مشاوره درمان کرونا

ایزو ویزیت

مشاوره آنلاین با بهترین دکتر و متخصص در زمینه مشاوره درمان کرونا

درمان کرونا

همه درباره ی ویروس کرونای 2019 ((covid_19 صحبت می کنند و هر سمتی که می نگرید، اطلاعاتی درباره ی ویروس و چگونگی محافظت در برابر آن منتشر شده است. دانستن واقعیت برای آمادگی مناسب و محافظت از خود و عزیزانتان، اهمیت کلیدی دارد. اطلاعات نادرست در زمان بروز یک بحران سلامت، مردم را در برابر ویروس، اشاعه ی ترس و انگ بیماری، آسیب پذیر می سازد.

کرونا چیست؟

گروهی از ویروس ها، متعلق به خانواده ی ویروسی "کرونا ویریده" هستند که از طریق ایجاد عفونت دستگاه تنفسی در پرندگان و پستانداران، ایجاد بیماری می کنند.
این ویروس ها می توانند عامل ایجاد برخی از انواع سرماخوردگی معمولی تا بیماری های شدیدتری مانند سارس، مرس و کووید19 باشند.
کرونا ویروس ها در دهه ی 1960 کشف شدند. این ویروس ها به طور طبیعی در انسان ها و پرندگان و پستانداران، شیوع پیدا می کنند. با این حال تا کنون میلیون ها کرونا ویروس منتقل شده به انسان کشف شده است. آخرین نوع آن ها، کرونا ویروس سندروم حاد تنفسی2 ((sars_cov_2 در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین با همه گیری در انسان، شیوع پیدا کرد. شیوع این نوع کرونا ویروس، پس از مدت کوتاهی تبدیل به دنیاگیری شد و تمام جهان را درگیر کرد.
از 40 گونه ی مختلف خانواده ی کروناویروس، تا کنون 7 گونه ی منتقل شده به انسان کشف شده است که موجب بروز بیماری هایی همچون انواع سرماخوردگی در انسان می شود. گاهی برخی از کرونا ویروس ها، به دستگاه تنفسی حمله می کنند و گاهی علائم خود را در ریه و معده ی افراد نمایان می کنند. علائم ویروس کرونا در ریه، معمولا در سرماخوردگی های معمول و نوعی سرماخوردگی ترشح آور به نام پنومونیا ظاهر می شود که معمولا در بیشتر افراد با سرما خوردگی ملایمی همراه است. در این دسته 4 کرونا ویروس کشف شده است؛ اما انواع دیگری از این ویروس هستند که با علائمی شدیدتر همراه می شوند مانند سارس، مرس و کووید 19.

ویروس کرونای جدید ((covid_19 چیست؟

آنچه به تازگی موجب بیماری بسیاری از مردم جهان شده است، ویروس جدیدی از خانواده ی کرونا ویروس هاست که به نام های کرونا، کرونا ویروس، کووید19، covid19، ... شناخته می شود.
ویروس کووید 19 پس از ورود به دستگاه تنفسی و به خصوص ورود به ریه ها، به داخل سلول های ریه وارد شده و در آن جا تکثیر می شود و موجب تخریب این سلول ها می شود.
ویروس کووید 19 ویروس بزرگ و سنگینی است؛ در نتیجه نمی تواند در هوا معلق بماند. این ویروس بیرون از بدن، نمی توان به مدت طولانی، بیماری زا بماند. این مدت بستگی به نوع محیط دارد. در صورتی که محیط مناسب و شرایط برای ویروس مهیا باشد، می تواند تا 8 روز در خارج بدن فعال بماند.

نحوه ی سرایت کرونا ((covid_19

آنچه این ویروس را از نسل های قبلی ویروس کرونا متمایز کرده است، قابلیت سرایت زیاد آن است. این ویروس می توان از طریق ترشحات دستگاه تنفسی، به محیط منتقل شود و به افراد دیگر سرایت کند. به این صورت که در اثر تاثیر ویروس بر دستگاه تنفسی، بدن برای بیرون کردن عامل بیماری زا، واکنش های عطسه و سرفه را فعال می کند. عطسه ها و سرفه ها، ترشحات دستگاه تنفسی را که دارای ویروس هستند، در محیط پخش می کنند. از این طریق، کرونا ویروس ها، مانند سرماخوردگی و ... به دیگران منتقل می شوند.

