ویزیت فوری با پزشک آنلاین

  ترک اعتیاد

  x

دکتر مجید ترابی

متخصص روانپزشک

تبریز

خدمات:

افسردگی, مشکلات کودک و نوجوا ...

5 ( 11 نظر )

تجربه
27 سال
پوشش بیمه
دارد

خدمات:

افسردگی, مشکلات کودک و نوجوا ...

دکتر ابوذر صباغی

رزیدنت روانپزشک

خمین

خدمات:

مشاوره عمومی, افسردگی

4.6 ( 11 نظر )

تجربه
14 سال
پوشش بیمه
دارد

خدمات:

مشاوره عمومی, افسردگی

دکتر فاطمه نیکخواه

متخصص روانپزشک

قایم شهر

خدمات:

مشاوره عمومی, افسردگی

4.9 ( 76 نظر )

پاسخگویی تقریبا: 1 ساعت

تجربه
17 سال
پوشش بیمه
دارد

خدمات:

مشاوره عمومی, افسردگی

دکتر پونه عمرانیان محمدی

متخصص روانپزشک

تهران

خدمات:

سلامت جنسی, افسردگی

4.8 ( 108 نظر )

پاسخگویی تقریبا: 23 ساعت

تجربه
6 سال
پوشش بیمه
دارد

خدمات:

سلامت جنسی, افسردگی

خدمات:

مشاوره عمومی, تفسیر آزمایش، ...

4.9 ( 19 نظر )

تجربه
2 سال
پوشش بیمه
دارد

خدمات:

مشاوره عمومی, تفسیر آزمایش، ...

دکتر حمید اسلامی

رزیدنت روانپزشک

مشهد

خدمات:

سلامت جنسی, افسردگی

5 ( 89 نظر )

تجربه
9 سال
پوشش بیمه
دارد

خدمات:

سلامت جنسی, افسردگی

دکتر طلیعه عابدینی

متخصص روانپزشک

تهران

خدمات:

افسردگی, مشکلات کودک و نوجوا ...

5 ( 13 نظر )

پاسخگویی تقریبا: 1 ساعت

تجربه
12 سال
پوشش بیمه
دارد

خدمات:

افسردگی, مشکلات کودک و نوجوا ...

دکتر مهسا طالبیان

دکترای حرفه ای روانشناسی

تهران

خدمات:

روانشناسی, ترک اعتیاد

5

تجربه
11 سال
پوشش بیمه
ندارد

خدمات:

روانشناسی, ترک اعتیاد

دکتر سپیده داودی نژاد

رزیدنت روانپزشک

تهران

خدمات:

مشاوره عمومی, افسردگی

5 ( 25 نظر )

تجربه
6 سال
پوشش بیمه
دارد

خدمات:

مشاوره عمومی, افسردگی

مشاوره آنلاین تلفنی و متنی
ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

اعتیاد را به صورت‌های گوناگونی تعریف کرده‌اند. به طور کلی اعتیاد، رفتاری است که شخص به دلایل روحی یا روانی یا در اثر مصرف مواد شیمیایی مانند شیشه، کراک یا مواد طبیعی مانند ماری جوآنا یا تریاک، دچار ضعف در کنترل تکرار عمل خود می‌شود. در این شرایط فرد مصرف کننده هر چه زودتر نسبت به ترک شیشه، کراک، تریاک، ماری جوآنا و سایر مواد مخدر، اقدام کند، شانس بهبودی کامل خود را افزایش می‌دهد.

