برای شروع نیاز به کمک داری؟

تماس بگیر

سوالات کوتاه پزشکیت رو رایگان بپرس

لیست سوالات

اقدام به بارداری

ایزوویزیت

مشاوره آنلاین با بهترین دکتر و متخصص در زمینه اقدام به بارداری

اقدام برای بارداری

بچه دار شدن اقدامی بزرگ و مهم است. اگر تصمیم شما برای داشتن فرزند قطعی است، برای گذراندن یک بارداری همراه با آرامش و درنهایت داشتن فرزندی سالم، لازم است اقدامات مهمی را پیش از باردارشدن انجام دهید. در این مقاله با اقدامات ضروری قبل از بارداری آشنا خواهید شد.
یک بارداری سالم، نیازمند آمادگی کافی،پیش از اقدام به باردار شدن است. برای داشتن نوزاد سالم، مراقبت دوران بارداری به تنهایی کفایت نمی کند. گاهی برخی شرایط جسمی، روحی و اجتماعی در مادر وجود دارند که اگر قبل از لقاح مورد شناسایی، اصلاح یا حذف قرار نگیرند، باعث افزایش اثرات نامطلوب بر بارداری می شوند.
متاسفانه بسیاری از مادران، دو هفته پس از به تاخیر افتادن قاعدگی، متوجه بارداری خود می شوند. یعنی زمانی که جنین شروع به شکل گرفتن کرده است. پس زمان طلایی برای مراقبت قبل از بارداری، از دست رفته است. بنابراین با توجه به اهمیت موضوع، مشاوره ی قبل از لقاح می تواند بسیار کمک کننده باشد.
در ضمن داشتن نزدیکی جنسی منظم و در زمان مناسب، اولین گام شما برای تشکیل جنین است. هیچکس نمی تواند با دقت پیش بینی کند که زوج ها بعد از چند ماه تلاش، موفق به بارداری خواهند شد. با این حال با داشتن آگاهی، می توان شانس بارداری را افزایش داد.
یکی از این راهها، آگاه بودن از روزهای باروری و تخمک گذاری است که می توانید در این صفحه با پزشک متخصص مشورت کنید تا به شما کمک کند که با دانستن زمان دقیقتر تخمک گذاری، بهترین زمان را برای مقاربت انتخاب کنید.

مهمترین اقدامات قبل از بارداری

 • مشاوره با پزشک باتجربه
 • انجام آزمایش های قبل از بارداری
 • انجام آزمایشات ژنتیک پیش از بارداری
 • بررسی مصرف ویتامین ها و فولیک اسید
 • پرهیز از استعمال دخانیات و الکل
 • مراجعه به دندانپزشکی
 • اصلاح رژیم غذایی
 • رسیدن به وزن مناسب
 • تجویز حرکات تمرینی مناسب بر اساس شرایط بدنی هر شخص توسط پزشک
 • دوری از آلودگی محیطی
 • تحت نظر گرفتن زمان تخمک گذاری و عادت ماهانه
 • انجام تست های غربالگری سرطان دهانه ی رحم
 • بررسی سن والدین و نکات مربوط به هر سن

در این بررسی ها، پزشک چه می کند؟

تمامی موارد فوق، توسط پزشک، در جلسات مشاوره ی قبل از بارداری مورد بررسی قرار می گیرد. سبک زندگی تاثیر بسزایی بر سلامت افراد دارد. زوج هایی که برای بارداری تدارک می بینند، ممکن است نیاز به مشاوره جهت تغییر سبک زندگی داشته باشند. هدف از مراقبت قبل از لقاح این است که زوجین حداقل سه یا چهار ماه قبل از اقدام به بارداری، با تغییر سبک زندگی، خود را برای یک حاملگی و زایمان موفق آماده کنند.

باهم چند مورد از نکات بالا را به صورت کامل تر می خوانیم:

سن والدین
سن والدین برای بارداری، از فاکتورهای بسیار مهم است. بارداری برای خانمهایی با سن پایین، با خطر کم خونی، زایمان زودرس و پره اکلامپسی همراه است.
از طرف دیگر بارداری در سنین بالا، خصوصا در صورت وجود مشکلات زمینه ای در مادر، با افزایش خطر دیابت، افزایش فشار خون، زایمان زودرس و محدودیت رشد جنین همراه است.
پزشک با بررسی این عامل (سن)، توصیه ها و داروهای لازم را برای مادر تجویز می کند تا خطر را به کمترین میزان آن، کاهش دهد.


