برای شروع نیاز به کمک داری؟

تماس بگیر

سوالات کوتاه پزشکیت رو رایگان بپرس

لیست سوالات

رژیم غذایی تعیین جنسیت

ایزوویزیت

مشاوره آنلاین با بهترین دکتر و متخصص در زمینه رژیم غذایی تعیین جنسیت

رژیم غذایی تعیین جنسیت

انتخاب جنسیت جنین همواره با نوعی اما و اگر روبروست. بسیاری از خانواده ها بر سر نوع جنسیت فرزند خود، با یکدیگر اختلاف دارند اما باید بدانیم که تمام روش های تعیین جنسیت برای والدین، تا حدودی می تواند موثر باشد ولی نمی توان گفت که موفقیت حتمی است.
البته موضوع جنسیت فرزند در گذشته بیشتر مطرح بود و امروزه افرادی که فرزند نخستشان، دختر یا پسر است، دوست دارند که هم فرزند دختر داشته باشند و هم فرزند پسر. آن ها می توانند با رعایت تدابیری، به هدف مورد نظر خود نزدیک شوند.
برای بسیاری از خانواده ها، انتخاب جنسیت فرزند بسیار حائز اهمیت است و ممکن است حتی در انسجام خانواده تاثیرگذار باشد.
طبق تحقیقات و بررسی های صورت گرفته، روش های مختلفی برای تعیین جنسیت جنین وجود دارد؛ ازجمله محبوبترین روش های انتخاب جنسیت عبارتند از:

 

 • زمان رابطه ی جنسی
 • موقعیت بدنی در حین رابطه ی جنسی
 • پرهیز از رابطه ی جنسی به مدت چند روز و احتمال پسردار شدن
 • زمان ارگاسم و تاثیر آن در تعیین جنسیت
 • دوش واژن
 • تغییر آرایش کروموزومی و روش های آزمایشگاهی
 • تغییر رژیم غذایی و تعیین جنسیت

در این مقاله به بررسی تاثیر رژیم غذایی در تعیین جنسیت جنین می پردازیم.

نقش تغذیه در تعیین جنسیت جنین

همانطور که اشاره کردیم، یکی از روش های تعیین جنسیت جنین، استفاده از برنامه ی غذایی در دوران قبل از بارداری و همچنین ماههای ابتدایی آن است. البته باید خاطرنشان کرد که تدابیر ذکرشده، باید حداقل 3 تا 6 ماه رعایت شوند.
اگر شما پیش از بارداری، بدون اینکه با پزشک مشورت کنید، رژیم غذایی برای پسر یا دختر بودن جنین بگیرید، هم مادر و هم جنین در معرض مشکلات جدی قرار می گیرند و ممکن است مبتلا به بیماری شوند. به همین جهت بدون مشورت با پزشک، نباید از برنامه ی غذایی خاصی پیروی کرد.

آیا می توان با تدابیری احتمال دختر یا پسردار شدن را افزایش داد؟

با وجود پیشرفت علم، هنوز امکان تعیین جنسیت 100درصدی جنین وجود ندارد اما می توان با تدابیری احتمال دختردار شدن یا پسردار شدن را افزایش داد.
تغذیه یکی از عوامل کلیدی و قابل کنترل در تعیین جنسیت قبل از بارداری است. مطالعات نشان داده اند که تغییر در ترکیبات مواد غذایی مصرفی مادر، می تواند در تعیین جنسیت جنین موثر باشد.

رژیم غذایی برای تعیین جنسیت چه مدت قبل از بارداری باید رعایت شود؟

با توجه به اینکه رژیم غذایی برای تعیین جنسیت باید حداقل 3 ماه قبل از بارداری به صورت مرتب رعایت شود، افرادی که تمایل به پیروی از چنین رژیم هایی دارند، باید تحت نظر متخصص تغذیه قرار بگیرند تا دچار کمبود مواد مغذی نشوند.
برای رسیدن به جنین پسر، بالا بودن نسبت سدیم و پتاسیم و کم بودن کلسیم و منیزیم، متابولیسم تخمک و مخصوصا لایه ی خارجی آن را به گونه ای تغییر می دهد که اسپرماتوزوئیدهای حامل جنسیت پسر، به طرف آن جذب می شوند.
برای جذب اسپرماتوزوئید جنسیت دختر به وسیله ی تخمک، لازم است میزان کلسیم و منیزیم خون بالا برود و میزان پتاسیم و سدیم خون پایین بیاید.