اعتیاد بیماری خانمان سوز

اعتیاد یک بیماری است و هر بیماری‌ای قابل درمان است. هم چنین با پیشگیری اعتیاد از طریق آموزش‌های خود کنترلی، می‌توانیم از این بیماری جلوگیری نماییم. ضعف اراده، بیماری نیست ولی به دلیل تاثیر مخربی که روی سیستم عصب مرکزی شخص می‌گذارد، نوعی بیماری فرض می‌شود و با ایجاد اختلال در کنترل سیستم رفتار و پاداش، موجب تکرار آن رفتار می‌شود. 
اعتیاد را می توان تلاشی به منظور کنترل چرخه‌های غیر قابل کنترل دانست. وقتی افراد مصرف کننده، از یک ماده‌ی شیمیایی به منظور تغییر خلق خود استفاده می‌کنند، بر آن گمانند که می توانند این چرخه‌ها را کنترل کنند. مهم نیست اعتیاد به چه چیز باشد؛ مصرف کنندگان از یک واقعه، به منظور تغییر خلق یا ایجاد خلسه و آرامش اعصاب استفاده می‌کنند. 
استفاده از مواد اعتیادآور، چه در دسته ی محرک‌ها باشد و چه در دسته‌ی مخدرها، بر روی عملکرد طبیعی مغز تاثیر می‌گذارد و بر اثر ادامه‌ی مصرف، مغز به ماده‌ی اعتیادآور عادت می کند و تنها در صورت رسیدن مواد، مصرف کننده تمرکز و آرامش دارد. 
عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر بر سلامت فرد، زندگی اجتماعی، روابط عاطفی، امنیت، اقتصاد و رشد فرهنگی جامعه، نقش مخربی دارد. 
متاسفانه امروزه گرایش و میل افراد از نوجوانان گرفته تا بزرگسالان، روند رو به رشدی داشته است. 
اعتیاد واکنش به مخدری است که شخص وارد بدن خود می‌کند و به آن وابسته می‌شود. درمان این اختلال به کار تخصصی و دانش نیاز دارد.

معتاد کیست؟

مصرف بی رویه مواد مخدر

معتاد به شخصی می‌گویند که در نتیجه‌ی استفاده‌ی مداوم مواد اعتیادآور، در بدن او حالت مقاومت اکتسابی ایجاد می‌شود؛ به طوری که استفاده‌ی مداوم آن موجب کاهش تدریجی اثرات آن مواد می‌شود و در صورتی که ماده‌ی مخدر به فرد نرسد، دچار اختلالات عصبی-روانی و دردهای جسمانی می شود که این حالت به سندروم محرومیت نیز شناخته می شود. 

دلایل اعتیاد

علل بی شماری برای قصد به سوءمصرف مواد مخدر وجود دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را ذکر می کنیم:

 • محیط زندگی
 • فقر فرهنگی
 • فقر مالی
 • داشتن دوستان معتاد
 • شکست عاطفی
 • عدم موفقیت های تحصیلی
 • مشکلات روان شناختی
 • عوامل فردی(شخصیت فردی، ژنتیک، عوامل خانوادگی)
 • عوامل اجتماعی
 • در دسترس بودن مواد مخدر

مراحل اعتیاد

مراحل اعتیاد به موارد مخدر

شناخت و آشنایی: در این مرحله شخص از راه های مختلف مثل گروه دوستی، خانواده و... با مواد اعتیادآور آشنا می‌شود و به دلایل مختلفی مانند انجام کار مفرحانه، کسب لذت و کنجکاوی، با نوع مصرف آن آشنا می‌شود.
شک و دودلی: در این مرحله، بدن مصرف کننده، بعد از مدت‌ها استفاده‌ی نامنظم، به مواد بیشتری نیاز پیدا می‌کند. مصرف کننده دچار شک و دودلی می‌شود و برای رهایی، با میل روزافزون خود مبارزه می‌کند.
اعتیاد یا وابستگی کامل: بعد از شک و تردید و حتی مدتی ترک اعتیاد اولیه، نهایتا مصرف کننده به مرحله ی وابستگی و اعتیاد واقعی می‌رسد و برای رسیدن به حالت نئشگی، هر بار مقدار مصرف خود را افزایش می‌دهد. 