تغذیه
زنان در سنین باروری و قبل از اقدام به بارداری باید تغذیه سالمی داشته باشند.
رژیم غذایی سالم شامل پروتئین، کربوهیدراتها، میوه و سبزیجات در طول روز است.
تغذیه خوب یک نیازاساسی برای داشتن یک بارداری و زایمان موفق است.

وزن مناسب
کم وزنی مادر قبل از حاملگی، ممکن است باعث پیامدهای نامطلوب بارداری از جمله کم وزنی نوزاد و زایمان زودرس شود.
از سویی چاقی مادر با افزایش پیامدهایی مانند افزایش فشارخون، پره اکلامپسی، دیابت حاملگی، زایمان مشکل، سزارین، عوارض جراحی و مشکلات ساختاری جنین همراه است. بنابراین با مراجعه به پزشک، قبل از بارداری نسبت به تعدیل وزن، اقدامات مناسب انجام می شود.

انجام معاینات پیش از بارداری
در جلسات معاینه پیش از بارداری، پزشک سوابق پزشکی شخصی و خانوادگی، وضعیت فعلی سلامت شما، داروها و مکمل های مصرفی و ... را بررسی می کند.
مصرف برخی داروها و مکمل ها در دوران بارداری خطرناک است و باید حتی پیش از تلاش برای باردارشدن، متوقف یا جایگزین شوند زیرا برخی ازین مواد در بافت چربی بدن ذخیره و مدتی باقی می مانند. همچنین پزشک درباره رژیم غذایی، ورزش یا عادت های ناسالمی مثل سیگار کشیدن یا مصرف الکل با شما صحبت می کند و راه حل مناسب را در اختیار شما قرار می دهد. سپس برای بررسی وضعیت سلامت شما، آزمایش هایی را درخواست خواهد داد، قرص های ویتامین یا مولتی ویتامین برایتان تجویز خواهد کرد و از به روز بودن واکسیناسیون شما، برای تعیین میزان ایمنی بدنتان در برابر بیماری هایی مثل آبله مرغان و سرخجه نیز اطمینان پیدا می کند.
در صورتیکه به بیماریهای مزمن نظیر آسم، دیابت یا فشارخون دچار باشید که قبل از بارداری قابل کنترل است، پزشک شما را به یک متخصص ارجاع خواهد داد.
همچنین ممکن است معاینه لگن و تست پاپ اسمیر نیز انجام شود.
بهتر است پیش از بارداری برای بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان، به یک دندانپزشک مراجعه کنید. تغییرات هورمونی دوران باردارری می تواند شما را مستعد بیماری های لثه کند.

مصرف ویتامین و فولیک اسید
شروع مصرف مکمل فولیک اسیدپیش از بارداری و ادامه ی آن در طول بارداری بسیار مهم است؛ زیرا به پیشگیری از بسیاری از نقص های مادرزادی کمک می کند. همچنین با توجه به کمبود ویتامین دی در بین ایرانیان، قبل از بارداری از کافی بودن این ویتامین و دیگر ویتامین های ضروری در بدن مادر اطمینان حاصل می شود.

انجام آزمایش های ژنتیک پیش از بارداری
اگرچه انجام آزمایش ژنتیک پیش از بارداری اجباری نیست و هزینه ی زیادی دارد، اما اگر سابقه ای از بیماری های ژنتیکی در خانواده وجود داشته باشد، بهتر است برای اطمینان از سلامت جنین، آزمایشهای ژنتیک را در صورت صلاحدید پزشک انجام داد.
 در مورد سایر موارد مانند ترک دخانیات و الکل، تاثیرات محیطی، خشونت های خانگی و ... نیز پزشک با شنیدن شرح حال کامل شما، راهکارهای مناسب را در اختیارتان قرار می دهد.

مشورت با یک فرد متخصص می تواند با توصیه ها و انجام آزمایشات لازم قبل از اقدام به بارداری، در داشتن یک بارداری سالم و در نهایت سلامت جنین، کمک بسیار شایانی کند.

دکتر مریم ذاکری حمیدی

متخصص مامایی
18 سال تجربه 52نظر 68,000 تومان
دکتر مریم ذاکری حمیدی مامایی

دکتر ریحانه ولیان

متخصص زنان و زایمان
0 سال تجربه 9نظر 68,000 تومان
دکتر ریحانه ولیان زنان و زایمان

عفت حسن زاده

کارشناسی مامایی
26 سال تجربه 344نظر 40,000 تومان
دکتر عفت حسن زاده مامایی

مریم فراهانی

متخصص زنان و زایمان
4 سال تجربه 15نظر 68,000 تومان
دکتر مریم فراهانی زنان و زایمان

