سندروم پای بیقرار

ایزو ویزیت

سندروم پای بیقرار
سطح مقاله: عمومی | 1400-07-05 | خواندن 5 دقیقه | 349 بازدید

 سندرم پای بیقرار یا آر ال اس (به انگلیسی: Syndrome Leg Restless یا RLS (اختلالی درازمدت است که باعث میشود فرد احساس کند باید پایش را تکان دهد.

فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایند در پاها میشود و آن را به صورت احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش یا حرکت حشرات روی پوست توصیف میکند و بیمار برای کاهش حس ناچار است پای خود را تکان دهد یا بکشد. این احساس ناخوشایند معمولاً در نرمه ساق پا اتفاق میافتد اما میتواند در هر جای اندام تحتانی از مچ پا گرفته تا ران احساس شود

این احساس معمولاً وقتی رخ میدهد که بیمار دراز میکشد، یا برای مدت طولانی مینشیند. از آنجا که این سندروم معمولا پا را هنگام خواب تحت تاثیر قرار میدهد، نوعی از اختلالات خواب به شمار میآید.

سندرم پای بی قرار در هر سنی میتواند شروع شود و با گذر زمان شدت بیماری افزایش مییابد. در این مقاله میخواهیم به بیان علایم، دلایل، درمان و تغییرات سبک زندگی که میتواند بر سندرم پای بیقرار تاثیر داشته باشد، بپردازیم.

علائم این بیماری نوعی اختلال حرکتی و اختلال خواب است. افراد دچار این بیماری بسختی می توانند مشکل حسی مبهم در عمق پاهای خود را توصیف کنند. این بیماران نیاز مبرمی به حرکت دادن پاهایشان دارند.

احساس کشیدگی، سوزش، گزگز، احساس کاذب حرکت مایع یا حرکت مورچه در ساق پاها مواردی هستند که بیماران ذکر می کنند.

اکثر بیماران نمی توانند به خواب روند یا مکررا از خواب بیدار می شوند. علائم با حرکت دادن پاها بهتر می شوند و موقع استراحت بدتر می شوند. همچنین اوج علائم عصرها و شبهاست.

گاهی همراه این بیماری، پرش در پاها بلافاصله پس از بخواب رفتن یا در طی خواب رخ می دهد (نام این پرشها ”حرکات دوره ای اندام در خواب“ است).

دلایل ابتلا به سندرم پای بی قرار در اکثر موارد، پزشکان دلیلی برای بیماری سندرم پای بی قرار نمی یابند. هرچند آنها اعتقاد به تاثیر نقش ژن ها و عامل وراثتی در این بیماری دارند (تقریبا ۵۰ درصد افراد مبتلا به بیماری سابقه خانوادگی دارند). سایر عوامل تاثیر گذار بغیر از ژن و وراثت شامل: بیماریهای مزمن بعضی از بیماریهای مزمن و خاص همچون کمبود آهن، بیماری پارکینسون، نارسایی کلیه، دیابت و نوروپاتی محیطی معمولا با سندرم پای بی قرار مرتبط هستند.

درمان این بیماریها معمولا باعث درمان سندرم پای بی قرار هم میشود. داروها بعضی از انواع داروها همچون داروهای ضدتهوع، داروهای آنتی سایکوتیک، داروهای ضدافسردگی و داروهای درمان سرماخوردگی و یا آلرژی که شامل آرام بخش آنتی هیستامین هستند، میتوانند بیماری را شدیدتر نمایند.

بارداری بعضی از خانمها در دوران بارداری بخصوص سه ماه آخر بارداری دچار سندرم پای بی قرار میشوند. بیماری معمولا ۱ ماه بعد از زایمان برطرف میشوند.

سایر عواملی که میتواند باعث ابتلا به سندرم پای بی قرار شود شامل مصرف الکل و بی خوابی است. بهبود خواب و ترک مصرف الکل میتواند به بهبود بیماری کمک نماید.

درمان سندرم پای بی قرار چگونه است؟

بعضی برای درمان سندرم پای بی قرار باید سایر بیماریهای مرتبط همچون کمبود آهن یا نوروپاتی محیطی را باید درمان نمود. درمان کمبود آهن ممکن است با تجویز مکملهای آهن در ارتباط باشد. با اینحال دقت نمایید که برای دریافت آهن باید قبل از آن سطح آهن خونتان را چک کرده و با تجویز پزشک اقدام به دریافت دارو نمایید.

اگر سندرم پای بی قرار در شما با هیچ بیماری دیگری مرتبط نباشد، برای درمان آن میبایست بر تغییرات سبک زندگی و یا درمان دارویی تمرکز نمایید.

درمان دارویی فقط با دستور پزشک مجاز بوده و بدون مراجعه به پزشک ممکن نیست.

درمان سندرم پای بی قرار با تغییرات سبک زندگی تغییرات ساده سبک زندگی میتوانند نقش مهمی در آرام کردن بیماری بهمراه دارند. نکاتی که در ادامه بیان میکنیم میتوانند کمک بزرگی برای شما باشند: حمام و ماساژ: حمام آب گرم و ماساژ پاها میتواند کمک بزرگی برای آرام کردن پاهای شما باشد. کمپرس آب گرم و یا آب سرد: استفاده از کمپرس های آب گرم و سرد مفید بوده، بسته به اینکه کدام بیشتر بر شما تاثیر میگذارد از کمپرس سرد یا گرم استفاده نمایید.

استفاده از تکنیک های آرام کننده: تکنیک های آرام کننده (relaxation (همچون یوگا و مدیتیشن بخصوص قبل از خواب ممکن است بتواند به شما کمک نماید. برنامه ریزی مناسب برای خواب: خستگی میتواند باعث بدتر شدن شدت سندرم پای بی قرار شود، پس حفظ بهداشت خواب بسیار مهم میباشد.