اعتیاد چگونه عمل می‌کند؟

وابستگی به مواد اعتیادآور، نوعی اختلال در سیستم عصبی انسان با ریشه‌های اجتماعی، خانوادگی، روانی و غیره است. 
سلول عصبی‌ای که در بدن انسان وظیفه‌ی انتقال پیام و احساسات را دارد، نورون نامیده می شود. به عنوان مثال، نورون دست انسان، وظیفه‌ی انتقال پیام گرما، سرما، زبری و دیگر احساسات به مغز را دارد. هر نورون، وظیفه‌ی دریافت و انتقال پیام مخصوص به خود را دارد. نورون موجود در مرکز بینایی و شبکیه‌ی چشم، وظیفه‌ دریافت و انتقال و مخابره‌ محرک نوری را دارد. مغز با جمع آوری و تحلیل پیغامی که از نورون های مرکز بینایی دریافت کرده، تصاویری که می بینیم را می‌سازد. 

 

نورون‌های سیستم عصبی، پیام‌های مربوط به احساس انسان را تولید می‌کنند و انتقال می دهند. احساساتی مانند شادی، سعادت، موفقیت یا غم، افسردگی و شکست. نورونی که وظیفه انتقال احساسات را دارد، با مواد شیمیایی مانند آدرنالین، دوپامین، سروتونین و اندروفین که احساس هر یک متفاوت است، تحریک می‌شوند. استفاده از هر نوع مخدر، میزان زیادی از موادی مانند آدرنالین، دوپامین، سروتونین و اندروفین را وارد بدن می‌کند که به سرعت، احساس سرخوشی زیادی به مصرف کننده دست می‌دهد یا درد و رنج مصرف کننده را تسکین می‌دهد 

با ورود این مواد به بدن مصرف کننده، تولید کننده‌های اصلی این مواد که در مغز وجود دارند، ناگهان با میزان زیادی از این مواد در خون مواجه می‌شوند که آن‌ها را تولید نکرده‌اند و فرد با مصرف مواد اعتیادآور، آن ها را وارد خون کرده است. در این حالت، فعالیت این بخش‌ها کاملا متوقف می‌شود.
با پایین آمدن میزان سروتونین، فرد مصرف کننده دچار احساسات شدید منفی مانند افسردگی، شکست و درد می‌شود و برای رهایی از این احساسات، مجدد به مصرف مواد مخدر روی می آورد. این روند بسته به نوع مخدری که شخص استفاده می‌کند، بین 8 تا 12 ساعت متغیر است. 
بنابر دلایل گفته شده و کسب لذت اولین مصرف، بیماران اعتیاد دائما دوز مصرفی خود را افزایش می دهند و به این صورت، وابستگی به مواد مخدر شکل می‌گیرد.

رابطه ی اعتیاد و افسردگی

اعتیاد و افسردگی رابطه ای دوطرفه دارند. افرادی که از اختلالات روانی رنج می برند، بیشتر به سمت مخدرها و الکل کشیده می شوند اما این مواد اعتیادآور، خود عوارض جسمی و روانی ای را برای مصرف کننده در پی خواهد داشت.
چیزی که درمان اعتیاد و افسردگی هم زمان را سخت می کند، تاثیر این دو بیماری بر روی یکدیگر و افزایش شدت علائم هر یک از این دو بیماری است. درمان افرادی که اعتیاد به مخدر و افسردگی دارند دشوار است و نیاز به برنامه های حمایتی دارد که حتی پس از درمان نیز ادامه داشته باشد. برای درمان این افراد در کنار سم زدایی، باید از روش های درمان بالینی نیز استفاده کرد که تحت نظر روانشناس و روان پزشک انجام می‌شود.