منصوره ملائی کندلوسی

کارشناسی مامایی
23 سال تجربه 62نظر 58,000 تومان
دکتر منصوره ملائی کندلوسی مامایی

دکتر مریم رضایی

پزشک عمومی گرایش طب سنتی
9 سال تجربه 2267نظر 68,000 تومان
دکتر مریم رضایی گرایش طب سنتی

دکتر فرزانه حسنی

فوق تخصص زنان و زایمان
20 سال تجربه 3نظر 45,000 تومان
دکتر فرزانه حسنی زنان و زایمان

دکتر فاطمه رضائیان

متخصص زنان و زایمان
10 سال تجربه 2نظر 68,000 تومان
دکتر فاطمه رضائیان زنان و زایمان

مژگان پیامنی

کارشناسی مامایی
4 سال تجربه 47نظر 70,000 تومان
دکتر مژگان پیامنی مامایی

دکتر سحر ستایش زاده

پزشک عمومی
10 سال تجربه 22نظر 58,000 تومان
دکتر سحر ستایش زاده پزشک عمومی
سوالات متداول درباره اقدام به بارداری:
به اقداماتی که قبل از بارداری انجام می گیرد اقدام به بارداری می گویند که منجر به یک بارداری موفق و آوردن فرزند سالم می شود.
بله زیرا یکی از قدم های مربوط به اقدام به بارداری، دانستن زمان دقیق تخمک گذاری، برای مشخص شدن بهترین زمان مقاربت است.
توصیه می شود که بعد از اقدام به بارداری، تقریبا پانزده دقیقه استراحت کنید.
حداقل سه ماه قبل از اقدام به بارداری باید به پزشک مراجعه کرد.
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
نظرات کاربران
دکتر 1401-05-01
نکته مهم اقدام به به بارداری شروع اسید فولیک ازیک ماه قبل و آزمایش های قبل بارداری است به خصوص در صورت داشتن بیماری تیروئیدی قبل از باردارشدن بهتر است هورمون تیروئید کنترل شده باشد..همچنین بهتراست از نظر عفونت های واژینال بررسی ودرمان در صورت نیاز صورت گیرد
کاربر مهمان 1400-12-20
علت پیدایش کک و مک و لک صورت چیست

وجود اختلال در کبد هست و باید کبد پاکسازی بشه.از سرویس اصلاح مزاج استفاده کنین.

عضو سایت 1400-10-20
سلام،من چندروزپیش باهمسرم نزدیکی داشتم،سه روزپیش،باکاندوم،ولی از پیشاب مطمئن نیستم،برای اطمینان توی این سه روز سه بار هردوازده ساعت دوتاال دی خوردم ینی شیش تا جای هشت تا،هنوز زمان پریودیم نرسیده،ولی حالت تهوع و سوزش سرمعده داشتم،آیا باردارم؟
سلام.
این تهوع ناشی از عوارض داروها می باشد نه بارداری.جهت اطلاعات بیشتر می توانید یک ویزیت اقدام به بارداری ثبت فرمائید
کاربر مهمان 1400-09-07
یک سوال داشتم اگر تاحالا رابطه ای نبوده باشه و باکره باشیم ولی به روش دیگه ای رابطه باشه و احتمال بدی که یکم از مایع منی با واژن برخورد کرده و سه روز بعدش حالت تهوع و دل پیچه بگیری احتمال بارداری هست و اگر بعد از ۴ روز قرص اورژانسی بخوریم تاثیر داره

سلام.بکارت مانع بارداری نمیشه.چون سوراخهایی در سطح پرده ی بکارت وجود دارن برای خروج خون عادت ماهیانه.اما به این سرعت هم حالت تهوع بارداری سراغ شخص نمیاد.حتما تست بارداری بدین.قرص اورژانسی بعد از چهار روز بی تاثیره.

عضو سایت 1400-08-08
درمورد عفونت رحم

سلام.با یکی از پزشکان زنان سایت، مشاوره بگیرید و به سوالات بادقت پاسخ بدین تا پزشک راهنماییتون کنه.

کاربر مهمان 1400-08-04
کسی که قرص ال دی شب ها مصرف میکنه و نزدیکی در طول روز یا مغرب داشته باشه احتمال بارداری هست؟

سلام.با مصرف قرص ال دی یا هر روش جلوگیری دیگری، باز هم درصد کمی احتمال بارداری وجود داره.اما مصرف این قرص فقط هر بیست و چهرساعت یک عدد هست و نیاز نیست که اگر در طول روز نزدیکی دارین،دوباره قرص بخورین

عضو سایت 1400-06-19
چطور میتونم با دکتر مستقیم وصل شم

سلام.همون صفحه ای که به سوالات پاسخ میدین و بیماریتونو توضیح میدین،صفحه ی چت شما با پزشک هست.چون خودشون میخونن و پاسخ میدن.میتونید پروفایل هر کدوم از پزشکانی که مد نظرتون هست رو چک کنید و شماره ی تماس مطب رو برای مواقع ضروری داشته باشید.