دریافت خواب مناسب و همچنین برنامه ریزی مناسب برای خواب و محیط آرام بخش خواب میتواند به شما کمک نماید.

ورزش و تمرنیات بدنی: ورزش و تمرین معتدل و آرام میتواند باعث بهبود سندرم پای بی قرار شود. اما فشار زاد هنگام ورزش بخصوص بر پاها میتواند اثر معکوس داشته باشند.

اجتناب از مصرف کافئین: بعضی اوقات کاهش مصرف کافئین و یا قطع آن میتواند شدت بیماری را کاهش دهد. برای آزمایش این موضوع برخود میتوانید چند هفته مصرف خوراکی های حاوی کافئین میتواند به شما کمک نماید.

عدم مصرف سیگار و الکل: هردو سیگار و الکل میتوانند شدت بیماری را افزایش دهند. ترک سیگارو الکل ممکن است بتواند به شما در بهبود بیماری کمک نماید.

چک کردن داروهای مصرفی: برخی داروهای سرماخوردگی و آلرژی، علائم سندرم را بدتر می کنند، به خصوص برخی آنتی هیستامین ها (ضد حساسیت ها).

برخی داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تهوع نیز چنین مشکلی را ایجاد می کنند.

به پزشک، نام تمام داروها و مکمل های مصرفی خود را بگویید تا در صورت لزوم یک داروی دیگر برای شما تجویز کند که علائم سندرم پای بیقرار را ایجاد نکند.

اجتناب از مصرف غذاهایی که در فرهنگ ما سردی شناخته می شوند مانند : گوشت گوساله،ماهی،دوغ ،ماست،خیار ،گوجه فرنگی ،بادمجان،قهوه ،ترشی ،سرکه ،آبلیمو و...

بر چسب ها :
#پای بیقرار #اصلاح مزاج #کاردی آی
مفید بود؟
انتشار دهید
iso admin

مقالات مشابه
سوگ و داغدیدگی‌ مرگ عزیزان در دوران کرونا | سینا دژم پور
دکتر سینا دژم پور متخصص روانپزشک
سینا دژم پور
متخصص روانپزشک
سوگ و داغدیدگی‌ مرگ عزیزان در دوران کرونا
سطح مقاله: عمومی | 1400-07-29 | خواندن 3 دقیقه | 105 بازدید

با شیوع پاندمی کرونا سوگواری و داغدیدگی در مرگ عزیزان و تسکین یافتن از این داغدیدگی در این دوران با موانع جدیدی مواجه شد...

مفید بود؟
ادامه مطلب
چطور به کودک خودم دستور بدهم؟ | سینا دژم پور
دکتر سینا دژم پور متخصص روانپزشک
سینا دژم پور
متخصص روانپزشک
چطور به کودک خودم دستور بدهم؟
سطح مقاله: عمومی | 1400-07-29 | خواندن 3 دقیقه | 118 بازدید

بسیاری از والدین در مورد نحوه صحیخ دستور دادن به کودک خود نگرانی های دارند و از متخصصان در این باره سوال میپرسند.

مفید بود؟
ادامه مطلب
یبوست در کودکان ، خطرات و رژیم برای درمان | سمانه حمزلو حسین آبادی
دکتر سمانه حمزلو حسین آبادی فوق تخصص کبد و گوارش
سمانه حمزلو حسین آبادی
فوق تخصص کبد و گوارش
یبوست در کودکان ، خطرات و رژیم برای درمان
سطح مقاله: عمومی | 1400-06-13 | خواندن 2 دقیقه | 420 بازدید

توضیحات مختصر و مفید خانم دکتر حمزلو متخصص کودکان در مورد: یبوست در کودکان ( برای ماداران داری فرزند نوزاد و نونهال و کودک )

مفید بود؟
ادامه مطلب
دمودکس مایت ( انگل دمودکس Demodex ) | سحر خوش قامت
دکتر سحر خوش قامت پزشک عمومی با گرایش طب سنتی
سحر خوش قامت
پزشک عمومی با گرایش طب سنتی
دمودکس مایت ( انگل دمودکس Demodex )
سطح مقاله: عمومی | 1400-03-25 | خواندن 5 دقیقه | 2567 بازدید

دمودکس یک نوع انگل است . ریزش مو، نازکی مو ، خارش ، شوره ، طاسی ،‌بعضی مشکلات پوستی و ..... میتوانند به خاطر دمودکس ها ایجاد شوند.

مفید بود؟
ادامه مطلب
همسرم از سکس با من متنفر است | پشتیبان ارشد ایزو ویزیت
دکتر پشتیبان ارشد ایزو ویزیت
پشتیبان ارشد ایزو ویزیت
همسرم از سکس با من متنفر است
سطح مقاله: عمومی | 1400-02-09 | خواندن 4 دقیقه | 4840 بازدید

همسرم از همبستر شدن با من متنفر است. چرا ؟ در این مطلب سعی میکنیم احتمالات موجود را مورد بررسی قرار دهیم.

مفید بود؟
ادامه مطلب
دلایل و درمان انزال زودرس و اختلال در نعوظ | پشتیبان ارشد ایزو ویزیت
دکتر پشتیبان ارشد ایزو ویزیت
پشتیبان ارشد ایزو ویزیت
دلایل و درمان انزال زودرس و اختلال در نعوظ
سطح مقاله: عمومی | 1400-02-07 | خواندن 10 دقیقه | 1764 بازدید

این مقاله درباره مشکل شایع انزال زودرس و اختلال در نعوظ و راهکارهایی برای درمان آن میباشد.

مفید بود؟
ادامه مطلب
در مورد این مقاله نظر دهید

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به ایزو ویزیت تعلق دارد.