معرفی سرویس مشاوره آنلاین تلفنی و متنی قبل از ازدواج

مشاوره آنلاین تلفنی و متنی
قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

یکی از نکات مهم و حائز اهمیت برای شروع یک زندگی مشترک سرشار از عشق و آرامش، آشنایی قبل از ازدواج به شمار می‌رود. در مسیر پرفراز و نشیب زندگی مشترک، چالش‌ها و تعارضات کوچک و بزرگ بسیاری وجود دارد.

برای کنترل و مدیریت این چالش‌ها، مشاوره پیش از ازدواج، یک نسخه‌ کلیدی و موثر محسوب می‌شود. همانطور که می‌دانیم کلید حل بسیاری از مشکلات و تعارضات زندگی مشترک، وجود تفاهم و سازگاری بین زوجین است. مشاوره قبل از ازدواج، یکی از راه‌های رسیدن به تفاهم و سازگاری در زندگی مشترک است. هر چند که در بسیاری از موارد و به علل مختلف، این آشنایی و شناخت پیش از ازدواج، نادیده گرفته می‌شود یا به مقاطع بعد از آغاز زندگی مشترک موکول می‌گردد.

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره با دکتر حاذق روانشناس برای قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج یک روش درمانی است که به زوجین کمک می‌کند تا برای ازدواج آماده شوند. مشاوره‌ قبل از ازدواج می‌تواند اطمینان حاصل کند شما و همسر آینده‌تان، دارای یک رابطه‌ قوی و سالم خواهید بود. یکی از راه‌های مفید و کاربردی برای پیشگیری از جدایی و طلاق زوجین، بخصوص طلاق عاطفی، مشاوره پیش از ازدواج است. در واقع یکی از پیش شرط‌های لازم و ضروری برای شناخت خصوصیات طرف مقابل و نحوه‌ تعامل با او، به ویژه در زندگی مشترک، مشاوره پیش از ازدواج است.

چه زمانی برای مشاوره قبل از ازدواج مناسب است؟

ازدواج خوب و انتخاب همسر مناسب، یکی از بزرگترین تصمیماتی می‌باشد که بیشتر افراد حداقل یک مرتبه اتخاذ می‌کنند؛ چرا که زمانی که فرد ازدواج می‌کند، تمامی اهداف زندگی، روابط اجتماعی و خانوادگی و ... تحت الشعاع قرار می‌گیرند و دستخوش تغییر می‌شوند. یکی از اهداف مهم و حائز اهمیت در مشاوره پیش از ازدواج، شناخت و آشنایی مطلوب و مناسب طرفین از یکدیگر و برقراری تعامل پایدار و سازنده است.

به این منظور و برای داشتن مشاوره ای بهتر، دانستن زمان مناسب برای مراجعه به مشاور، بسیار حائز اهمیت است.

چند نکته:

 • اگر بلافاصله پس از آشنایی به مشاور مراجعه کنید، زمان مناسب و درستی نمی‌باشد زیرا هنوز خودتان شناخت اولیه ی کافی را به دست نیاورده اید.
 • گذشت زمان زیاد نیز به علت شکل گرفتن روابط عاطفی، می‌تواند به کاهش تاثیرگذاری جلسات مشاوره، منجر شود.
 • بنابراین زمان مناسب برای انجام مشاوره قبل از ازدواج، بعد از دو یا سه جلسه ملاقات می‌باشد.
 • همچنین در صورت خواستگاری، بهترین زمان برای استفاده از این مشاوره، پس از گذشت 8 الی 10 ساعت صحبت و گفتگو میان طرفین است.
 • اکثر جوانان و افرادی که در شرف ازدواج هستند:
  - مراجعه به مشاور را تا نزدیک عقد و عروسی به تعویق می‌اندازند اما این کار اشتباه است؛
  - زیرا ممکن است درگیر روابط احساسی شوند و نتوانند تصمیم درست بگیرند.