نظرم خیلی عالی
کاربر مهمان 1400-05-22
سلام من بعدازرابطه جنسی که داشتم همون روزدوقرص ال دی روزبعدهم دوقرص ال دی وروزسومم دوقرص ال دی خوردم ینی تاقبل ۷۲ساعت ۶تا ولی امروزکه روزسوممه بعداز۸ساعت ازخوردن قرص استفراغ کردم ۱۲ساعت که گذشت بعداین تایم دوتاقرص دیگه بخورم یاچهارتا؟؟ایااثردوقرصی که روزسوم خوردم بااستفراغ بعداز۸ساعت ازبین رفته ؟؟

سلام.تا هشت ساعت دیگه اون قرص هضم شده و اثرشو گذاشته.اما برای اطمینان خاطر میتونین یک مشاوره با یکی از پزشکان در این مورد بگیرید.سلامت باشید

کاربر مهمان 1400-04-13
سلام وقتتون بخیر
من ۲۴ سالمه و تقریبا ۱۰ روز بعد از پریود با همسرم رابطه داشتیم و احساس داخل شدن چند قطره از اب منی داشتم بلافاصله دوش گرفتم و ۳ ساعت بعد هم قرص ال دی به صورت اورژانسی استفاده کردم ۹ روز بعد تقریبا پریود شدم خون ریزی زیادی نداشتم اما درد پریودی و خون های کم داشتم ایا امکان بارداری هست؟؟ و این که تاریخ پریودم میشه تاریخی ک بعد ال دی پریود شدم؟؟لطفا کمک کنید

سلام،وضعیت شما باید توسط پزشک بررسی بشه و نکات زیادی وجود داره که مسلما پزشک میتونه بهتون پاسخ دقیق بده.شما میتونین تو همین صفحه با یکی از پزشکان،مشاوره ثبت کنین تا پاسخ قطعی بگیرید.سلامت باشید.

کاربر مهمان 1400-04-08
سلام من باردار هستم والان 33هفته ام10کیلو وزن زیاد کردم وینگین شدم بارداری دومم هستش
بارداری اول طبیعی بود آیا باافزایش وزنم میتونم زایمان طبیعی داشته باشم چون میگن وزنت خیلی داره میره بالا

سلام،احتمال اینکه بتونین زایمان طبیعی داشته باشین وجود داره اما برای اینکه مطمئن بشید،یک مشاوره در همین صفحه بگیرید تا پزشک با بررسی دقیق وضعیت شما،جواب کاملتری بهتون بدن.ان شاء الله که هم خودتون و هم فرزندتون سلامت باشید.

کاربر مهمان 1400-03-23
سلام من موقع نزدیکی دوتاقرص خوردم روزبعدشم دوتاخوردم به طور منظم استفاده نداشتم ایااحتمال بارداری وجودداره

با سلام
با وجود اینکه به طور منظم داروها رو استفاده نکردید نمیتونیم به طور قطع بگیم احتمال بارداری هست یا نه.شما برای اطمینان بیشتر میتونید از سرویس مشاوره مامائی پزشکان که در بالای همین صفحه قرار داره استفاده نمایید تا به جواب قطعی دست پیدا کنید .
سلامت و شاد باشید.

کاربر مهمان 1400-03-06
سلام آیا در دوره ۷ روزه استراحت مصرف قرص ال دی امکان بارداری وجود داره یا خیر

سلامبله،حتی در دوران مصرف این قرص‌ها هم امکان بارداری با درصد کم وجود داره.برای اینکه مطمئن بشید یک مشاوره با یکی از پزشکان همین صفحه بگیرید تا با بررسی کامل شرایط،راهنماییتون کنن.سلامت باشید.