علائم کرونا (covid_19) 

اکثر موارد ابتلا به کرونا، خفیف است اما خفیف به معنای بدون علامت نیست. اکثر افراد مبتلا به کووید 19 دچار تب و سرفه می شوند اما سایر علائم بسته به شدت بیماری متغیر است.
افراد با علائم کرونا باید تا زمانی که علائم برطرف نشده، در خانه بمانند. کسانی که علامت ندارند اما با افراد دارای علائم، تماس داشته اند نیز باید در خانه بمانند.
افرادی که علائم خفیف دارند یا اصلا علامتی از خود نشان نمی دهند، می توانند ناقل ویروس باشند.
شاید کووید 19 در یک نفر فقط منجر به سرفه های خفیف شود ولی در دیگری، عوارض شدیدتری به همراه داشته باشد.

کرونای بدون علامت یا خاموش
بعضی از افراد مبتلا به کووید 19 بدون علامت هستند. یعنی هیچ علامت بارزی از کرونا یا علائم مربوط به آن مانند سرفه را از خود نشان نمی دهند.
ممکن است فرد بدون علامت، بی آن که اطلاع اشته باشد، ویروس را به دیگران انتقال می دهد.
هر فردی که آزمایش و تست کرونا داده و مثبت بوده اما علائمی ندارد، باید فاصله گذاری را رعایت کند. این فرد باید در فضاهای عمومی، که رعایت فاصله گذاری اجتماعی در آن دشوار است، ماسک بزند.

علائم خفیف تا متوسط کرونا
تفاوت میان علائم ضعیف و متوسط کرونا، به درجه ی علامت بستگی دارد و درمان در این وضعیت کم وبیش یکسان است. شایع ترین علائم کرونای خفیف تا متوسط عبارتند از:
-تب: اکثر افراد مبتلا به کرونا دچار تب می شوند. در موارد خفیف تا متوسط، افراد معمولا تا 38 درجه تب می کنند.

 • خستگی: ممکن است بعضی از افراد، انرژی کمتری داشته باشند یا به خواب بیشتری احتیاج پیدا کنند.
 • سرفه: سرفه معمولا خشک است اما همیشه اینطور نیست.

سایر علائم کرونا عبارتند از:

 • -گلودرد
 • -سردرد
 • -گرفتگی بینی
 • -ناخوشی
 • -درد عضلانی
 • -مشکلات گوارشی مانند اسهال، تهوع یا استفراغ
 • -بی اشتهایی

موارد شدید کرونا
علائم موارد شدید کووید 19 شامل موارد زیر است:

 • تب بالای 38 درجه
 • اختلال در تنفس
 • کبودی صورت و لب
 • احساس درد یا فشار مداوم در قفسه ی سینه
 • بروز گیجی
 • حتی وقتی دیگران سعی می کنند فرد بیمار را بیدار کنند، به سختی بیدار می شود.

موارد بحرانی کرونا
افرادی که دچار کرونای حاد می شوند، در کنار علائم شدیدی که در بالا به آن اشاره شد، احتمالا موارد زیر را تجربه می کنند:

 • ضعیف شدن نبض
 • سرد شدن دست و پاها
 • برای تداوم عملکرد اندام ها و حیات، به درمان پزشکی نیاز پیدا می کنند.

همچنین ممکن است موارد بحرانی کرونا منجر به بیماری های زیر شود:
سپسیس: نوعی عفونت سیستمی است که وقتی سیستم بدن بیش از حد به پاتوژن ها واکنش نشان می دهد، اتفاق می افتد و تاثیر آن مرگبار اشت.
نارسایی تنفسی: زمانی که آسیب ریوی آنقدر شدید باشد که ریه بدون دستگاه نتواند به عملکرد خود ادامه دهد، این وضعیت رخ می دهد.
نارسایی عضو: این وضعیت خطرناک، زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند عضو بدن، دیگر به درستی کار نکند.
بعضی از افراد، اغلب قبل از بروز سایر علائم، از تغییر در حس بویایی و چشایی خود خبر داده اند. گاهی چشایی و بویایی خود را از دست می دهند.
در حالی که ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا، تاثیر بدی روی نوزادان و کودکان دارد، اما تحقیقات پیرامون کرونا، حاکی از آن است که احتمالا کودکان، علائم خفیفی بروز می دهند یا اصلا دچار علائم نمی شوند.
بعضی از بیماری های خاص، خطر مرگ یا علائم بحرانی کرونا را افزایش می دهد. این موارد عبارتند از:

 • داشتن سن بالا (سالمندان)
 • بیماری های قلبی
 • دیابت
 • بیماری مزمن تنفسی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) 
 • فشار خون بالا
 • سرطان

دوران نهفتگی کرونا

افراد مبتلا به کرونا، از 2 تا 14 روز هیچ علامتی را در بدن خود احساس نمی کنند. این مدت را دوران نهفتگی می نامند. طولانی بودن نهفتگی، دلیل دیگر دشواری برای جلوگیری از همه گیر شدن این بیماری است؛ زیرا برای تشخیص اینکه فرد دچار بیماری شده یا خیر، باید او را به مدت 14 روز قرنطینه کرد که در صورت زیاد شدن تعداد افراد مشکوک، دشواری های بسیاری را ایجاد خواهد کرد.

