ویزیت فوری با پزشک آنلاین

خواندن 9دقیقه | به روز رسانی 1401-09-24

26786 بازدید

چگونه خودارضایی را ترک کنیم؟

تهیه شده زیر نظر : نصیره مقدم فر - دکترا روانشناسی

  چگونه خودارضایی را ترک کنیم؟ | نصیره مقدم فر

  خود ارضایی در اکثر جوامع، عمل ناخوشایندی تلقی ‌می‌شود. مطالعات انجام شده توسط، روانشناسان و روان‌درمانگران نشان می‌دهد که راه‌های ارضای تمایلات جنسی در فرهنگ‌های مختلف، متفاوت است اما در مورد خودارضایی، صرف نظر از دیدگاه‌های متفاوت، در اکثر جوامع عمل ناپسندی محسوب می‌شود.  

  خودارضایی علاوه بر ایجاد مشکلات جسمی، می‌تواند به عنوان تهدید و آسیب روانی محسوب شود که می‌تواند به عادت تبدیل شده و انسان اراده و کنترلی بر آن نداشته باشد؛ بنابراین در این حالت، فرد از یک مشکل و اختلال عاطفی رنج می‌برد، نه به این دلیل که درگیر یک رفتار جنسی است، بلکه به این دلیل که چیزی او را مجبور به خودارضایی کرده و کنترلی بر رفتارهای غیرعادی جنسی خود ندارد. به طور کلی، خودارضایی از روی هوس باعث درد می‌شود، زیرا ممکن است اندام‌های جنسی انسان از نظر جنسی آسیب ببینند.

  تخیل نیز در عمل خودارضایی دخیل است در این حالت فرد هر کس را که دوست دارد در ذهن خود تصور کرده و از نظر ذهنی با جنس مخالف خود آمیزش جنسی برقرار می‌کند.

  چه عواملی باعث انجام خودارضایی می‌شوند

  کارهایی که موجب خود ارضایی می شود.

  • کنجکاوی
  • ناآشنایی با مسائل جنسی 
  • گوشه‌نشینی 
  • مشکلات خانوادگی
  • دوستی‌های مشکوک و غیر‌دوستانه 
  • بیماری‌های پایدار 
  • احساس حقارت 
  • تقلید 
  • بلوغ زودرس 
  • عوامل فرهنگی 
  • حساسیت‌های پوستی 
  • استرس و اضطراب 
  • مشکل دوران کودکی مانند تغذیه، نوع بازی و غیره
  • لباس نامناسب
  • تنبیه بدنی
  • عفونت انگلی 
  • عدم محبت

  هنگامی که انسان به بلوغ می‌رسد، هورمون‌های جنسی در فرد افزایش می‌یابد و ویژگی‌های جنسی ثانویه در او ظاهر می‌شود. فرد در مورد فعالیت‌های جنسی کنجکاوتر می‌شود و بیشتر تمایلات جنسی خود را از طریق خودارضایی، ارضا می‌کند، حتی اگر از نظر جسمی توانایی برقراری رابطه جنسی با جنس مخالف را داشته باشند. به طور کلی مردان بیشتر از زنان به این عمل دست می‌زنند. حتی پس از ازدواج نیز افراد متاهل ممکن است به طور کامل خودارضایی را ترک نکنند و ممکن است زمانی که از شریک جنسی خود راضی نیستند یا زمانی که شریک جنسی آنها دور است این کار را انجام دهند.


  پیشنهاد مطالعه مقاله:

  همسرم از سکس با من متنفر است


  علاوه بر سطح هورمون‌های جنسی، عوامل اجتماعی نیز در رشد گرایش به فعالیت‌های جنسی مؤثر هستند. تا آنجا که در مردان، تحریک جنسی به میزان هورمون‌‎های سطح خون و عوامل اجتماعی بستگی دارد. اما در زنان بیشتر تحت تأثیر عوامل اجتماعی قرار می‌گیرد تا وضعیت هورمونی. از آنجایی که بین مردان و زنان تفاوت‌هایی وجود دارد، رفتارهای جنسی آنها نیز متفاوت است، به عنوان مثال، حس شنوایی در زنان و حس بینایی در مردان بیشتر باعث تحریک خواهد شد. بنابراین مردان نسبت به زنان به محرک‌ها و الگوهای دیداری علاقه نشان می‌دهند و زنان بیشتر با حس شنوایی تحریک می‌شوند.