توصیه های طب نوین برای دختردار شدن

 • مادران مصرف انواع لبنیات به خصوص لبنیات کم چرب را افزایش دهند چراکه چربی با جذب کلسیم تداخل دارد.
 • میزان نمک مصرفی را کاهش دهند. مواد غذایی شور مانند خیارشور، غذاهای آماده و نیمه آماده، سوسیس، کالباس، انواع کنسروها، زیتون شور، پفک، چیپس و ... را از رژیم غذایی خود حذف کنند.
 • مغزهای آجیلی به شرطی که بدون نمک باشند، مناسب هستند.
 • استفاده از انواع گوشت ها به جز کنسرو تن ماهی، مجاز است.
 • شکلات و شیرینی باید از رژیم غذایی حذف شود.

توصیه های طب نوین برای پسردار شدن

 • مصرف انواع لبنیات را به حداقل ممکن برسانند یا حذف کنند.
 • مواد غذایی پرنمک را افزایش دهند.
 • حبوبات مصرفی در رژیم غذایی را افزایش دهند.
 • از میوه های خشک استفاده کنند. میوه های خشک با پتاسیم بالا عبارتند از انجیر خشک، خرما، برگه ی زردآلو، الو بخارای خشک شده و کشمش.
 • استفاده از غذاهای شیرین بدون کافئین(عسل، نبات، آبنبات) به افزایش تحرک اسپرم کمک کرده و احتمال پسردار شدن را بالا می برد.

توصیه های غذایی طب سنتی برای دختردار شدن

 • زوجین مصرف لبنیات را افزایش دهند.
 • از میوه های دارای مزاج سرد و تر استفاده کنند از جمله مرکبات، انار، آلو، هندوانه، آلبالو، گیلاس و زردآلو و مصرف میوه های گرم مزاج مانند خرما، انجیر، انگور و انبه را کاهش دهند.
 • میزان مصرف سبزیجات از جمله کاهو، خیار، گوجه، گشنیز و کدو را افزایش دهند و از مصرف انواع کلم، سیر، پیاز، کرفس و کنگر بپرهیزند.
 • گوشت مرغ و ماهی به صورت آبپز را بیشتر استفاده کنند و مصرف گوشت گوسفند، میگو و گوشت شتر مرغ را به حداقل برسانند. استفاده از سماق و لیموترش و نارنج، هنگام مصرف گوشت های با مزاج گرم، سبب تعدیل گرمی آن ها می شود.
 • از مصرف مغزهای آجیلی بپرهیزند ولی از تخم کدو می توانند استفاده کنند.
 • در صورت سوءمزاج خشک(نشانه ی آن لاغری مفرط، موهای فر، خواب کم و خشکی پوست است) در هر یک از زوجین، برای افزایش رطوبت بدن، میزان مایعات مصرفی خود را افزایش دهند و از غذاهای سرخ شده، کبابی و غلیظ بپرهیزند و مصرف غذاهای آبکی و آبپز را افزایش دهند.
 • پرهیز از مصرف غذاهای پر ادویه، تند، سیر، پیاز، زنجبیل، فلفل، انواغذاهای آماده و نیمه آماده، انواع کنسرو و کمپوت ها، سیاهدانه، ترب، انواع کلم.

توصیه های غذایی طب سنتی برای پسردار شدن

 • زوجین مصرف لبنیات را کاهش دهند.
 • ماساژ بدن با روغن های گرم مانند روغن زیتون، کنجد یا سیاهدانه.
 • مصرف مربای زردک(هویج ایرانی)، مربای زنجبیل، ترنجبین، نارگیل، شلغم، حلیم با گوشت بزغاله، قلیه با دارچین و خولنجان، پسته، نخودآب با دارچین، زعفران و گوشت مرغ، قلیه ی کدو و شلغم و پیاز، شربت سیب، عصاره ی گوشت، قلیه با ادویه های گرم و زردک و نخود و سیر و پیاز، زرده ی تخم مرغ عسلی، نارگیل با شکر سرخ.
 • استفاده از مغزهای آجیل
 • استفاده از شیرین کننده های طبیعی با مزاج گرم مانند نبات
 • مصرف گوشت های سفید محدود شود و از گوشت گوسفند بیشتر استفاده شود.
 • از میوه های تازه با مزاج گرم بیشتر استفاده شود مانند انگور، خرما، انجیر و انبه.
 • زن و شوهر نباید زیاد آب بنوشند و باید آب را جرعه جرعه بنوشند.