در مشاوره قبل از ازدواج، در مورد چه مسائلی صحبت می شود؟

مباحثی که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج مطرح می‌شوند، چه هستند؟

یک مشاور خوب و باتجربه، موارد مهمی را در جلسات مشاوره مطرح می کند که تعدادی از آن ها به شرح زیر است:

 •  بررسی میزان صمیمیت دو نفر (آیا دو نفر باهم سازگار هستند یا خیر)
 • بررسی جذابیت جنسی:
  - زیرا یکی از مهمترین عواملی که باعث دوام یک رابطه می‌شود، گرایش جسمانی دو طرف به همدیگر است.
 • بررسی تعهد و وفاداری طرفین:
  - از آنجایی که دو نفر ممکن است دیدگاه متفاوتی در مورد وفاداری داشته‌باشند و تعریف آنها از تعهد متفاوت باشد، بسیار مهم است که این موضوع بررسی شود تا دو طرف به یک توافق در این زمینه برسند.
  - علاوه بر این، داشتن تعهد در قول و قرارها و و تصمیمات زندگی بسیار مهم است.
 • بررسی تیپ های شخصیتی دو طرف:
  - به عنوان مثال:
  ممکن است یکی از طرفین، اهل تفریح و ابراز هیجان و ارتباطات اجتماعی باشد، اما دیگری علاقمند به حضور در جمع های کوچک‌تر باشد.
  - یا گاهی یک طرف منطقی و دیگری احساسی باشد.
  - ندانستن تفاوت های شخصیتی، مشکلات زیادی ایجاد می‌کند.
 • کمتر زوجی پیدا می‌شود که تمام ویژگی‌های شخصیتی‌شان شبیه هم باشدُ ولی زوجین موفق، تفاوت‌ها را می‌شناسند (شناسایی می‌کنند) و سعی می‌کنند تفاوت‌های همدیگر را بپذیرند.
  - تفاوت‌هایی مانند:
  - برون‌گرایی یا درون‌گرایی
  - احساسی یا منطقی
  - شهودی یا حسی
  - دیداری یا لمسی یا شنیداری
  - بلندپرواز یا در جستجوی محیط امن
  - منعطف یا محکم
  - برنامه‌ریز یا بدون برنامه
  - مطیع یا فرمانده
  - و ...

دیگر موارد مهم:

 • مشخص کردن نیازهای دو طرف:
  در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، مشاور تلاش می‌کند تا نیازهای دو طرف را به ترتیب اولویت مشخص کند و اگر تضادی در نیازهای آنها باشند، برطرف کند.
 • بررسی مسائل احساسی و عاطفی در دو طرف
 • شناخت اخلاقیات، دیدگاه‌ها و باور طرفین:
  - هرکدام از زوجین با پیش فرض خودش برای ازدواج اقدام می‌کند و انتظار دارد طرف مقابل با چشمان او به جهان بنگرد (از دید او به مسائل نگاه کند) اما بسیار مهم است که مشاور، دیدگاه‌ها، عادت‌ها، رفتارها و اخلاقیات دو نفر را تا حد ممکن شناسایی کند و به طرف مقابل نشان دهد.
 • سوالات مربوط به زندگی مشترک مانند:
  - محل زندگی
  - نوع ارتباط با خانواده ها
  - نوع ارتباط با دوستان
  - انتظارات از همدیگر در وظایف
  - نوع ارتباط با فرزند
  - مسائل مالی
  - نوع کار
  - نوع ارتباط با همکاران
  - و ...
 • آشنایی با پیشینه‌ی خانوادگی دو نفر:
  - ازدواج صرفا یک پیوند بین دو نفر نیست، بلکه بین دو سیستم خانواده است.
  - بنابراین بسیار مهم است که بدانیم خودمان و طرف مقابل در چه سیستمی بزرگ شده‌ایم.
 • آشنایی و پذیرش دیدگاه‌های مذهبی یکدیگر