چگونه بدن در برابر ویروس ها مبارزه می کند؟

بدن ما به طور طبیعی دارای سلول های گلبول سفید در خون، برای مبارزه با عوامل بیماری زا است. دو گروه از گلبول های سفید، در برابر ویروس ها مبارزه می کنند.
گروه اول، ماکروفاژها هستند که ذرات ناشناس داخل خون و بدن را می خورند و از بین می برند.
دسته ی دیگر، سلول های B هستند که پادتن یا آنتی بادی ها را تولید می کنند. پادتن ها موادی هستند که می توانند به پوشش ویروس ها چسبیده و آن ها را از کار بیندازند.
بنابراین بدن ما به صورت طبیعی در برابر ویروس ها دارای ساختار دفاعی است. در صورتی که ویروس به بدن وارد شود و گلبول های B توانسته باشند آن را شناسایی کرده و پادتن ضد آن را تولید کنند، دیگر بدن در برابر آن مقاوم می شود.
بدن ما به صورت طبیعی می تواند در برابر اکثر ویروس های کرونا و از جمله ویروس جدید COVID 19  مقاومت کند. اما اگر فرد دارای مشکل تنفسی و یا بیماری های دستگاه دفاعی بدن باشد، به دلیل عدم آمادگی بدن در برابر ویروس ها، ویروس کرونا می تواند تخریب سلول های ریه را به مرز خطرناکی رسانده و موجب مرگ بیمار شود.
به همین دلیل این ویروس قدرت کشندگی بالایی ندارد اما به دلیل سرعت و قدرت سرایت بالا، می تواند افراد زیادی را مبتلا نماید.

راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

 1. افراد بیمار حتما از ماسک استفاده نمایند زیرا ماسک مانع از انتشار قطرات دستگاه تنفسی و ویروس می شود و احتمال بیمار شدن افراد پیرامون شخص بیمار را کاهش می دهد.
 2. به دلیل سنگین بودن ویروس کرونا، این ویروس نمی تواند مسافت زیای را در هوا معلق بماند؛ بنابراین پیشنهاد می شود از افراد بیمار یا مشکوک و حتی افراد به ظاهر سالم، حدود یک متر و نیم تا دو متر فاصله بگیرید تا در اثر عطسه یا سرفه ی ناگهانی آن ها، ویروس به شما منتقل نشود.
 3. به اندازه ی معقول، دست ها را بشویید؛ زیرا استفاده ی بیش از حد از مواد شوینده و ضدعفونی کننده، می تواند موجب ضعف سیستم ایمنی و بروز مشکلات بیشتری شود.
 4. از شرکت در اجتماعات تا حد ممکن خودداری کنید و در صورتی که مجبور به شرکت در اجتماعات شدید، حتما از ماسک استفاده کنید.
 5. از روبوسی  با دوستان و نزدیکان خودداری کنید؛ زیرا می تواند موجب انتقال ویروس شود.
 6. از طریق تلفن یا اینترنت با پزشک در ارتباط باشید تا مشخص شود آیا با توجه به علائم، به مراقبت پزشکی احتیاج دارید یا خیر.
 7. اگر علائم شدیدتر شد حتما تحت مراقبت و درمان فوری پزشکی قرار بگیرید.

ویروس SARS-COV-2 ویروس جدیدی است و پزشکان هر روز اطلاعات جدیدی از آن به دست می آورند؛ زیرا هر بار ویروس دچار جهش می شود و سویه های جدیدی از کووید 19 ظهور می کند.
موارد کووید 19 از بدون علامت تا بحرانی، متغیر است و در برخی از موارد منجر به نارسایی عضو و مرگ می شود.
تا زمانی که اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری به دست بیاید و درمان قطعی آن در اختیار همگان  قرار گیرد، امن ترین راه این است که تماس های اجتماعی را به حداقل برسانیم و تا جای ممکن فاصله ی معقول را رعایت کنیم.

