مشاوره آنلاین تلفنی و متنی
تغذیه درمانی

تغذیه درمانی

اصول تغذیه سالم در مشاوره تغذیه درمانی 

اضول تغذیه درمانی در ایزو ویزیت

یکی از رموز سـلامتی این است که تفاوت بین غذای سالم و ناسالم را دریابیم. انتخاب‌هایی که می‌کنیم سلامتی‌مان را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. حتی تغییرات بسیارکوچک در مواد غذایی مصرفی‌مان، تاثیر بسـیار مثبتی روی سـلامتی، آسـایش فکری و جسـمی و انرژی مـا دارد.

در اینجا قصـد داریم نکاتی عنوان کنیم که به شـما برای داشـتن رژیم‌غذایی سالم کمک می‌کند.

دو نکته اساسـی برای داشـتن رژیم غذایی سالم

 • اول خوردن میزان مناسب از غذا با توجه به میزان فعالیت‌تان است.
 • و دیگری اسـتفاده از مواد غذایی است که رژیم غـذایی‌تان را متعادل کنـد.

یک برنامه غذایی متعادل وسالم انواع مختلفی از مواد غذایی را شامل می شود، که عبارتند از:

برنامه غذایی برای ویزیت آنلاین تغذیه درمانی

 • میزان زیادی میوه و سبزیجات.
 • مواد غذایی نشاسته‌دار مثل نان درست شده از غلات.
 • موادغذایی پروتئین‌دار مثل گوشت قرمز، ماهی، تخم‌مرغ، و بعضـی از مـواد لبنی.

رعایت نکات زیر می‌تواند به داشتن تعادل غذایی کمک کند:

 1. میزان زیادی میوه‌جات وسبزیجات مصـرف کنید.
  سـعی کنیـد حـداقل 5 وعـده از سبزیجـات و میوه‌جات مختلف در روز مصـرف کنیـد. این وعـده‌ها میتواند شامل یک لیوان آبمیوه، و یک تکه موز همراه با صـبحانه یک بشـقاب سالاد همراه با ناهار یک گلابی برای وعـده عصـرانه نخود‌فرنگی یا سایر سبزیجات به همراه شام باشد.
 2. به میزان کافی آب بنوشـید.
  برای جلوگیری ازخشک شدن آب بدن باید روزانه 6 تا 8 لیوان(1.5 لیتر) آب یا سایر مایعات بنوشیم. هنگام گرما یا فعالیت جسـمی بالا بـدن ما به میزان بیشتری آب نیاز دارد. اما اگر می‌خواهیـد وزنتان روز به روز بالا نرود، تا می‌توانید سـعی کنید از نوشیدن نوشابه به جای آب خودداری کنید.
 3. صبحانه را از دست ندهیـد.
  صـبحانه می‌توانـد انرژی مورد نیاز بـدن برای آغاز کردن روز، و همچنین برخی ویتامین‌ها و مواد معـدنی مورد نیاز برای بدن را تامین کند. بعضی از افراد صبحانه نمی‌خورند چون فکر می‌کنند به کم کردن وزن کمک می‌کند. این افراد باید بدانند که نخوردن یکی از وعـده‌های غـذایی باعث کاهش وزن نمی‌شود و برای سـلامتی نیز ضـرر دارد، چون با اینکار بدن برخی مواد مغـذی مورد نیاز خود را از دست می‌دهـد.
  تحقیقات نشان می‌دهـد که خوردن صـبحانه حتی میتوانـد به افراد چاق برای کم کردن وزن هم کمـک کنـد. این به آن خـاطر است که وقتی مـاصـبحانه نمی‌خوریم، قبـل از ناهار حتما گرسـنه خواهیم شـد و رو به میان وعده‌هایی می‌آوریم که معمولا سرشار از چربی و قند هستند.
 4. کمتر نمک بخورید.
  کمتر از 6 گرم در روز نمک مصرف کنید. بیشتر مردم فکر می‌کنند نمک زیاد مصرف نمی‌کنند، به خصوص آنهایی که هنگام صـرف غـذا به آن نمک اضافه نمی‌کننـد. اما نباید اینقدر هم مطمئن بود. تقریبًا %85 از مردها و %69 از زن‌ها نمـک زیاد مصـرف می‌کننـد. بزرگسالان و کودکان بالای 11 سـال نبایـد بیش از 6 گرم نمـک در روز مصـرف کننـد.

