خواندن 4 دقیقه | انتشار 1401-03-12

0 نظر
633 بازدید

کرونا وریزش مو

نویسنده : محمدرضا کاظمیان - پزشک عمومی گرایش طب سنتی

کرونا وریزش مو | محمدرضا کاظمیان

ارتباط ریزش مو و کرونا:

معمولا افراد پس از بهبودی از کرونا دچار ریزش موی قابل توجهی می شوند. بعضی افراد ماه ها پس از بهبودی از کووید-19 متوجه می شوند که ریزش موی زیادی دارند. معمولا ریزش موی موقت پس از تب یا بیماری امری طبیعی است و بسیاری از افراد چند ماه بعد از تب بالا یا بهبودی پس از یک بیماری مانند کرونا ریزش مو را تجربه می کنند. نام این نوع ریزش موی موقت تلوژن افلوویوم است و زمانی اتفاق می افتد که تعداد زیادی مو ( بیش از حد نرمال) وارد فاز ریزش یا تلوژن در چرخه رشد مو می شوند. 

تلوژن افلوویوم باعث ریزش قابل توجه موها می شود اما اگر علائم دیگری مانند بثورات پوستی، خارش و سوزش در پوست سر خود احساس می کنید احتمالا چیزی غیر از تلوژن افلوویوم باعث ریزش موی شما می شود و حتما باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

استرس ناشی از ابتلا به کرونا:

ریزش مو بعد از کرونا زمانی اتفاق می افتد که بدن تحت استرس شدید قرار دارد زیرا دوره بهبودی از عفونت طولانی است. در این حالت سطح بالای آهن سرم می تواند به بهبودی شما از این وضعیت کمک کند زیرا بدن از ذخایر آهن برای معکوس کردن تلوژن افلوویوم و بازگرداندن سریع موهای شما به حالت قبل بسیار مهم است. اما اگر با بهبود میزان آهن سرم شما ریزش موی شما متوقف نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.   

استرس می تواند باعث ریزش موقت مو شود. حتی اگر دچار تب و کرونا نیز نشده باشید ممکن است دچار ریزش مو شوید. استرس عاطفی همچنین می تواند تعداد موهای بیشتری را نسبت به حالت عادی وارد فاز ریزش کند. ریزش مو حدود 2 تا 3 ماه پس از شروع استرس شروع می شود در حالیکه دیدن ریزش موها به صورت دسته ای و خوشه ای می تواند استرس شما را بالا ببرد خیلی مهم است که سعی کنید استرس خود را مدیریت کنید اما خبر خوب این است که هنگامیکه علت ریزش موهای شما استرس، تب یا کرونا باشد موها خود به خود به حالت عادی باز میگردند و فقط نیاز به زمان دارد و حدود 6 تا 9 ماه طول می کشد که مجددا پری خود را بدست آورند.

نکاتی برای افزایش میزان آهن خون در دوران پسا کرونا:

  • قبل از ناهار یک قاشق چایخوری پودر آملا( انگور فرنگی) مصرف کنید.
  • غذاهای شور و ترش را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
  • از مصرف الکل خودداری کنید.
  • به طور منظم ورزش کنید.
  • انگور قرمز و کشمش سیاه را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
  • از مصرف غذاهای ترش، تند، سنگین و روغنی مانند قهوه، سرکه سیب، و گوجه فرنگی خودداری کنید.

هنوز هیچ مدرکی مبنی بر اینکه خود ویروس کرونا مستقیما باعث ریزش مو می شود وجود ندارد در عوض پزشکان بر این باورند که استرس فیزیکی و احساسی به همراه ابتلا به کرونا منجر به وضعیت ریزش موی برگشت پذیر تلوژن افلوویوم می شود. این وضعیت چند ماه پس از یک رویداد استرس زا مانند پریشانی عاطفی، جراحی بزرگ یا تب بالا ایجاد می شود و بیشتر موهای فرد وارد مرحله تلوژن یا مرحله استراحت از چرخه مو می شود.

مقابله با ریزش مو بعد از کرونا:

پس از بهبودی موها به آرامی رشد می کنند بنابراین ممکن است در چند ماه اول پس از برطرف شدن تلوژن افلوویوم رشد مجددی در کار نباشد، اما باید بدانید که نباید وسوسه شوید و انواع مکمل ها را تست کنید به جای مصرف زیاد مکمل ها روی داشتن سبک زندگی سالم تمرکز کنید و راه هایی برای مدیریت استرس داشته باشید. از رژیم غذایی غنی استفاده کرده و از کشیدن سیگار خودداری کنید. استرس ناشی از ریزش مو خودش می تواند به بخشی از مشکل تبدیل شود و مهمترین چیز این است که به بیماران اطمینان داده شود که وضعیت ریزش موهایشان برگشت پذیر است.

منابع:

www.aad.org
www.hindustantimes.com
www.healthline.com

نویسنده مقاله:

دکتر محمدرضا کاظمیان آنلاین
دکتر محمدرضا کاظمیان پزشک عمومی گرایش طب سنتی

دکتر محمد رضا کاظمیان، پزشک عمومی

  • دارای مدرک طب سنتی و مکمل از دانشکده طب سنتی مشهد
  • فارغ التحصیل ۱۳۸۰ از دانشگاه علوم پزشکی مشهد
  • سابقه ۱۸ سال طبابت 

نظرات
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
1 انتخاب پزشک و تخصص

پزشک و تخصص مورد نظر خود را انتخاب کنید

2 پاسخ به سوالات

به سوال های ارسال شده در صفحه چت پاسخ دهید

3 انتخاب نوع مشاوره

در قسمت پرداخت نوع مشاوره خود را که شامل "متنی" ، "تلفنی " و "تصویری" هست را انتخاب کنید

4 انتخاب نوع مشاوره

نوع پرداخت خود را از بین "آنلاین" یا "کارت به کارت" انتخاب و پرداخت کنید

5 انتخاب نوع مشاوره

بر اساس نوع مشاوره ای که در بخش پرداخت انتخاب کردید پزشک پاسخ شما را میدهد