مشاوره قبل از سقط جنین

مشاوره با متخصص مشاوره قبل از سقط جنین

0 نظر

سقط جنین به معنی از دست رفتن جنین قبل از هفته ۲۰ بارداری است ولی پزشکان بیشتر از این اصطلاحات برای توصیف هر گونه پایان حاملگی در سه‌ماهه اول بارداری استفاده می‌کنند.

سقط جنین و پایان حاملگی

چنانچه شما دچار بارداری ناخواسته شده و بدون هیچگونه علت خاصی ( مانند بیماری‌های ژنتیکی و زمینه‌ای ، خطر بارداری برای جنین یا مادر و …) قصد سقط جنین یا همان انداختن جنین و کورتاژ را دارید، در نظر داشته باشید که سقط جنین دارای عوارض گاها جبران‌ناپذیر است که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم.

عوارض جسمی سقط جنین 

عوارضی که مادر را بعد از سقط جنین تهدید می‌کند.

بعضی از بانوانی که سقط می‌کنند، دچار عفونت رحمی می‌شوند که به آن سپتیک نیز گفته می‌شود. علائم و نشانه‌های این عفونت شامل موارد زیر است:

  • تب و لرز
  • حساسیت در زیر شکم
  • ترشحات بد بو در واژن

علاوه بر آن ممکن است دچار خونریزی‌های شدید و طولانی و ناراحتی‌های دستگاه گوارش شوید. 

عوارض روحی سقط جنین

افراد مبتلا به این مساله باید راجع به نگرانی‌های خود با یک فرد آموزش دیده در این زمینه صحبت کرده و سوالاتشان را از او بپرسند. عوارض روحی ناشی از سقط جنین همانند عوارض فیزیکی آن اهمیت بسیاری دارد.

از عوارض روحی سقط جنین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پشیمانی
  • عصبانیت
  • احساس شرم و گناه
  • از دست دادن اعتماد به نفس
  • بی‌خوابی و کابوس شبانه
  • استرس و افسردگی شدید

عذاب وجدان به علت سقط جنین 

میزان آسیب‌های روحی ناشی از سقط جنین تا حد زیادی به باور اشخاص مربوط می‌شود. آن دسته از افرادی که باور دارند، تا زمانی که جنین متولد نشده است، فرزند محسوب نمی‌شود، آسیب روحی کمتری از سقط می‌بینند، زیرا احساس از دست دادن فرزند خود را نخواهند داشت. در مقابل، برخی افراد این گونه تصور می‌کنند که جنین حتی در زمانی که در شکم مادر است و هنوز متولد نشده نیز فرزند محسوب می‌شود، به این ترتیب در اثر این تفکر آسیب بیشتری از سقط جنین خواهند دید و دچار عذاب وجدان خواهند شد.

تبعات سقط جنین در ایران

مجازات سنگین برای سقط جنین غیرقانونی در ایران

سقط جنین بدون دلیل، نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشور‌های دنیا منع قانونی دارد در ایران سقط جنین بعد از 18 هفتگی قتل عمد محسوب می‌شود؛ مگر با دریافت مجوز و در مواردی که سلامتی مادر به خطر بیفتد و یا اینکه جنین سالم نباشد. در خصوص مجازات انجام روش‌های سقط جنین غیر قانونی طبق قانون مجازات اسلامی، سقط جنین می‌‌تواند از همان مراحل آغاز بسته شدن نطفه قابل مجازات باشد و ربطی به مدت زمان گذشته از بارداری ندارد.

مثلا مادری که دچار نوعی بیماری قلبی است که با بارداری تداخل دارد یا مبتلا به سرطان پستانی است که با بارداری پیشرفته می‌شود یا ناراحتی‌های خونی انعقادی پیشرفته دارد، می‌تواند با استفاده از روش‌های سقط جنین قانونی با مشاوره پزشک و گرفتن مجوز از پزشک قانونی جنین خود را تا قبل از 18 هفتگی سقط کند.

مشکلاتی از قبیل مشکلات کروموزومی که معمولا سه‌ تایی شدن کروموزوم‌‌های 13-18-21 از اساسی‌‌ترین و شایع‌‌ترین مشکلات است. همچنین تشخیص جهش ژنتیکی و سندرم‌های ژنتیکی مثل سندرم داون و  غیره که بوسیله آزمایشات غربالگری مشخص می‌شود می‌تواند منجر به صدور برگه مجوز سقط جنین شود.

برای انجام روش‌های سقط جنین غیر قانونی هر کس با دادن دارو یا وسایل دیگری باعث شود که زن جنین را سقط کند، از شش ماه تا یک سال به حبس محکوم می‌‌شود و اگر به صورت عمدی و با آگاهی زن را راهنمایی کند تا دارو یا وسایل دیگری را استفاده کرده و جنین خود را سقط کند، از سه تا شش ماه به حبس محکوم خواهد شد مگر اینکه ثابت کند این کار را برای حفظ زندگی مادر انجام داده است؛ البته در هر مورد پرداخت دیه قطعی خواهد بود.

سقط جنین برای هر کسی و هر زمانی امکان‌پذیر است اما باید در نظر داشت که این عمل ممکن است عواض جبران‌ناپذیری از لحاظ جسمی و روحی برای شخص داشته باشد که گاها تا اخر عمر گریبان‌گیر شخص شود. پس حتما و حتما قبل از این عمل یک مشاوره داشته باشید. مطمئنا آخرین نفری که تصمیم قطعی برای این کار می‌گیرد شما هستید. در این سرویس مشاوران با تجربه در این ضمینه به صورت حرفه‌ای شما را از تمام جوانب این عمل آگاه می‌کنند.

 عفت حسن زاده مامایی آنلاین
4.8 از 5
عفت حسن زاده کارشناسی مامایی
0 سال تجربه
551 نظر
68,000 تومان

تحت پوشش بیمه

نظرات
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
1 انتخاب پزشک و تخصص

پزشک و تخصص مورد نظر خود را انتخاب کنید

2 پاسخ به سوالات

به سوال های ارسال شده در صفحه چت پاسخ دهید

3 انتخاب نوع مشاوره

در قسمت پرداخت نوع مشاوره خود را که شامل "متنی" ، "تلفنی " و "تصویری" هست را انتخاب کنید

4 انتخاب نوع مشاوره

نوع پرداخت خود را از بین "آنلاین" یا "کارت به کارت" انتخاب و پرداخت کنید

5 انتخاب نوع مشاوره

بر اساس نوع مشاوره ای که در بخش پرداخت انتخاب کردید پزشک پاسخ شما را میدهد