  مردان نسبت به محرک‌های بصری حساسیت بیشتری دارند و این امر به وضوح در اعمال و رفتارهای روزانه آنها منعکس می‌شود. به عنوان مثال برخی از مردان علاقه‌مند به جمع آوری تصاویر سکسی و با تماشای فیلم‌های پورن هستند و راحت‌تر تحت تاثیر محرک های بصری قرار می‌گیرند. اما خانم‌ها نسبت به حس لامسه حساس‌تر هستند و نسبت به محرک‌های لمسی واکنش بهتری نشان می‌دهند.

  اثرات منفی استمنا

  تاثیرات منفی خودارضایی در افراد

  فردی که به خودارضایی عادت دارد علائمی دارد که عبارتند از: رنگ پریدگی، سیاهی زیر چشم، خستگی و بی‌حالی مفرط، خواب آلودگی، از دست دادن حافظه، اضطراب، افسردگی، عصبانیت، لرزش اعضای بدن و ناامیدی.

  مطالعات روانشناسان نشان می‌دهد که بیشتر مراجعه‌کنندگان به کلینیک‌های روانپزشکی رویکرد منفی و احساس گناه نسبت به خودارضایی دارند. 70 درصد این افراد از طبقه متوسط جامعه هستند و تنها 5 درصد آنها از اختلالات روانی رنج می‌برند. با این حال، به دلیل افزایش تنش زندگی روزمره، به خودارضایی ادامه دادند و عصبی، افسرده و غیره می‌شوند.

  آسیب‌های جسمی

  • ضعف قدرت بدنی:
   - یکی از عوارض طبیعی خودارضایی، خستگی است. اگر انسان به استمنا عادت کند، همیشه احساس خستگی می‌کند. این خستگی باعث ضعف بدن انسان و کاهش ایمنی در برابر بیماری‌ها شده و فرد به زودی پیر می‌شود.
  •  ضعف بینایی:
   - مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر افرادی که به خودارضایی عادت داشتند، احساس سرگیجه، درد در چشم‌های خود و در نهایت تیرگی بینایی خود می‌کنند.
  •  آسیب به اندام‌های جنسی و ناتوانی جنسی:
   - خودارضایی صدمات زیادی از نظر جنسی به اندام‌های جنسی وارد می‌کند. ناتوانی جنسی، اختلالات هورمون‌های جنسی و اختلالات تناسلی مثل انزال زودرس و ارضای ناقص جنسی از دیگر عوارض می‌باشند.

  آسیب‌های روحی و روانی 

  • نداشتن حافظه و فراموشی:
   - فرد معتاد به این عمل نمی‌تواند به خوبی تمرکز کند، زیرا مغز او در اثر خودارضایی به نوعی آسیب می‌بیند.
  • پرخاشگری و عصبانیت:
   - فرد معتاد به خودارضایی به راحتی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، علاقه‌ای به گفتگو با دیگران ندارد، بدخلق است، زود عصبانی می‌شود، از نصیحت دیگران متنفر است و منطقی نیست.
  • آسیب‌های اجتماعی:
   - فرد معتاد تنهایی را ترجیح می‌دهد و از شرکت در فعالیت‌های گروهی لذت نمی‌برد. هویت اجتماعی و انسانی این افراد تضعیف شده و جامعه از یک جوان محروم می‌شود علاوه بر این، این فرد در خانواده و جامعه دچار مشکل می‌شود.

  دلایل انجام خودارضایی

  دلایلی که یک سخص علاقه مند به خودارضایی می شود.

