ام اس ( MS ) ویزیت آنلاین تشخص و درمان

مشاوره با متخصص ام اس ( MS ) ویزیت آنلاین تشخص و درمان

0 نظر

ام اس (MS) یک بیماری خود ایمن است که در آن سلول‌های سیستم ایمنی بدن به اشتباه به میلین که غلاف و پوشش سلول‌های عصبی است حمله می‌کنند. این عمل باعث می‌شود تا ضایعاتی ایجاد شود که انتقال پیام‌های عصبی بین مغز و بدن را دشوار می‌کند. 

بیماری خود ایمن ام اس

علائم ام اس

 • بی حسی یا ضعف در یک یا چند اندام که به طور معمول در یک سمت بدن  اتفاق می افتد.

 • احساس برق گرفتگی که با حرکات خاصی در گردن ایجاد می‌شود به خصوص خم شدن گردن به جلو
 • لرزش در بدن و عدم تعادل در راه رفتن
 • ضعف در بینایی و تاری دید
 • خستگی و سرگیجه
 • لکنت زبان و اختلالات بیان

انواع بیماری ام اس

انواع بیماری ام اس

 • ام اس عود کننده بهبود یابنده

این نوع ام اس با دوره‌های التهاب فعال در سیستم عصبی مرکزی مشخص می‌شود که طی آن علائم قدیمی بدتر می‌شوند و ممکن است علائم جدیدی ظاهر شوند. زمان‌هایی که علائم بدتر می‌شوند، به عنوان عود، شعله‌ور شدن یا تشدید بیماری شناخته می‌شوند. با پایان یافتن دوران عود، شدت علائم کاهش می‌یابد اما علائم جدید و دائمی می‌توانند همیشه باقی بمانند.

 بهبودی ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد تا عود بیماری رخ دهد. ام اس عودکننده بهبودیابنده رایج‌ترین نوع ام اس است. تقریباً بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از افراد مبتلا به این بیماری، دوره عودکننده بهبودیافته را طی می‌کنند. اکثر افراد مبتلا به این نوع MS در نهایت به نوع  پیشرونده ثانویه مبتلا می‌شوند.

 • ام اس پیش‌رونده ثانویه

این نوع ام اس عموما فاز دوم، ام اس عودکننده بهبود یابنده محسوب می‌شود که در آن پیشرفت علائم و افزایش ناتوانی وجود دارد. افراد مبتلا به  MS پیش‌رونده ثانویه ممکن است همچنان دوره عود را داشته باشند، اکثر افرادی که دارای عودکننده بهبود یابنده هستند، در نهایت به ام اس پیش‌رونده ثانویه مبتلا می‌شوند اما تجربه هر فرد متفاوت از دیگری است.

 • ام اس پیش‌رونده اولیه 

در ام اس پیشرونده اولیه هیچ عود اولیه‌ای وجود ندارد که نشانه شروع بیماری باشد. در عوض، علائم ام اس به تدریج با گذشت زمان ظاهر می‌شوند. کسانی که ام اس پیشرونده اولیه دارند، معمولا بهبودی مشخصی ندارند اما می‌توانند علائم خود را کاهش دهند.  درصد کمی از مبتلایان به ام اس به نوع خوش خیم این بیماری مبتلا هستند. 

درمان ام اس

درمان بیماری ام اس اغلب شامل مصرف داروهای تعدیل کننده بیماری است. این داروها تعداد و شدت بیماری را در کسانی که به این عارضه مبتلا هستند کاهش می‌دهند؛ اما اگر بیماری در حال پیشرفت است، به کاهش عود کمکی نمی‌کنند. درمان ام اس به طور کلی شامل یک رویکرد چند درمانی به شرح زیر است:

روش‌های درمان ام اس

 • استفاده از استروئیدها و پلاسمافرزیس برای کوتاه کردن عودها
 • استفاده از درمان‌های تعدیل‌کننده بیماری برای جلوگیری از عود و پیشرفت بیماری
 • درمان علائم بیماری با استفاده از دارو، فیزیوتراپی، سایر انواع درمان‌های توانبخشی، شیوه زندگی سالم و درمان‌های مکمل
 • ارائه مشاوره و پشتیبانی برای افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات خلقی
 • فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی برای بهبود علائم و عوارض ناشی از بیماری ام اس 

در این سرویس زیر نظر متخصص مغز و اعصاب بدون نیاز به مراجعه حضوری علائم شما بررسی می‌شود و در صورت تشخیص پزشک درمان‌های بعدی آغاز می‌شود در بیماری ام اس تشخیص سریع و به موقع در جلوگیری از پیشرفت بیماری بسیار مهم است. 

اگر مبتلا به ام اس هستید و پزشک در شما ام اس را تشخیص داده است بدون مراجعه حضوری می‌توانید با متخصص مغز و اعصاب در ارتباط باشید و داروهای لازم را دریافت کنید.

دکتر حمید عزیزی مغز و اعصاب آنلاین
5 از 5
دکتر حمید عزیزی متخصص مغز و اعصاب
4 سال تجربه
0 نظر
98,000 تومان

تحت پوشش بیمه

دکتر حامد آذر مغز و اعصاب آنلاین
5 از 5
دکتر حامد آذر متخصص مغز و اعصاب
5 سال تجربه
1 نظر
98,000 تومان

تحت پوشش بیمه

سوالات متداول
 • در حال حاضر خیر.  داروهایی وجود دارد که می‌توانند سیر بیماری را تغییر داده و باعث کاهش پیشرفت بیماری گردند. همچنین هر سال پیشرفت‌های جدیدی در زمینه‌ی درمان آن در دنیا صورت می‌گیرد و احتمال دستیابی به درمان کامل آن در آینده وجود دارد.

 • خیر. اکثر بیماران مبتلا به ام اس طول عمر طبیعی یا نزدیک به طبیعی دارند. بندرت ممکن است در یک بیمار که عوارض پیشگیری نشده اند طول عمر کاهش یابد.

 • هیچ تست مشخصی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد.روش‌هاي مختلفي براي تشخیص بيماري ام اس وجود دارد ولي هيچكدام از اين روش‌ها نمي‌توانند به تنهايي تشخيص بيماري را مسجل نمايند بلكه اين روش‌ها تنها تائيد كننده علائم و نشانه‌هايي كه از طريق صحبت با بيمار و معاينه وي بدست مي‌آيد.اصلی ترین آزمایشات:MRI (عکس برداری مغناطیسی) مهم ترین روشVep ( آزمایش برانگیختگی اعصاب چشم)آزمایش مایع نخاع

 • ام اس یک بیماری پیچیده و غیر قابل پیشبینی است که اثراتش روی هر شخص متفاوت است. در کل کسانی که در سن کمتر از ۳۰ سالگی شروع به بروز علائم ام اس کرده‌اند، می‌توانند با کمی مشکل تا ۲۰ سال یا بیشتر به فعالیت‌ها روزانه خود ادامه دهند. با این حال گاهی در ادامه، حملات بیشتر و شدیدتر می‌شوند و بدن بعضی افراد به صورت تدریجی از کار می‌افتد.

نظرات
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
1 انتخاب پزشک و تخصص

پزشک و تخصص مورد نظر خود را انتخاب کنید

2 پاسخ به سوالات

به سوال های ارسال شده در صفحه چت پاسخ دهید

3 انتخاب نوع مشاوره

در قسمت پرداخت نوع مشاوره خود را که شامل "متنی" ، "تلفنی " و "تصویری" هست را انتخاب کنید

4 انتخاب نوع مشاوره

نوع پرداخت خود را از بین "آنلاین" یا "کارت به کارت" انتخاب و پرداخت کنید

5 انتخاب نوع مشاوره

بر اساس نوع مشاوره ای که در بخش پرداخت انتخاب کردید پزشک پاسخ شما را میدهد