مشاوره پیش از ازدواج چه نتایجی به همراه دارد؟

مشاوره قبل از ازدواج به صورت آنلاین متنی و تلفنی

 • ایجاد نتایج ازدواجی مثبت:
  - در مورد مسائل مهمی که دارای تعهدات سنگین هستند مانند پول، فرزند و ... ممکن است طرفین به راحتی هیجان زده شوند و از مسیر درست بحث منحرف گردند.
  - در این شرایط یک مشاور باتجربه می‌تواند شما را راهنمایی کند تا به راحتی بر احساسات و هیجانات خود غلبه کنید و مسیر بحث را در سمت درستی پیش ببرید.
 • یادگیری یا بهبود مهارت‌های حل تضاد:
  - مشاور به شما آموزش می‌دهد که ر صورت وجود برخی کدورت‌ها و اختلافات، چگونه گوش دهید و ارتباط برقرار کنید، یا برای دستیابی به یک راه حل خوشایند، چه چیزی بگویید و یا چه چیزهایی نگویید.
 • داشتن انتظارات واقعی در مورد زمان بندی:
  - در مورد مسائل مهمی مانند خرید خانه، بچه دار شدن و ... معمولا زمان بندی قبل از ازدواج کمک کننده‌است.
 • اجتناب از حالت‌های نفرت مسموم:
  - مشاور به شما کمک خواهد کرد تا نفرت موجود در رابطه‌ی خودتان را تمیز کنید و خودتان را از این احساسات آزاد کنید.

دیگر نتایج مشاوره:

 • ترس‌های تخریب کننده در مورد ازدواج:
  - ممکن است یکی از طرفین ازدواج یا هردوی آنها، در خانواده‌ی طلاق یا خانواده‌ای که پر از نزاع و دعوا بوده است، زندگی و رشد کرده‌باشند. مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند ایجاد صلح با گذشته را به شما آموزش دهد تا از ادامه دادن این چرخه ی معیوب و اشتباه جلوگیری کنید.
 • داشتن ترس نسبت به مشکلات اضافی:
  - ممکن است با شروع فرآیند مشاوره پیش از ازدواج، شما یا طرف مقابلتان فکر کنید که این مشاوره و بررسی، می تواند منجر به ایجاد استرس و یا آشکار شدن مشکلات بیشتری در رابطه شود ولی این گزینه در بلند مدت بسیار مفید است؛ زیرا از برخی از ویژگی‌ها و اخلاقیات طرف مقابل آگاهی پیدا می‌کنید که به نفع هر دو طرف ازدواج است.
 • داشتن فروتنی:
  - اگر شما و طرف مقابل، در مورد انتقادهای مفید و سازنده، صبور و فروتن باشید، این فرآیند شما را به یک همسر بهتر تبدیل می‌کند. اصولا متوجه شدن و پذیرفتن نکاتی که به عنوان انتقاد بیان می‌شوند، سخت و ناراحت کننده‌است، اما مشاور به شما کمک می‌کند تا ظرفیت خود را بالا ببرید و به جای ناراحت شدن، روی بهتر شدن آن تمرکز کنید.

سه دلیل مهم برای اقدام به مشاوره قبل از زادواج

افرادی که در آستانه‌ ازدواج هستند، ممکن است دچار استرس و اضطراب شوند و این فشار، مانع می‌شود تا شخص تصمیم درست بگیرد. یکی از مهمترین دلایلی که مشاوره پیش از ازدواج را الزامی کرده‌است، کنترل این استرس است. مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند تا توقعات و خواسته‌های خود را با یکدیگر در میان بگذارید و از شما می‌خواهد تا بدون هیچ‌گونه خودسانسوری و محدودیت، نظر خود را در مورد ازدواج به زبان بیاورید.