ترک اعتیاد

اعتیاد در واقع یک نوع بیماری است که نیاز به درمان پزشکی دارد. بدیهی است که اعتیاد نه تنها سلامت جسمانی فرد را از بین می‌برد، بلکه بر روی سلامت روانی وی نیز تاثیرات مخربی می گذارد. طبق آمار و مشاهدات، اکثر بیماران اعتیاد، افسردگی و بسیاری از اختلالات رفتاری و روانی را تجربه می‌کنند. طبیعی است که بسیاری از بیماران علاقمند به ترک اعتیاد و برگشت به زندگی سلامت و نرمال خود هستند اما ضروری است که ترک اعتیاد، تحت نظر مشاورین روانشناس و روان پزشک انجام گیرد؛ چرا که بسیاری از بیماران، در زمان درمان دچار بروز علائم ترک خواهند شد و این علائم می تواند زمینه ساز لغزش و بازگشت به مصرف مواد مخدر باشد. به همین دلیل ضروری است که برای ترک تحت نظر پزشک باشند.
در درمان اعتیاد، همان قدر که باید به جسم فرد وابسته توجه کرد، باید به روان فرد معتاد نیز توجه شود.
هر ماده‌ی مخدری اثرات خاص خود را در بدن فرد مصرف کننده می گذارد اما چیزی که در همه  مواد اعتیادآور مشترک است، شروع و ایجاد وابستگی روانی است. 
گام اول برای ترک مواد مخدر، اراده و تصمیم فرد است که با مشاوره های روان شناختی و حمایت‌های عاطفی خانواده، میسر می‌شود. ترک مواد مخدر فرایندی بسیار سخت است اما امری غیرممکن نیست. اکثر معتادین به مواد مخدر، از استرس مرحله‌ی خماری و پیامدهای آن، از قدم برداشتن به سوی ترک اعتیاد، خودداری می‌کنند. چرا که در این مرحله، علائمی مانند بدن دردهای شدید، تعریق شبانه، افزایش ضربان قلب، تشویش و استرس در فرد بروز می‌کند.
 ترک اعتیاد امری بسیار تخصصی است و ترک خودسرانه و غیر اصولی، می‌تواند عوارضی به مراتب شدیدتر بر روی سلامتی بیمار داشته باشد.
هم چنین پروسه‌ی ترک هر یک از مواد مخدر و محرک، متفاوت است و با توجه به پارامترهای مختلف، برنامه‌ی درمانی شروع می‌شود.
در این سایت با همکاری متخصصین درمان اعتیاد، سعی داریم گامی مثبت در جهت بهبود حال درمان جویان برداریم.

سوالات متداول
 • رفتار‌درمانی رایج ترین نوع درمان اعتیاد است که به طور مکرر در طول بازپروری مواد مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک رویکرد درمانی رفتاری عمومی در انواع تکنیک‌های موثر اقتباس شده است.

 • مشاور ترک اعتیاد علاوه بر کار مستقیم با مراجعین، برنامه‌های آموزش عمومی، پیشگیری و ارتقای سلامت را ایجاد می‌کنند. آنها با سازمان‌ها، مؤسسات و جوامع برای توسعه، اجرا و ارزیابی برنامه‌های سلامت و تندرستی کار می‌کنند.

 • اگرچه بهبودی اعتیاد چالش برانگیز است، اما اعتیاد قابل درمان است. با منابع حمایتی و رویکرد درمانی مناسب، می‌توانید بر چالش‌های جسمی و ذهنی که برای بهبودی با آن‌ها روبرو هستید غلبه کنید

 • افراد می‌توانند از اعتیاد نجات پیدا کنند. ترک اعتیاد در درجه اول نیاز به اراده قوی دارد و بعد از آن نیاز به دریافت حمایت لازم، برای تسکین علائم ترک، بررسی محرک‌ها و ایجاد تغییرات مثبت دارند. محققان درمان‌هایی را برای حمایت از بهبودی ایجاد کرده‌اند، از جمله داروهای ایمن و موثر برای برخی از اختلالات مصرف مواد.