تغذیه و طول عمر

بشـر همواره بـدنبال راز طول عمر جاویـدان بوده و هست.

تاثیری که نوع تغذیه بر طول عمر دارد.

ما با بکار بسـتن شـیوه صـحیح تغـذیه و مصـرف خوراکی‌های مغـذی قادر خواهیم بود تا طول عمرخود را افزایش دهیم. این خوراکی‌ها، که بواسـطه دارا بودن خواص ضد پیری مشـهور می‌باشند حاوی مواد خاصـی می‌باشـند که بنظر می‌رسـد قابلیت بـدن ما را برای مبارزه با اغلب بیماری‌های شایع و تهدیـد‌کننـده افزایش می‌دهند. درحقیقت مواد‌غذایی مختلفی وجود دارند که هر یک از آنها برای انـدام‌های مختلفی از بدن مفید هسـتند و اسـتفاده دسـته‌جمعی از آنها باعث می‌شود تا شـما به سـلامت کامل دست پیدا کنیـد.

هرچنـد اسـتفاده از مکمل‌های غـذایی می‌توانـد ویتامین‌ها و مواد‌غـذایی مورد نیاز بدن را تامین کند اما هیچ‌چیز نمی‌توانید جای یک رژیم غـذایی سالم را پر کنـد.

ارتباط رژیم غذایی و الگوی خوابیدن در تغذیه درمانی:

مواد غذایی که شـما درطول روز مصرف می‌کنید تاثیر مستقیمی بر روی شیوه ی خوابیدنتان می‌گذارد.

 • سعی کنید آخرین وعده‌ی غذایی خود راحداقل 4 ساعت قبل ازخواب میل کنید.
 • شام را سبک‌تر در نظرگرفته و در آن از غذاهای سالم وطبیعی استفاده کنید.
 • سعی کنید پرخوری نکنید، چرا که احساس سنگینی و خواب‌آلودگی به شما دست می دهد.
 • اگر هنگام غروب و پس ازصـرف غذا، چرت کوتاه‌ای بزنید، شب موقع خواب به مشـکل برمی‌خورید؛ بنابراین سـعی کنید هنگام غروب به اندازه کافی غذا بخورید تا بعدا احساس گرسـنگی به شما دست ندهد، با این وجود اگر قبل از خواب باز هم احساس گرسنگی به شما دست داد، می‌توانید یکی دوساعت قبل از رفتن به رختخواب یک وعده سبک بخورید.
 •  در این زمان باید از مصرف غذاهایی که دارای پروتئین زیادی بوده و سرشار از شکر و چربی هستند به شدت خودداری نمایید.
 •  باید از مصرف غذاهای پرحجم و تنـد نیز پرهیز کنیـد.

ویزیت آنلاین همراه با تضمین رضایت

ارتباط تلفنی و متنی با پزشک متخصص

دکتر امیر چگینی قلب و عروق آنلاین
دکتر امیر چگینی متخصص قلب و عروق
5 از 5
7 سال تجربه
0 نظر
98,000 تومان
15دقیقه

بدون بیمه

دکتر زکیه اخلاصی طب سنتی آنلاین
دکتر زکیه اخلاصی رزیدنت طب سنتی
5 از 5
3 سال تجربه
2 نظر
96,000 تومان

تحت پوشش بیمه

 سید اسماعیل مرتضوی تغذیه آنلاین
سید اسماعیل مرتضوی کارشناسی تغذیه
5 از 5
19 سال تجربه
4 نظر
88,000 تومان
15دقیقه

بدون بیمه

 ملیکا درزی تغذیه آنلاین
ملیکا درزی کارشناسی ارشد تغذیه
5 از 5
3 سال تجربه
2 نظر
88,000 تومان
15دقیقه

بدون بیمه

 مهدی وجدی تغذیه آنلاین
مهدی وجدی کارشناسی ارشد تغذیه
5 از 5
10 سال تجربه
1 نظر
120,000 تومان
10دقیقه

بدون بیمه

 سید سروش پنجتنی تغذیه آنلاین
سید سروش پنجتنی کارشناسی تغذیه
5 از 5
3 سال تجربه
1 نظر
80,000 تومان
20دقیقه