از جمله دلایل مهمی که می‌توان به خاطر آن ها حتما پیش از ازدواج به مشاور مراجعه کرد، این گزینه‌ها هستند:

 1. تاثیرواقعی ازدواج بر آینده (رویاپردازی ممنوع)

- همه و یا اکثر افراد پیش از ازدواج یک تصویر رویایی برای خود تصور می کنند که فکر می‌کنند بعد از ازدواج هیچ مشکلی وجود ندارد و همه چیز به اصطلاح روی غلتک می‌افتد اما واقعیت چنین نیست.
- مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا تمام برداشت‌های نادرست قبلی خود را دور بیندازید و با نگاهی دقیق‌تر و عمیق‌تر، به ازدواج فکر کنید.

 1. شناخت کامل زوجین
  - در خواستگاری و مراسمات خانوادگی قبل از ازدواج، معمولا خجالت و حجب و حیا مانع می‌شود تا خود واقعی مان را به طرف مقابل یا خانواده اش معرفی کنیم.
  - وجود مشاوره پیش از ازدواج کمک می‌کند تا بدون تعارف و سانسور، خود واقعی‌تان باشید تا از بروز اختلاف نظر و مناقشه در آینده جلوگیری شود.
 2. برنامه ریزی دقیق برای بعد از ازدواج
  - مسلما هیچ‌کسی نمی‌تواند ادعا کند که تمام برنامه‌ها و اهداف خود را دقیقا در زمان از پیش‌تعیین‌شده، به مرحله‌ی اجرا برساند، اما نداشتن برنامه برای آینده، یکی از بزرگترین نقاط ضعفی است که در خانواده‌های ایرانی جا نیفتاده است. مشاوره پیش از ازدواج، برای شما برنامه و چارچوب زمانی‌ای را تعیین می کند، که زمان انجام هر اتفاقی بر اساس توافقات بین زوجین باشد، مانند زمان بچه‌دار شدن.
  - این مشاوره با پرسش راجع به اهداف ازدواج و زمان رسیدن به هر کدام، برای شما و خانواده ی جدیدتان، برنامه‌ی زمانی تعیین می‌کند تا از ایجاد تنش و اختلاف در آینده‌ی زندگی مشترک جلوگیری شود و آرامش بیشتری حکم فرما باشد.

روند مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟

در مشاوره قبل از ازدواج، در ابتدا آمادگی زوجین برای این تصمیم بزرگ بررسی می‌شود.

اینکه آیا این فرد آمادگی لازم برای ازدواج را دارد یا خیر؟

آیا ترس از ازدواج در زوجین وجود دارد یا خیر و ...؟

سپس مشاور به بررسی ویژگی‌های شخصیتی طرفین و اختلافات بین زوجین می‌پردازد و طرفین را از این اختلافات آگاه می‌کند و در نهایت چگونگی رویارویی با این مشکلات و اختلافات را به زوجین آموزش می‌دهد تا از بروز مشکلات حاد و جدی در آینده جلوگیری شود. در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، مشاور می‌کوشد تا زیرساخت های شخصیتی زوجین را بیابد که در بعضی موارد از تست‌های مختلفی مانند تست mmpi و سایر تست‌ها کمک می‌گیرد. این تست‌ها به منظور آگاهی بیشتر از شخصیت طرفین انجام می‌شود.

همچنین مشاور با پرسیدن سوالات کلیدی و مهمی که با ظرافت انتخاب شده‌اند، به شناخت لازم می‌رسد.

مرحله بعد از انجام تست:

پس از انجام تست‌ها و پرسیدن سوالاتی که برای شناخت دو طرف انجام می‌شود، مشاور به بررسی، تجزیه و تحلیل دقیق پاسخ این تست‌ها و سوالات می‌پردازد و طرفین را از ویژگی‌های شخصیتی آگاه می‌سازد، مانند برونگرایی یا درونگرایی، میزان توافق‌پذیری، میزان مسئولیت‌پذیری و ... همچنین طرفین را از اختلافاتی که ممکن است در آینده به وجود آید، آگاه می‌سازد و با رائه‌ی راهکارهایی، این اختلافات را به حداقل می‌رساند.

در مشاوره پیش از ازدواج، چه اختلافات احتمالی‌ای بررسی می‌شود؟

نتایج بعد از مشاوره قبل از ازدواج

اختلافات احتمالی بین زوجین بسیار متعدد هستند.