برخلاف طب نوین که تغییر در رژیم غذایی مادر را کافی می داند، در طب سنتی ایرانی، باید تغییر در رژیم غذایی هم برای پدر و هم برای مادر، حداقل 3 ماه قبل از بارداری برحسب مزاج آن ها انجام شود.
به طور کلی برای داشتن فرزند پسر، باید رژیم غذایی پدر و مادر، گرمی بخش باشد و برای دختر دار شدن، رژیم غذایی با مزاج سرد تجویز می شود.
در نخستین قدم باید مزاج زوجین توسط متخصص طب سنتی مشخص شود، سپس متناسب با مزاج کنونی زوجین و جنسیت دلخواه، رژیم غذایی تجویز می شود.

آیا تعیین جنسیت با تغییر تغذیه، صددرصد امکان پذیر است؟

اگرچه هنوز نحوه ی عمل کردن و استفاده از رژیم مناسب، شناخته نشده ولی گمان این است که ممکن است به علت تغییر متابولیسم، تخمک و به خصوص یون های سطح خارجی آن، در صورتی که تخمک، یون مناسب را داشته باشد، بتواند اسپرماتوزوئید حامل کروموزوم جنسی y (یعنی پسر) یا x (یعنی دختر) را به طرف خود جذب کند.
نتایجی که از بکار بردن این روش گزارش شده است، یکنواخت نیست و بعضی از مراکز، بین 80 تا 100 درصد، موفقیت را گزارش داده اند، اما این نتایج زمانی می تواند قابل قبول و قابل اعتماد باشد که رژیم غذایی، به تنهایی استفاده شود و سایر روش ها، همزمان با این روش بکار گرفته نشوند.

دکتر مریم رضایی

پزشک عمومی گرایش طب سنتی
9 سال تجربه 2267نظر 85,000 تومان
دکتر مریم رضایی گرایش طب سنتی

عفت حسن زاده

کارشناسی مامایی
26 سال تجربه 344نظر 100,000 تومان
دکتر عفت حسن زاده مامایی

دکتر فرزانه حسنی

فوق تخصص زنان و زایمان
20 سال تجربه 3نظر 85,000 تومان
دکتر فرزانه حسنی زنان و زایمان

دکتر مریم ذاکری حمیدی

متخصص مامایی
18 سال تجربه 52نظر 85,000 تومان
دکتر مریم ذاکری حمیدی مامایی

مژگان پیامنی

کارشناسی مامایی
4 سال تجربه 47نظر 75,000 تومان
دکتر مژگان پیامنی مامایی

منصوره ملائی کندلوسی

کارشناسی مامایی
23 سال تجربه 62نظر 85,000 تومان
دکتر منصوره ملائی کندلوسی مامایی
سوالات متداول درباره رژیم غذایی تعیین جنسیت:

روش های متعددی برای تعیین جنسیت جنین وجود دارند از جمله: رژیم غذایی، زمان رابطه ی جنسی، موقعیت بدنی در حین رابطه ی جنسی، زمان ارگاسم، دوش واژن، روش های آزمایشگاهی و...

بله، رژیم غذایی تعیین جنسیت باید حداقل سه ماه قبل از بارداری به طور مرتب رعایت شود.

برخلاف طب نوین که فقط تغییر در رژیم غذایی مادر را کافی میداند، در طب سنتی ایرانی، باید تغییر در رژیم غذایی هم برای پدر و هم برای مادر سه ماه قبل از بارداری بر اساس مزاج آنها انجام شود.

خیر، هیچ روشی در جهان برای تعیین جنسیت جنین تضمینی و صددرصدی نیست.

نظر/سوال خود را وارد نمایید:
نظرات کاربران
کاربر مهمان 1399-08-04
درمورد جنسیت بچه مشورت میخوام

با توجه به پروفایل و یا شناخت خودتون و یا با توجه به تخصص متخصصین معرفی شده در همین صفحه با یکی از همکاران میتونید مشورت داشته باشید. خانم دکتر حسن زاده و البته سایر دوستان مورد تایید این مجموعه هستند.
اگر سوالی و یا راهنمایی خواستید با پشتیبانی از طریق تیکت در تماس باشید

عضویت در ایزو ویزیت
پزشکان و متخصصین

برای ارائه خدمات آنلاین به بیماران بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
کاربران گرامی

برای دریافت مشاوره آنلاین با پزشکان می توانید بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
مراکز درمانی

برای معرفی و مدیریت کامل مرکز درمانی، کلینیک و بیمارستان ثبت نام کنید

بزودی
isovisit
logo-samandehi

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به ایزوویزیت تعلق دارد.