چه زمانی برای کرونا به پزشک مراجعه کنیم؟

هنگام بروز هر نوع علائم تنفسی حتی علائم مشابه حساسیت فصلی و سرماخوردگی ساده مانند آبریزش بینی، گلو درد، عطسه، سرفه و... تا زمان اتمام همه گیری، اولین شک باید به کرونا باشد و مراعات های معقول انجام شود.
اما حتما برای همین علائم ساده هم با پزشک مشورت کنید تا همه ی موارد را بررسی کند و قبل از شدیدتر شدن بیماری، درمان لازم را آغاز کند.
به علت اهمیت بیماری کرونا، سایت ایزوویزیت مشاوره ی درمان کرونا را به صورت خارج از نوبت انجام می دهد تا هر چه سریع تر بتوان به بیماران کرونایی خدمات مناسب را ارائه داد.

این سرویس مخصوص مشاوره برای درمان کرونا یا عارضه های مشابه میباشد ، با توجه به فوریت درمان این بیماری تا حد امکان درخواست های این سرویس خارج از نوبت ، در اولین فرصت پاسخ داده خواهند شد اما باید دقت داشته باشید این سرویس به هیچ وجه برای موارد اورژانسی نیست ( در موارد اورژانسی باید حضورا به مراکز درمانی مراجعه شود )

همچنین درمان برای عوارض بعد کرونا شامل ریزش مو ، ضعف بدن ، کم شدن حافظه ، از دست دادن حس بویایی و چشایی در این سرویس ارائه میشود .

دکتر مریم رضایی
پزشک عمومی با گرایش طب سنتی
9 سال تجربه 1697 نظر 58,000 تومان
دکتر مریم رضایی پزشک عمومی با گرایش طب سنتی
دکتر سمانه حمزلو حسین آبادی
فوق تخصص کبد و گوارش
14 سال تجربه 11 نظر 58,000 تومان
دکتر سمانه حمزلو حسین آبادی فوق تخصص کبد و گوارش
دکتر محمدرضا کاظمیان
پزشک عمومی با گرایش طب سنتی
18 سال تجربه 1232 نظر 58,000 تومان
دکتر محمدرضا کاظمیان پزشک عمومی با گرایش طب سنتی
دکتر سحر خوش قامت
پزشک عمومی با گرایش طب سنتی
19 سال تجربه 877 نظر 58,000 تومان
دکتر سحر خوش قامت پزشک عمومی با گرایش طب سنتی
سوالات متداول درباره مشاوره درمان کرونا:
کرونا یک بیماری ویروسی است که سیستم تنفسی را درگیر می کند.
تب
سرفه
خستگی
گلودرد
گرفتگی بینی
ناخوشی
درد عضلانی
مشکلات گوارشی مانند اسهال، تهوع یا استفراغ
بی‌اشتهایی
از دست دادن حس چشایی و بویایی
اختلال در تنفس
تنگی نفس
درد قفسه سینه
هنگام بروز هرگونه علائم تنفسی حتی علائم مشابه حساسیت فصلی و سرماخوردگی ساده مانند آبریزش بینی، گلودرد، عطسه، سرفه و... تا پایان همه گیری، اولین شک باید به کرونا باشد و به پزشک مراجعه کنید.
بله، اگر به موقع برای درمان اقدام کنید، حس بویایی و چشایی که در اثر کرونا از بین رفته است، بر می گرده.
بله. این نوع ریزش مو به علت مشکلاتی که کرونا در داخل بدن، بوجود میاره، پدید میاد و با درمان به موقع این عوارض، این ریزش مو قابل کنترل و درمان هست.
خیر، به علت اهمیت بالای بیماری کرونا، این سرویس خارج از نوبت پاسخ داده می شود.
پزشکان این صفحه همگی با گرایش طب سنتی هستن ولی هر جا که لازم باشه از داروهای شیمیایی که عوارض کمی داشته باشن هم استفاده میکنن.
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
نظرات کاربران
کاربر مهمان 1400-07-22
سلام.وقت بخیر.من چند روز بعد از دوز اول واکسن سینوفارم روی پاهام یه تعداد خون مردگی و کبودی همراه با خارش زیاد ب وجود اومد.میخواستم بدونم ربطی ب واکسن داره و اینکه مشکلی نداره دوز دوم رو بزنم؟
مفید بود؟
سلام. نیاز به معاینه حضوری دارید برای دیدن ضایعه. به پزشک داخلی مراجعه کنید.
مفید بود؟
کاربر مهمان 1400-06-31
سلام وقت بخیر. من حساسیت به گروه پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها چه بصورت خوراکی چه بصورت تزریقی دارم یکبار هم دچار کهیر شدم که دلیلش مشخص نشد در حال حاضر متخصص زنان برام سه آمپول پروژسترون تجویز کردند آیا تزریق این آمپول میتونه باعث حساسیت یا مشکلی برام بشه ؟ و آیا بعد از تزریق پروژسترون با توجه به حساسیت موارد فوق امکان تزریق واکسن کرونا رو دارم ؟
مفید بود؟
با سلام بهتره تزریق در مرکز درمانی مجهز انجام بدید و جای نگرانی ندارد. منعی برای تزریق واکسن ندارید
مفید بود؟
کاربر مهمان 1400-06-25
سلام وخسته نباشیدمن تابه حال کرونا نگرفتم امامدتیه به طرزعجیبی ریزش موی شدیدی پیداکردم وحتی تمام فاکتورای خونم رو هم چک کردم مشکلی نداشتم ایاامکان داره کرونای بدون علامت گرفته باشم والان عوارضش باشه؟
مفید بود؟