کاربر مهمان 1400-03-02
سلام دوماه پریودنشدم سونو وآزمایش fshخوب بوده سنم ۴۸هست. دوست دارم بچه داربشم یک دخترشش ساله دارم یکی هم ۵سال قبل سقط کردم دیگه باردارنشدم

سلامدر همین صفحه یک مشاوره با یکی از پزشکان،ثبت کنین تا بررسی کامل،راهنماییتون کنن.ان شاء الله به خواستتون می‌رسید⁦☘️⁩

کاربر مهمان 1399-12-23
سلام روزتون بخیر من رابطه محافظت نشده داشتم اما ۱روز بعد پریود شدم میخواستم بدونم ایا احتمال بارداری وجود داره ؟

با سلام
این مشکل شما نیاز به بررسی جوانب مختلفی داره که در قسمت نظرات و از عهده ما خارج هستش.برای بررسی دقیق تمامیه جوانب در همین سرویس یکی از پزشکان بالا رو انتخاب و درخواست مشاوره دهید تا به بهترین شکل شما را راهنمایی نمایند.

کاربر مهمان 1399-09-23
من تنبلی تخمدان دارم ک شدیدا جوش میزنم....
یکساله که اسپیرونولاکتون ودیان میخورم ب محض قطع دارو پر از جوش میشه صورتم
از پیج یه خانم اسکین کر اومدم ک گفت با طب سنتی درمان کرده
راهنمایی کنید
سلام، در سرویس اصلاح مزاج یک ویزیت با دکتران طب سنتی ثبت کنید تا بتونند مشکلاتتون رو بررسی و حل نمایند
کاربر مهمان 1400-04-08
سلام من تنبلی تخمدان داشتم عسل نیم کیلوالبته عسل وحشی اصل
وگرده نخل چندگرم
ودارچین مخلوط کردم ب مقدار لازم 2ماهه خوب شدم
عضو سایت 1399-09-22
سلام تو قسمت پرداخت هزینه مشکل دارم بلد نیستم میشه راهنمای کنید
به لینک واتساپ و یا تلگرام پشتیبانی سایت در صفحه اصلی پیام بدید
عضو سایت 1399-09-03
با سلام و احترام. ایا میتونم همراه با اصلاح مزاج رژیم غذایی برای افزایش وزن هم بگیرم؟ یا باید صبرکنم دوره اصلاح مزاجم تموم بشه؟
با سلام و احترام
در صورتی که در دوره اصلاح مزاج هستید فعلا اقدام به رژیم غذایی نکنید و بعد از دوره اصلاح مزاج رژیم غذایی بگیرید
کاربر مهمان 1399-09-02
تعیین جنسیت
کاربر مهمان 1399-08-28
سلام من دربار داری اولم بخاطر هورمون بارداری بلافاصله بعداز زایمان سنگ صفرا داشتمو عمل کردم ایاممکنه دربار آری دوم هم اتفاق بیوفته
سلام، این ارتباط مستقیمی ندارد با این حال در این بارداری پرهیزات مربوط به سنگ صفرا را رعایت کنید
عضو سایت 1399-06-24
سلام من 21سالمه یک چند ماهی هست از قرص ال دی استفاده میکنم ویک شب یادم رفت قرص بخورم درحین رابطه جنسی چند قطره از آب منی احساس کردم داخل بدنم شد وبعد از قرص ال دی به عنوان قرص اورژانسی استفاده کردم 4تا قرص خوردم وبع 12ساعت بعد 4تای دیگ خوردم میخواستم بدونم بازم باعث میشه حامله بشم لطفا زود جواب بدین
چون از قرص به صورت اورژانسی استفاده کردین مشکلی پیش نمیاد و احتمال حاملگی بسیار ضعیف هست. البته نمیشه گفت 100 درصد چون تمام روش های جلوگیری حداقل یک درصد خطا رو دارن!
عضو سایت 1399-05-17
باسلام و تشکر از سایت خوبتون.پسر من مدتیه که تحت نظر دکتر خوش قامت عزیز هست.ولی بعضی از داروهایی که تجویز کردن رو نمیتونم پیدا کنم،سخت پیدا میشه یا اصلا پیدا نمیشه.اگه جایگزین های در دسترس رو بجاش معرفی کنن ممنون میشم
سلام خانم اسدی . این مشکل به زودی حل میشه. یعنی داریم سعی میکنیم که داروهایی که پزشکان پیشنهاد میدن در صورت (داروهایی باشند که بدون نسخه پزشک از داروخانه ) تهیه کنیم و برای کاربران ارسال کنیم.
فعلا با پشتیبانی تماس بگیرید تا بیشتر راهنمایی کنیم
عضویت در ایزو ویزیت
پزشکان و متخصصین

برای ارائه خدمات آنلاین به بیماران بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
کاربران گرامی

برای دریافت مشاوره آنلاین با پزشکان می توانید بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
مراکز درمانی

برای معرفی و مدیریت کامل مرکز درمانی، کلینیک و بیمارستان ثبت نام کنید

بزودی
isovisit
logo-samandehi

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به ایزوویزیت تعلق دارد.