , خارش , اختلال در وضع ادرار( ادرار همراه با سوزش و درد) , مدفوع تیره و قیری شکل , خستگی , زردی پوست , زردی چشم , جوش های پوستی , قرمزی و تورم و درد در محل تزریق , واکنش های آلرژیک , گلودرد , اسهال شدید یا مزمن , کبودی یا خونریزی غیر طبیعی , لرز , زخم یا لکه های سفید روی لب ها یا دهان , تورم غدد , مدفوع آبکی یا خونی , تب و لرز , درد مزمن یا شدید معده یا پشت همراه تهوع و استفراغ , خستگی غیر عادی , لک پوستی غیر عادی , تحریک یا ترشحات چرکی واژینال

موارد منع مصرف

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن , افزایش بیلی روبین در نوزادان , تزریق داخل وریدی محلول سفتریاکسون حاوی لیدوکائین , استفاده همزمان لیدوکائین با سفتریاکسون

تداخل دارویی

جنتامایسین , رینگر , سیکلوسپورین , هپارین , وارفارین , واکسن ب ث ژ داخل مثانه ای , فولینیک اسید | کلسیم فولینات , کلسیم گلوکونات , کلسیم سیترات , دالتپارین , تینزاپارین , واکسن حصبه (تیفوئید) , واکسن کلرا , فلوربتاپیر F18
واکسن زنده تیفوئید (حصبه)
اگر در مورد این دارو و یا دارو های مشابه سوالی دارید ، میتوانید با دکتر های داروساز ایزو ویزیت مشورت نمایید.

دکتر پویا دریلی

دکتر داروساز
6 سال تجربه 36نظر 40,000 تومان
دکتر  پویا دریلی دکتر داروساز

دکتر مونا فرجی

دکتر داروساز
4 سال تجربه 68,000 تومان
دکتر  مونا فرجی دکتر داروساز
چند نمونه از موارد استفاده این دارو
بیمار مرد 44 ساله، تاریخ مراجعه 1400/03/16
معتاد به خود ارزایی و انزال زو ...
نظرات در مورد دارو
اگر شما نیز تجربه استفاده از این دارو را دارید لطفا تجربه خود را برای دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران
عضویت در ایزو ویزیت
پزشکان و متخصصین

برای ارائه خدمات آنلاین به بیماران بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
کاربران گرامی

برای دریافت مشاوره آنلاین با پزشکان می توانید بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
مراکز درمانی

برای معرفی و مدیریت کامل مرکز درمانی، کلینیک و بیمارستان ثبت نام کنید

بزودی
isovisit
logo-samandehi

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به ایزوویزیت تعلق دارد.