سلام.بعید به نظر میاد.چون کرونا زمانی ریزش مو میده که باعث ضعف بدن و ... بشه.ریزش مو می‌تونه دلایل بسیار زیادی داشته باشه از جمله بهم ریختن هورمون ها و...

مفید بود؟
کاربر مهمان 1400-06-25
باسلام من نزدیک یماهی هست کرونا گرفتم حس بویاییم خیلی کم شده و مزه هم متوجه نمیشم خیلی.حافظمم ضعیف شده درحد کم.قابل برگشت هست همشون؟ ؟
مفید بود؟

سلام.بله شکر خدا قابل کنترل و برگشت هست.از همین صفحه با یکی از پزشکان ویزیت بگیرید تا راهنماییتون کنند.

مفید بود؟
کاربر مهمان 1400-06-25
سلام وقتتون بخیر.من بعد کورنا ریزش مو و ضعف شدید بدنی شدم.لطفا راهنماییم کنید
مفید بود؟

سلام.با یکی از پزشکان همین صفحه ویزیت بگیرید و شرح حال کامل بدین و به سوالات بادقت پاسخ بدین تا پزشک کمکتون کنه.سلامت باشید

مفید بود؟
کاربر مهمان 1400-06-24
سلام وقت بخیر من بویاییمو حدوده یکسال و خورده ای از دست داده الان یک مقدار بهتر شدم ولی کامل نمیتونم تشخیص بدم و کلی هم اسپری استفاده کردم خوب نشدم باید چیکار کنم؟
مفید بود؟

سلام.میتونید یک مشاوره ی کرونا بگیرید تا پزشک راهنماییتون کنن.یا یک مشاوره ی عمومی با خانم دکتر خوش قامت بگیرید تا با بررسی دقیق شرایط شما،راه مناسب رو در اختیارتون قرار بدن.سلامت باشید

مفید بود؟
پيازهوردخوردكن بريزتوي پاكت بينيت روبكن توي پلاستيك وبوبكش بوياييت برميگرده
مفید بود؟
عضو سایت 1400-06-24
لطفا بفرمایید راه حل ریزش موی شدید وقتی هیچ مشکل هورمونی وجود ندارد چیست؟
مفید بود؟

سلام.دلایل بسیار زیادی برای ریزش مو وجود داره.چه داخلی و چه خارجی.ابتدا باید علت ریزش پیدا بشه تا داروی مناسب براش تجویز بشه.مسلما برای پیدا کردن علت ریزش،پزشک باید سوالات متعددی ازتون بپرسه تا دقیق متوجه مشکل بشه.

مفید بود؟

میتونید از سرویس اصلاح مزاج استفاده کنین تا ریشه مشکلتون مشخص و ان شاء الله درمان بشه.

مفید بود؟
عضو سایت 1400-06-24
با سلام. آیا یائسگی زودرس ربطی به مو داره ؟
مفید بود؟

سلام.منظورتون اینه که آیا یائسگی زودرس باعث ریزش مو میشه؟اگه سوالتون اینه،بله ربط داره.با بهم ریختن هورمونها احتمال ریزش مو وجود داره.

مفید بود؟
کاربر مهمان 1400-04-30
من تازه با کانال شما آشنا شدم
مفید بود؟

سلام.ان شاء الله که بتونیم کمکی بکنیم

مفید بود؟
عضویت در ایزو ویزیت
پزشکان و متخصصین

برای ارائه خدمات آنلاین به بیماران بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
کاربران گرامی

برای دریافت مشاوره آنلاین با پزشکان می توانید بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
مراکز درمانی

برای معرفی و مدیریت کامل مرکز درمانی، کلینیک و بیمارستان ثبت نام کنید

بزودی
isovisit

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به ایزو ویزیت تعلق دارد.