 •  اعتیاد به روابط آسیب می‌رساند، باعث ایجاد مشکلاتی در کار می‌شود و منجر به مشکلات مالی و حقوقی خواهد شد. مصرف بیش از حد مواد مخدر و الکل می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات سلامتی شود و حتی می‌تواند کشنده باشد. درمان اعتیاد شامل دریافت خدمات توانبخشی، و دارویی است.

نظرات
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
1 تعیین تخصص

در مرحله اول به صفحه پزشکان سایت ایزو ویزیت مراجعه و با کمک فیلترها نوع تخصص پزشک را مشخص کنید.

2 انتخاب پزشک

در مرحله دوم بعد از بررسی متخصصین فیلتر شده، پزشک موردنظر خود را انتخاب کنید.

3 انتخاب موضوع و نوع ویزیت

در این مرحله وارد پروفایل پزشک شده و نوبت به انتخاب موضوع ویزیت آنلاین رسیده است. بعد از انتخاب موضوع ویزیت، نوع ویزیت (تلفنی، متنی) را تعیین کنید.

4 مکالمه امن با پزشک

در مرحله چهارم بعد از ورود به صفحه چت امن با پزشک به سوالات پاسخ دهید.

5 پرداخت و شروع مشاوره

در مرحله آخر بعد از پاسخ به سوالات، ویزیت را پرداخت کرده و مشاوره آنلاین خود را با پزشک شروع کنید.

خدیجه میری
کاربر مهمان 1403/04/12

سلام من یه پسر ۱۸ ساله دارم کخ یکساله شیشه و گل تفریحی استفاده میکنه .وضعیت روحی بدی پیدا کرده وهر چقدر راهنمایی میکنیم و امکانات میخوام واسش فراهم کنم .از محبت هم کم نمیزارم واسش ولی نمیخواد ترک کنه .نمیدونم چطور باید برخورد کنم باهاش و چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به خدیجه میری
پشتیبان سایت 1403/04/12

سلام خدیجه عزیز.ویزیت آنلاین با روانشناس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

الیاس شماعی
کاربر مهمان 1403/03/18

سلام. من مصرف مواد دارم و تا حدود ۳ روز دیگه باید برم شرکت کار کنم که راه دور باید برم. لطفا اگر میتونید کمک کنین از کارم نیفتم. فقط با شرط ضمانت میخام. چون کلی پول برای پک گیاهی دادم اما اصلا بدرد نمیخورد

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به الیاس شماعی
پشتیبان سایت 1403/03/18

سلام الیاس عزیز.اگر منظورتون اینه که دارویی براتون تجویز بشه که سه روزه ترک کنید باید بگم چنین چیزی امکانپذیر نیست.ویزیت آنلاین ترک اعتیاد بگیرید و چند دوره زیر نظر پزشک باشید تا کمکتون کنند.

رضا
رضا
کاربر عضو 1403/03/12

مشاوره ترک اعتیاد قرص b2

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به رضا
پشتیبان سایت 1403/03/13

سلام رضای عزیز.با یکی از پزشکان لیست پزشکان در همین صفحه ویزیت آنلاین ترک اعتیاد بگیرید.

مهران
مهران
کاربر عضو 1403/03/03

سلام من مشاوره میخام

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به مهران
پشتیبان سایت 1403/03/05

سلام مهران عزیز.برای مشاوره یکی از پزشکان همین صفحه را انتخاب کنید و از لیست خدماتشون روی خدمت مورد نظر کلیک کنید و ویزیت آنلاین بگیرید.

فاطمه
کاربر مهمان 1403/02/01

سلام خسته نباشین
من ۴سال شیره مصرف کردم اونم یه روز دو روز نداشتم همون‌جوری بازم کشیدم الان یه هفتس نکشیدم برای درد بدنم چیکار کنم ممنون میشم کمک کنین

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به فاطمه
پشتیبان سایت 1403/02/02

سلام فاطمه عزیز.با یکی از پزشکان همین صفحه ویزیت آنلاین ترک اعتیاد بگیرید تا براتون دارو تجویز کنند.