  گوشه‌نشینی و تنهایی

  برخی از روانشناسان این بیماری را ناشی از تنهایی می‌دانند. تنهایی به این معنی است که فرد هیچ‌گونه تعامل اجتماعی و روابط گرم و دوستانه در جامعه ندارد. اگر تنهایی ادامه یابد، ممکن است فرد از علایق خود محروم شود.

  بلوغ زودرس

  بلوغ زودرس وضعیت بدی را برای فرد ایجاد می‌کند، زیرا بین بلوغ و ازدواج فاصله زیادی ایجاد می‌شود و بنابراین مشکل بیشتر می‌شود.

  محرک های فرهنگی

  برخی شرایط فرهنگی و اجتماعی به رسانه‌های جمعی و ابزارهای فرهنگی اجازه می‌دهد تا علایق و عواطف جنسی را برانگیزند. برخی مجلات، کتاب‌ها و فیلم‌ها دارای تصاویر و مطالب به نوعی تحریک‌کننده می‌باشند.  

  پوشش نامناسب

  مطالعات انجام شده توسط روانشناسان ثابت کرد که پوشیدن لباس‌های تنگ به ویژه شلوار جین تنگ می‌تواند فرد را هیجان زده کند و منجر به خودارضایی شود.


  جهت ترک خودارضایی می‌توانید از مشاوره آنلاین ترک خودارضایی در ایزوویزیت استفاده کنید.


  چگونه از خودارضایی جلوگیری کنیم

  داشتن اطلاعات صحیح از مسائل جنسی

  داشتن آگاهی در مورد هویت جنسی، شناخت بخش مهمی از شخصیتمان است. داشتن اطلاعات بیشتر به ما کمک می‌کند که خودمان و واکنش‌هایمان را دقیق‌تر بشناسیم. داشتن رفتار مناسب، افزایش اعتماد به نفس، بهبود کیفیت تعامل با دیگران در عین حال اعتماد به رابطه با جنس مخالف به طوری که از سوء استفاده جنسی مصون باشیم، مسئله مهمی است. داشتن آگاهی جنسی در بروز رفتارهای سالم جنسی، سلامت روان، پیشگیری از اختلالات جنسی و داشتن سبک زندگی سالم نقش موثری دارد.  

  ورزش و تمرینات بدنی

  ورزش مزایای زیادی برای سلامتی دارد از جمله پیشگیری از بیماری‌ها، کاهش فشار خون، کنترل وزن، افزایش امید به زندگی، بهبود اعتماد به نفس و به ویژه کاهش تمایلات جنسی و جلوگیری از رفتارهای غیر اخلاقی. علاوه بر این، ورزشکاران کمتر از سایرین مضطرب و افسرده هستند.

  داشتن خواب منظم

  طبق استانداردهای روانشناختی، خواب نقش بسزایی در آرامش و پیشگیری از رفتارهای ناهنجار جنسی دارد. معمولا به افراد توصیه می‌شود تا شب‌ها زودتر بخوابند و صبح زود بیدار شوند. محققان در مطالعات خود نشان دادند که داشتن خواب سالم از اهمیت بالایی در ترک خودارضایی دارد به ویژه خواب ابتدای شب.

  نحوه خوابیدن

  یکی از بهترین روش‌ها برای ترک، این است که هیچگاه به شکم نخوابید و از تشک و پتوهای نرم استفاده نکنید. روانشناسان معتقداند خوابیدن به این نحو باعث می‌شود از نظر جنسی کمتر هیجان‌زده شوید.

  داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل

  برای پیشگیری از خودارضایی بهتر است از غذاهایی استفاده کنید که میل جنسی را تحریک نکند. پرخوری و خوردن غذاهایی مانند تخم مرغ، خرما، دارچین، پیاز و گرمیجات می‌تواند میل جنسی را زیاد کند. خوردن غذاهای غنی از پروتئین در شب باعث بدخوابی می‌شود و می‌تواند یکی از دلایل اختلالات خواب باشد.

  برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت

  انجام فعالیت‌هایی مانند خوشنویسی، شنا، پیاده روی و مطالعه کتاب و غیره در اوقات بیکاری می‌تواند از رفتارهای ناهنجار جنسی جلوگیری کند. به گفته روانشناسان، افرادی‌که شغل دارند اعتماد به نفس بیشتری دارند. همچنین افرادی‌که خود را به دلیل موفقیتشان تحسین می‌کنند، به احتمال زیاد در برابر رفتارهای ناهنجار مصون هستند. می‌توانید با پیدا کردن علایق خود، برای خود برنامه ریزی کنید تا علاوه بر اینکه وقت خود را پر می‌کنید به کسب مهارت پرداخته و لذت ببرید.

  افزایش معنویت

  بررسی‌ها نشان داد که بین مذهب، آرامش و پرهیز از رفتارهای ناهنجار رابطه مثبت و معناداری وجود دارد. 20 تا 60 درصد سلامتی افراد به نوعی توسط باورهای مذهبی تعیین می‌شود. باورهای دینی می‌توانند شخصیت فرد را معنادار کنند.

  گرفتن دوش آب سرد

  حمام کردن با آب نسبتا خنک و شستن اندام‌های جنسی با آب سرد نقش مثبتی در پیشگیری و کاهش میل جنسی دارد. یکی از روش‌ها برای حفظ آرامش و جلوگیری از تمایلات جنسی این است که اندام‌های جنسی خود را با آب سرد بشویید.

  تلقینات مثبت

  باید حس پیشگیری از خودارضایی را به خود تلقین کنید. هنگامی‌که می‌خواهیم با یک عادت ناخوشایند مبارزه کنیم، ابتدا باید پیامدهای منفی آن را در ذهن خود مجسم کنیم و سپس فواید ترک این عادت را در ذهن خود مجسم کنیم. باید نسبت به سلامت جسم و روان خود احساس مسئولیت کنیم. برای اینکار می‌توانید جدولی از پیامدهای منفی این کار را برای خود بنویسید و روزی چند بار آن را بخوانید.

  کلام آخر

   راه‌های دیگری نیز برای پیشگیری از خودارضایی وجود دارد که فقط به برخی از آنها اشاره می‌کنیم، مثل:

  • ازدواج،
  • هیدروپاتی(آب درمانی)،
  • و پرهیز از تماشای فیلم‌های غیر اخلاقی.

  برای ارضای میل جنسی راه‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها قابل قبول و برخی دیگر ناهنجار است. به نظر می‌رسد یکی از شایع‌ترین رفتارهای جنسی ناهنجار خودارضایی است. علاوه بر راهکارهای ارائه شده برای جلوگیری از خودارضایی استفاده از یک روانشناس هم به عنوان مشاور و درمانگر می‌تواند به فرد کمک کند تا از آسیب‌های جسمی، روانی و اجتماعی خودارضایی آگاه شوند.  

  منبع:

  دکتر های مرتبط با این مطالب

  دکتر حامد قلی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی)

  شیراز

  4.9 (135 نظر)

  پاسخگویی تقریبا:کمتر از 1 ساعت

  تجربه
  16 سال
  پوشش بیمه
  دارد

  خدمات:

  سلامت جنسی, اورولوژی

  دکتر داود قاراخانی ده سرخی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی)

  کاشان

  4.9 (53 نظر)

  تجربه
  6 سال
  پوشش بیمه
  دارد

  خدمات:

  سلامت جنسی, اورولوژی

  دکتر علی سالاری متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی)

  بم

  5 (8 نظر)

  پاسخگویی تقریبا:کمتر از 1 ساعت

  تجربه
  7 سال
  پوشش بیمه
  دارد

  خدمات:

  سلامت جنسی, اورولوژی

  دکتر علی حسینی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی)

  تهران

  5 (9 نظر)

  پاسخگویی تقریبا:1 ساعت

  تجربه
  6 سال
  پوشش بیمه
  دارد

  خدمات:

  سلامت جنسی, اورولوژی

  دکتر حسین فوزی فرد متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی)

  تهران

  4.8 (57 نظر)

  پاسخگویی تقریبا:کمتر از 1 ساعت

  تجربه
  6 سال
  پوشش بیمه
  دارد

  خدمات:

  سلامت جنسی, مشاوره دارویی

  تیم تحریریۀ ایزو ویزیت

  تیم تحریریۀ ایزو ویزیت از پزشکان و روانشناسان باتجربه و همچنین کارشناسان تولیدمحتوا با تحصیلات آکادمیک در زمینۀ سلامت جسم و روان تشکیل شده‌است. تیم تحریریۀ ایزو ویزیت در تلاش است تا براساس به‌روزترین مقالات و یافته‌های علمی در حوزۀ درمان پاسخی دقیق برای تمامی سوالات پزشکی و روانشناسی ارائه کند و مطالبی جامع و معتبر را در اختیار مخاطبین خود قرار دهد.

  نویسنده مقاله :

  دکتر نصیره مقدم فر
  دکتر نصیره مقدم فر دکترا روانشناسی

  دکتر نصیره مقدم فر

  دکترای روانشناسی

  سوابق تحصیلی:

  • دکترای روانشناسی دانشگاه علوم و تحقیقات 
  • عضو سازمان نظام روانشناسی 
  • کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی علوم و تحقیقات 

  سوابق کاری:

  • محقق  دانشگاه شهید بهشتی در زمینه سرطان پوست 
  • مشاور تلفنی مرکز روانکال در زمینه کودک و نوجوان 
  • مشاور و سوپروایزر مهد و پیش دبستان و مشاور کلینک بشارت صبح 
  • درمانگر کودک در کلینک  تارا (دکتر رفیع پور )
  • مشاوره فردی برای کارمندان صدا و سیما 
  • مشاور و روانشناس نوجوانان در برنامه ستاره ساز شبکه سه  سیما 
  • روانشناس بخش پیوند مغز استخوان در بیمارستان طالقانی 
  • روانشناس ساختمان پزشکان  فاطمه الزهرا 
  • همکاری با خبرگزاری مهر 

  شرکت در کارگاه:

  کارگاه سی بی تی  دکتر ابوالفضل محمدی 
  کارگاه  درمان بیش فعالی کودک دکتر فتوحی 
  کارگاه اختلالات یادگیری دکتر تبریزی و دکتر کامکاری
  کارگاه درمان سیستمی رفتاری اختلال اضطرابی اضطرابی دکتر بشارت 
  کارگاه  روان درمان آدلری کودک دکتر علیزاده
  کارگاه درمان شناختی رفتاری افسردگی کودکان 
  کارگاه مربیگری مهارتهای ازدواج 
  کارگاه تربیت جنسی و درمان اختلالا اضطرابی و ترسها و سی پی ار تی دکتر ده یادگاری 
  کارگاه بازی درمانی شناختی دکتر گودرزی کلینیک دانشگاه تهران 
  کارگاه مهارتهای زندگی دکتر هزاره ای کلینیک دانشگاه تهران 
  کارگاه فرزند پروری دکتر گودرزی کلینیک خانه خورشید
  کارگاه فرزند پروری پیشرفته دکتر سیما قدرتی 

  دوره سوپر ویژنی دکتر الهام ده یادگاری  


  مقاله وکتاب:

  کتاب از علائم تا درمان افسردگی کودک و نوجوان 
  کتاب از علائم تا درمان اضطراب کودک و نوجوان
  مقالات:
  بررسی رابطه بین تمایز خود وطرحواره های ناسازگار اولیه با رضایت زنا شویی

  بررسی ذهن آگاهی ،مهارت های جرات ورزی وبازداری وفعال سازی رفتاری درپسران تک والد و بدون والدین 

  بررسی تطبیقی تمایز یافتگی خود ،طرحواره های ناسازگاراولیه و حمایت اجتماعی ادراک شده در جامعه زنان مطلقه و متاهل

  تمایز یافتگی خود ،روان بنه های ناسازگار نخستین وحمایت اجتماعی ادراک شده زنان دارای همسر و زنان جدا شده

  بررسی نقش حمایت اجتماعی و طرحواره های ناسازگار اولیه در پیش بینی رضایت زناشویی زنان متاهل