بدون بیمه

دکتر زهرا گلچین پزشک عمومی آنلاین
دکتر زهرا گلچین پزشک عمومی
5 از 5
27 سال تجربه
7 نظر
100,000 تومان

بدون بیمه

سوالات متداول
 • بسـتگی دارد. اگر آدامس حاوي قنـد باشـد، میتوانـد منجر به خراب شـدن دنـدانها شود چون باکتري عامل فساد میناي دنـدان در قند بیشتر ایجاد شـده و رشـد می کنـد. ازطرف دیگرجویدن آدامس بدون قند میتواند در غیاب مسواك به تمیز نگاه داشـتن دند انها کمک کنـد زیرا بـاعث تولیـد بزاق در دهـان میگردد. بزاق دهـان قدرتمنـد ترین محافظ طبیعی بـدن در برابر رشـد و نمو باکتریهاي مضـر محسوب میشود

 • براي این سوال هنوز جوابی قطعی پیـدا نشده اما برخی ادعـا می کننـد که مـایکروویو خطرنـاک ترین اختراع بشـر است چون مواد غـذا یی را به موادي سـرطانزا تبدیل می کند. گروهی دیگر مانند موسسه FDA ، بر این باورنـد که پخت و پز غذا در مایکرو ویو، ارزش غذایی را بیشتر از پختن غـذا به صورت سـنتی کاهش نـداده و حتی می تواند ویتامینها و مواد معدنی زیادتري راحفظ کند چرا که غذا در مایکرو ویو سریعتر پخته شده و نیازي به افزودن آب هنگام طبخ غذا نمیباشد.

 • به یونهـاي نمکی در اصـطلاح علمی الکترولیت اطلاـق میگردد. یونهـا، مولکولهـاي بـاردار الکتریکی هسـتند. بـدن انسـان مملو از این یونهـا می باشـد که بیشترین آنهـا عبارتنـد از یونهاي سـدیم، پتاسـیم، کلریـدها و منیزیم. الکترولیتها به ویژه در بافتهاي عصبی، عضـلانی و قلبی داراي اهمیت میباشـند چون باعث حفظ ولتاژ الکتریکی درسراسـرسـلولهاي بـدن و در نتیجه بـاعث انتقال محرکهاي الکتریکی در تمامی بخشـها می گردنـد

 • فعالیتهـاي ورزشـی بـاعث رهـاسـازي انسولین و کـاهش ناگهانی قنـد خون و در نتیجه کارایی فرد میگردد. تحقیقـات نشان داده که مصـرف 70 گرم کربوهیـدرات (مـواد قنـدي) یـک سـاعت پیش از تمرین، گلـوکز از دست رفته ناشـی از آزادسازي انسولین را جبران خواهد کرد. در یک آزمون مشـخص گردید که مصرف کربوهیدراتها در برخی از افراد باعث افزایش کـارائی شـده و در برخی دیگر تاثیري دربر نـداشت ولی در هرصورت نتیجه منفی مشاهـده نگردیـد

 • قطعـا بله، اما نه هرنوع پروتئینی. بیشتر پودرهاي پروتئینی حاوي کربوهیـداتها و پروتئین هاي سـهل الهضـم می باشـند که هر دو مضر هستند.خواب کارآمدترین زمان براي بازیافت عضلانی محسوب می گردد بنابراین مصرف پروتئین هنگام خواب مفیـد خواهـد بود اما چون پروتئین موجود در اکثر پودرها به سـرعت جـذب بدن می شوند، پروتئین زیادي براي عضـلات باقی نخواهد ماند

نظرات
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
1 انتخاب پزشک و متخصص

پزشک و یا تخصص مورد نظر خود را انتخاب کنید..

2 انتخاب نوع ویزیت

بر اساس نوع ویزیت ارائه شده از سمت پزشک که شامل “ویزیت متنی” و “ویزیت تلفنی” انتخاب کنید.

3 پاسخ به سوالات

به سوال های ارسال شده در صفحه چت پاسخ دهید

4 پرداخت مشاوره

ویزیت خود را از بین روش های پرداخت “آنلاین” یا “کارت به کارت” یا “ارزی” پرداخت کنید.

5 پاسخ پزشک به شما

بر اساس نوع ویزیت انتخاب شده، پزشک به شما پاسخ میدهد یا با شما تماس میگیرد.

سحر کهزادی
کاربر مهمان 1401/11/05

عالی