ویزیت فوری با پزشک آنلاین

    انکولوژی

    x

دکتر فرید قاضی زاده

فوق تخصص خون و سرطان

ارومیه

خدمات:

مشاوره عمومی خون و سرطان, خو ...

5 ( 1 نظر )

تجربه
23 سال
پوشش بیمه
دارد

خدمات:

مشاوره عمومی خون و سرطان, خو ...

دکتر حمید حمیدی زاده

فوق تخصص خون و سرطان

تهران

خدمات:

مشاوره عمومی خون و سرطان, خو ...

5 ( 3 نظر )

تجربه
23 سال
پوشش بیمه
ندارد

خدمات:

مشاوره عمومی خون و سرطان, خو ...

دکتر سیدعلیرضا جوادی نیا

متخصص خون و سرطان

سبزوار

خدمات:

مشاوره عمومی خون و سرطان, ان ...

5

تجربه
14 سال
پوشش بیمه
ندارد

خدمات:

مشاوره عمومی خون و سرطان, ان ...

مشاوره آنلاین انکولوژی

انکولوژی

انکولوژی چیست؟

انکولوژی (oncology)، شاخه‌ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان می‌پردازد. رشته‌ای وسیع و همیشه در حال توسعه که طیف وسیعی از تخصص‌ها، از زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک گرفته تا جراحی و رادیولوژی را در بر می‌گیرد. 

متخصص انکولوژیست کیست؟

 انکولوژیست‌ها متخصصانی هستند که برای تشخیص و درمان طیف وسیعی از بدخیمی‌ها آموزش دیده‌اند که تقریباً همهٔ انواع سرطان‌هایی که می‌تواند در بدن انسان ایجاد شود را در بر می‌گیرد. هدف انکولوژیست‌ها استفاده از طیف وسیعی از روش‌های تحلیلی و درمانی از جمله جراحی، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و سایر رویکردهای جدید جهت تشخیص و درمان انواع سرطان‌ها است. این لیست درمانی انواع مختلفی از سرطان مانند سرطان ریه، سرطان رودهٔ بزرگ، سرطان پروستات، سرطان لوزالمعده، سرطان کبد، سرطان کلیه، سرطان پوست،‌ سرطان‌های زنانه و تومورهای مغزی را شامل می‌شود اما فقط محدود به همین موارد گفته‌شده نمی‌شود.

با توجه به اینکه انواع مختلفی از سرطان وجود دارد و هرکدام نیز روند مراقبتی خاص خودش را نیازمند است؛ دسته‌بندی‌های مختلفی از انکولوژیست‌ها نیز به وجود آمده است که هرکدام برروی مقابله با چالش به‌خصوصی تمرکز دارد.

برای مثال از آن‌جایی که برخی از انواع سرطان‌ها مانند سرطان تخمدان، سرطان پستان و سرطان دهانهٔ رحم فقط یا بیشتر در زنان شایع است؛ شاخه‌ای به نام انکولوژی زنان به‌وجود آمده که توجه آن به تشخیص و درمان سرطان در زنان معطوف است. به همین ترتیب شاخه‌ای نیز برای انکولوژی کودکان شکل گرفته است.

انکولوژی پزشکی، انکولوژی پرتودرمانی و انکولوژی جراحی نیز از دیگر زیرشاخه‌های حوزهٔ انکولوژی محسوب می‌شوند.

تفاوت بین هماتولوژی و انکولوژی

در حالی که هماتولوژی (hematology) و انکولوژی اغلب هم‌پوشانی‌هایی پیدا می‌کنند اما آن‌ها حوزه‌های متمایز و در حین حال مکملی را در حوزهٔ درمان سرطان هدف قرار می‌دهند. هماتولوژی در وهلهٔ نخست حوزه‌ای است که بر اختلالات خون و سیستم خون‌سازی، از جمله کم‌خونی، مشکلات خونریزی، و شرایط ترومبوتیک تمرکز دارد و البته بدخیمی‌های خونی را نیز در بر می‌گیرد. از سوی دیگر، انکولوژی بر مطالعه و درمان سرطان متمرکز است که هم تومورهای جامد و هم بدخیمی های خونی را پوشش می‌دهد.

هم‌افزایی بین این رشته‌ها اجازه می‌دهد تا یک رویکرد جامع به بیماری‌هایی که در هردو حوزهٔ هماتولوژیک و انکولوژیک قرار می‌گیرد؛ ایجاد شود. هماتولوژی-انکولوژی یا انکولوژی هماتولوژیک و یا به عبارتی انکولوژی خون یک تخصص خاص پزشکی است که بر تشخیص، درمان و مدیریت سرطان‌ها و اختلالات خون و همچنین اندام‌ها و بافت‌هایی که سلول‌های خونی در آن تشکیل می‌شوند تمرکز دارد. هماتولوژیست-انکولوژیست‌ها برای رسیدگی به طیف وسیعی از شرایط آموزش دیده اند که شامل بدخیمی های خونی مانند لوسمی، لنفوم، میلوما و تومورهای جامد مانند سرطان سینه، سرطان ریه و بدخیمی‌های دستگاه گوارش می شود.

سوالات متداول
نظرات
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
1 تعیین تخصص

در مرحله اول به صفحه پزشکان سایت ایزو ویزیت مراجعه و با کمک فیلترها نوع تخصص پزشک را مشخص کنید.

2 انتخاب پزشک

در مرحله دوم بعد از بررسی متخصصین فیلتر شده، پزشک موردنظر خود را انتخاب کنید.

3 انتخاب موضوع و نوع ویزیت

در این مرحله وارد پروفایل پزشک شده و نوبت به انتخاب موضوع ویزیت آنلاین رسیده است. بعد از انتخاب موضوع ویزیت، نوع ویزیت (تلفنی، متنی) را تعیین کنید.

4 مکالمه امن با پزشک

در مرحله چهارم بعد از ورود به صفحه چت امن با پزشک به سوالات پاسخ دهید.

5 پرداخت و شروع مشاوره

در مرحله آخر بعد از پاسخ به سوالات، ویزیت را پرداخت کرده و مشاوره آنلاین خود را با پزشک شروع کنید.