ولی تعدادی از اختلافاتی که در این مشاوره حتما مورد بررسی قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • اختلاف در ویژگی های شخصیتی
 • اختلاف طبقاتی
 • اختلاف قد
 • اختلاف در میزان تحصیلات
 • اختلاف در عقاید مذهبی
 • اختلاف فرهنگی
 • و...

در مشاوره پیش از ازدواج، طرفین از تفاوت‌های شخصیتی و رفتاری یکدیگر اطلاع یافته و می‌توانند با در نظر گرفتن این تفاوت‌ها، بستر مناسب برای رسیدن به مرز سازگاری و تفاهم را فراهم سازند. بدون شک هر فردی با فرد دیگر، از لحاظ خط قرمزها، توقعات، انتظارات، تمایلات و آرزوها، از تفاوت‌هایی برخوردار می‌باشد. در مشاوره پیش از ازدواج، با خدماتی که مشاور به شما ارائه می‌دهد، پیش‌زمینه‌ی شناخت تفاوت‌های شخصیتی و رسیدن به تشابهات مشترک مهیا می‌شود.

مباحث مهم و کلیدی در جلسات مشاوره قبل از ازدواج

 • مهارت‌های زندگی مشترک
 • شیوه ی صحیح آشنایی قبل از ازدواج
 • اشتباهات رایج در مقوله‌ی ازدواج
 • ملاک‌ها و معیارهای حائز اهمیت در ازدواج، هدف از ازدواج و ...
  - از جمله مباحث مهم و کلیدی در جلسات مشاوره قبل از ازدواج تلقی می‌گردد.

ویزیت آنلاین همراه با تضمین رضایت

ارتباط تلفنی و متنی با پزشک متخصص

 علی رستمی روانشناسی آنلاین
علی رستمی کارشناسی ارشد روانشناسی
5 از 5
4 سال تجربه
0 نظر
120,000 تومان
15دقیقه

بدون بیمه

 نادیا کیان روانشناسی آنلاین
نادیا کیان کارشناسی ارشد روانشناسی
4.8 از 5
8 سال تجربه
131 نظر
130,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

 سحر بهروزیان روانشناسی آنلاین
سحر بهروزیان کارشناسی ارشد روانشناسی
4.2 از 5
12 سال تجربه
21 نظر
150,000 تومان
60دقیقه

بدون بیمه

دکتر زهرا گلچین پزشک عمومی آنلاین
دکتر زهرا گلچین پزشک عمومی
5 از 5
27 سال تجربه
7 نظر
100,000 تومان

بدون بیمه

 هاله هادی پور روانشناسی آنلاین
هاله هادی پور کارشناسی ارشد روانشناسی
4.9 از 5
6 سال تجربه
34 نظر
130,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

دکتر داود لکی روانشناسی آنلاین
دکتر داود لکی دکترا روانشناسی
5 از 5
5 سال تجربه
10 نظر
100,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

 آسیه لطفعلی پور روانشناسی آنلاین
آسیه لطفعلی پور کارشناسی ارشد روانشناسی
5 از 5
9 سال تجربه
3 نظر
100,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

دکتر علی اصغر سرائی روانشناسی آنلاین
دکتر علی اصغر سرائی دکترا روانشناسی
4.6 از 5
25 سال تجربه
15 نظر
120,000 تومان
15دقیقه

بدون بیمه

دکتر مژگان افضلی روانشناسی آنلاین
دکتر مژگان افضلی دکترا روانشناسی
4.2 از 5
11 سال تجربه
20 نظر
200,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

دکتر فاطمه آریان سپهر روانشناسی آنلاین
دکتر فاطمه آریان سپهر دکترا روانشناسی
5 از 5
12 سال تجربه
11 نظر
86,000 تومان
15دقیقه