ف د
کاربر مهمان 1403/01/28

سلا م دو روز شیشه نکشیدروز اول نصف قرص بی ۲ رو ازمایش عدم اعتیادم ادارام مثبت شد برای جداسازی هم مثبت میشه ممنون میشم جواب

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به ف د
پشتیبان سایت 1403/01/29

سلام کاربر عزیز.لطفا واضحتر توضیح بدید و خلاصه نویسی نکنید.

پژمان کاظمی
کاربر مهمان 1402/11/02

من اعتیاد به شیشه دارم و بخاطر سکس بهتر شیشه مصرف میکردم اوایل.الان چیکار کنم؟

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به پژمان کاظمی
پشتیبان سایت 1402/11/02

سلام پژمان عزیز. از لیست پزشکان همین صفحه با یکی از پزشکان ویزیت آنلاین ترک اعتیاد بگیرید تا کمکتون کنند و در صورت لزوم دارو تجویز کنند.

سید مجتبی
سید مجتبی
کاربر عضو 1402/06/10

باسلام.
برای ترک اعتیاد از پکیج کاملا گیاهی درمانگیاه ( قرص داتورین، شربت کوکنار، کپسول جدوار، قرص همولاکس )میخام استفاده کنم.
۱_ نظرتون در مورد این پکیج؟
۲_ آیا امکان مشاوره در طول درمان از شما هست؟ و یا نحوه مصرف داروها

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به سید مجتبی
پشتیبان سایت 1402/06/11

سلام مجتبی عزیز.پیشنهاد می کنم ویزیت آنلاین با روانپزشک بگیرید تا راهنماییتون کنند.

مرضیه عبافروش
کاربر مهمان 1402/04/27

مشاوره اعتیاد

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به مرضیه عبافروش
پشتیبان سایت 1402/04/27

سلام مرضیه عزیز.با یکی از پزشکان همین صفحه ویزیت آنلاین بگیرید تا کمکتون کنند.

محمد
محمد
کاربر عضو 1402/04/17

پزشک برای ویزیت ترک اعتیاد میخام

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به محمد
پشتیبان سایت 1402/04/24

سلام محمد عزیز.همه پزشکان این صفحه مشاوره ترک اعتیاد دارند.میتونید ویزیت آنلاین با یکی از پزشکان بگیرید تا کمکتون کنند.

Sa @ در پاسخ به پشتیبان
کاربر مهمان 1402/05/01

سلام من یه سوال داشتم لطفت جواب بدین ممنون میشم من ۴ماهه شیشه رو ترک کردم بعد واسه ی کارم باید ازمایش خون بدم یک روزش و مصرف کردم خیلی کم بعد میشه لطفا بگین تا چندروز توی خون میمونه؟خواهش میکنم جواب بدین

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به Sa
پشتیبان سایت 1402/05/02

سلام کاربر عزیز.به طور معمول بسته به میزان مصرف از 24 تا 72 ساعت در خون و از 3 تا 6 روز در ادرار و بیش از 90 روز در تست مو قابل تشخیص است و در بدن می ماند.البته این برای کسیه که فقط یکبار مصرف کرده باشه.

ووو @ در پاسخ به پشتیبان
کاربر عضو 1402/09/03

سلام لطفا در مورد شربت متادون هم توضیح بدید،تا چند روز در آزمایشات مشخصه؟ به قصد خودکشی مصرف کرده، 6 روز بعد در آزمایش ادرار جواب متادون مثبت شد

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به ووو
پشتیبان سایت 1402/09/05

سلام کاربر عزیز.متادون به طور معمول تا ۳ روز در آزمایش خون نشون داده میشه ولی چون مقدار مصرف زیاد بوده ممکنه حتی تا یک ماه هم در آزمایش نشون داده بشه.