  مقایسه عملکرد خانواده و سلامت معنوی در زنان مبتلا و درمان یافته از سرطان پستان با همتایان غیر مبتلا

  اثربخشی درمان مبتنی برپذیرش وتعهد برامید به زندگی و بهزیستی روان شناختی زنان مبتلا به سرطان پستان تحت شیمی درمانی

  اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی بر نشخوار فکری و کیفیت زندگی در بیماران کاندیدای پیوند مغز استخوان بیمارستان طالقانی

  تاثیر همدلی در رشد اجتماعی کودکان پیش دبستانی: نقش میانجی کفایت اجتماعی

  نظرات
  نظر/سوال خود را وارد نمایید:
  احمد ایزدی
  احمد
  کاربر عضو 1402/12/19

  نظر من به دوستان مجرد هستش ؛ اگه زودتر ازدواج کنید بهتره تا بیشتر درگیر خودارضایی نشید چون اعتیاد آور.
  من در ایام نوجوانی بلوغ زودرس داشتم و خود ارضایی میکردم. با مطالعه اطلاعات جنسی ام رو بالا بردم زود ازدواج کردم و حالا هفته ای ۲ بار رابطه خوب همراه با ارضا و ارگاسم دارم با همسرم وحتی لذت بخش.

  حبیب مهدیخانی
  حبیب
  کاربر عضو 1402/10/23

  در مورد خود ارضایی مشکل دارم

  سلام منصوره ملایی کارشناس مامایی هستم مهمترین اقدام پرهیزازتنهایی وفیلم وعکس مستهجن میباشدچون ذهن تصویرسازی میکند۰ورزش منظم روزانه داشته باشیدلطفامشاوره ثبت بفرماییددرخدمتم

  حسین پناهی @ در پاسخ به منصوره
  کاربر مهمان 1402/12/26

  ب طور کامل میشه ترک کرد یعنی بعد ی ماه دیگ کلن عادتمون رفته باشه

  محمدی @ در پاسخ به منصوره
  کاربر مهمان 1403/01/20

  یکی از راهای که زود ترک کنم چی است که انسان تحرک نشه پرهیز کنه

  Ali
  کاربر مهمان 1402/04/28

  aler(1)

  "عالی بود"

  mohammad Valizadeh
  کاربر مهمان 1402/02/31

  با سلام لطفاً یک راهی میخام برای ترک قطعی خود ارضایی من از این کار زشتم خیلی رنج می برم دست خودم نیست

  پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به mohammad Valizadeh
  پشتیبان سایت 1402/11/28

  سلام محمد عزیز.مقاله این صفحه را دقیق مطالعه کنید و اگر نیاز به کمک بیشتری داشتید میتونید ویزیت آنلاین با روانشناس بگیرید. اگر خودارضایی در شما به صورت وسواس گونه است و از کنترل خارج شده بهتره ویزیت آنلاین با روانپزشک بگیرید تا با تجویز دارو و کم کردن میل جنسیتون بتونید این کار را کنار بگذارید.

  چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
  1 تعیین تخصص

  در مرحله اول به صفحه پزشکان سایت ایزو ویزیت مراجعه و با کمک فیلترها نوع تخصص پزشک را مشخص کنید.

  2 انتخاب پزشک

  در مرحله دوم بعد از بررسی متخصصین فیلتر شده، پزشک موردنظر خود را انتخاب کنید.

  3 انتخاب موضوع و نوع ویزیت

  در این مرحله وارد پروفایل پزشک شده و نوبت به انتخاب موضوع ویزیت آنلاین رسیده است. بعد از انتخاب موضوع ویزیت، نوع ویزیت (تلفنی، متنی) را تعیین کنید.

  4 مکالمه امن با پزشک

  در مرحله چهارم بعد از ورود به صفحه چت امن با پزشک به سوالات پاسخ دهید.

  5 پرداخت و شروع مشاوره

  در مرحله آخر بعد از پاسخ به سوالات، ویزیت را پرداخت کرده و مشاوره آنلاین خود را با پزشک شروع کنید.