بدون بیمه

 امیرحسین نصیریان روانشناسی آنلاین
امیرحسین نصیریان کارشناسی ارشد روانشناسی
5 از 5
8 سال تجربه
0 نظر
200,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

دکتر محمد کیان بخت روانشناسی آنلاین
دکتر محمد کیان بخت دکترا روانشناسی
5 از 5
4 سال تجربه
1 نظر
280,000 تومان
60دقیقه

بدون بیمه

دکتر ذبیح اله خان محمدی روانشناسی آنلاین
دکتر ذبیح اله خان محمدی دکترا روانشناسی
5 از 5
17 سال تجربه
4 نظر
200,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

 لیلا راستان روانشناسی آنلاین
لیلا راستان کارشناسی ارشد روانشناسی
4.9 از 5
18 سال تجربه
28 نظر
80,000 تومان
20دقیقه

بدون بیمه

دکتر محسن دادجو روانشناسی آنلاین
دکتر محسن دادجو دکترا روانشناسی
5 از 5
11 سال تجربه
1 نظر
160,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

دکتر مهرداد ساسانی روانشناسی آنلاین
دکتر مهرداد ساسانی دکترا روانشناسی
5 از 5
16 سال تجربه
0 نظر
200,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

دکتر اصغر شمسی پور چوبر روانشناسی آنلاین
دکتر اصغر شمسی پور چوبر متخصص روانشناسی
5 از 5
10 سال تجربه
0 نظر
150,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

 آزاده رحیمی آشتیانی روانشناسی آنلاین
آزاده رحیمی آشتیانی کارشناسی ارشد روانشناسی
4.6 از 5
8 سال تجربه
13 نظر
100,000 تومان
15دقیقه

بدون بیمه

دکتر زهرا شبرخ فومنی روانشناسی آنلاین
دکتر زهرا شبرخ فومنی دکترا روانشناسی
5 از 5
3 سال تجربه
0 نظر
180,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

دکتر کاملیا ساداتی روانشناسی آنلاین
دکتر کاملیا ساداتی دکترا روانشناسی
4.9 از 5
22 سال تجربه
84 نظر
69,000 تومان
15دقیقه

بدون بیمه

 فرزانه سلیمی روانشناسی آنلاین
فرزانه سلیمی کارشناسی ارشد روانشناسی
5 از 5
9 سال تجربه
6 نظر
68,000 تومان
15دقیقه

بدون بیمه

دکتر علی صادقی روانشناسی آنلاین
دکتر علی صادقی دکترا روانشناسی
4.5 از 5
9 سال تجربه
15 نظر
78,000 تومان
15دقیقه

بدون بیمه

دکتر آرمین فیروزی روانشناسی آنلاین
دکتر آرمین فیروزی متخصص روانشناسی
5 از 5
10 سال تجربه
0 نظر
190,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

 حافظ عطاپور روانشناسی آنلاین
حافظ عطاپور کارشناسی ارشد روانشناسی
4.8 از 5
11 سال تجربه
28 نظر
68,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

دکتر مرجان قاضی زاده روانشناسی آنلاین
دکتر مرجان قاضی زاده دکترا روانشناسی
4.9 از 5
10 سال تجربه
27 نظر
78,000 تومان
30دقیقه

بدون بیمه

سوالات متداول
نظرات
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
1 انتخاب پزشک و متخصص

پزشک و یا تخصص مورد نظر خود را انتخاب کنید..

2 انتخاب نوع ویزیت

بر اساس نوع ویزیت ارائه شده از سمت پزشک که شامل “ویزیت متنی” و “ویزیت تلفنی” انتخاب کنید.

3 پاسخ به سوالات

به سوال های ارسال شده در صفحه چت پاسخ دهید

4 پرداخت مشاوره

ویزیت خود را از بین روش های پرداخت “آنلاین” یا “کارت به کارت” یا “ارزی” پرداخت کنید.

5 پاسخ پزشک به شما

بر اساس نوع ویزیت انتخاب شده، پزشک به شما پاسخ میدهد یا با شما تماس میگیرد.