برای شروع نیاز به کمک داری؟

تماس بگیر

سوالات کوتاه پزشکیت رو رایگان بپرس

لیست سوالات

روانشناسی

ایزوویزیت

مشاوره آنلاین با بهترین دکتر و متخصص در زمینه روانشناسی

روانشناسی چیست؟

روان شناسی علمی است که با استفاده از روش های مختلف، به پژوهش و مطالعه ی روان و ذهن، فرآیند ذهنی و رفتار انسان می پردازد. به عبارت دیگر، روانشناسی علمی است که در آن درباره ی حالات روانی و رفتار آدمی، تحقیق و بررسی انجام می گیرد. 
روانشناسی به بررسی رفتار و فرآیندهای روانی می پردازد.
منظور از رفتار، همه ی حرکات، اعمال و کارهای قابل مشاهده ی مستقیم و غیر مستقیم فرد و منظور از فرآیندهای روانی، مسائلی مانند احساس، اندیشه و تفکر، هوش، شخصیت، هیجان، انگیزش، حافظه و... است.
همان طور که گفته شد، روانشناسی علم مطالعه ی ذهن و رفتار است و 4 هدف زیر را دنبال می کند:

 • توصیف رفتار
 • تبیین رفتار
 • پیش بینی رفتار
 • تغییر رفتار

علم روانشناسی بسیار گسترده است و شاخه های فراوانی دارد. مانند روانشناسی بالینی، روانشناسی شناختی، روانشناسی رشد، روانشناسی قانونی، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی شغلی، روانشناسی مشاوره، روانشناسی تربیتی و... که هر کدام به بررسی و درمان مشکلات خاصی می پردازند.

روانشناس کیست؟

روانشناس کسی است که فرآیندهای ذهنی و رفتار انسانی را مشاهده و بررسی می کند و چگونگی ارتباط افراد با یکدیگر و محیط را ثبت می کند.
برخی از روانشناسان به طور مستقل کار می کنند و فقط با بیماران خود سر و کار دارند و برخی دیگر، به عنوان مشاور و روانشناس، در بخشی از یک تیم مراقبت درمانی کار می کنند و با پزشکان و مددکاران اجتماعی همکاری می کنند تا بیماری ها را درمان و رفاه روانی را در اجتماع ترویج دهند.
در واقع مهم ترین وظیفه ی روانشناس در جامعه، این است که علم خود را بومی سازی کند و بر اساس فرهنگ، سنن و شرایط اجتماعی، آن را بهینه کرده و با تکیه بر دانش خود، به درمان اختلالات و بیماری های روحی و روانی افراد بپردازد.

کار روانشناس چیست؟

روانشناس به بیمارانی که از وابستگی به دارو و الکل، اضطراب، افسردگی، وسواس، مشکلات در روابط و یا انواع استرس رنج می برند، کمک می کند تا این مراحل از زندگی خود را طی کنند و بیماریشان را درمان کنند.
یک روانشناس، به مشکلات بیمار گوش می دهد و وضعیت او را درک می کند. او علت ریشه ای احساسات و رفتارهای فرد را تشخیص می دهد؛ سپس به فرآیندهای فکری ای می پردازد که بیمار با استفاده از آن ها می تواند با مشکلات خود به طور موثر، مقابله کند.
معمولا یک روانشناس خوب و با تجربه، موارد زیر را انجام می دهد:

 • تحقیقات علمی برای شناخت رفتار و عملکرد مغز
 • جمع آوری اطلاعات از طریق مشاهدات، مصاحبه ها، آمارگیری ها و آزمون ها
 • ارائه ی برنامه هایی به مدارس و محل کار برای بهبود مشکلات روان شناختی جامعه
 • شناسایی و تشخیص اختلالات ذهنی، رفتاری و احساسی
 • درک افراد و موقعیت هایشان
 • اجرای برنامه های درمانی

آیا روانشناس دارو تجویز می کند؟

روانشناسان و مشاوران بر اساس آموزه های خود، به حوزه ی درمان های دارویی وارد نمی شوند و این امر، بر خلاف الگوی اخلاقی و حرفه ای آن ها می باشد. 
روانشناسان نمی توانند از دارو برای درمان بیماران خود استفاده کنند. تجویز دارو در حیطه ی کاری روانشناسان نیست و امری است که یک روانپزشک مجاز به انجام آن می باشد.
در چه شرایطی می توان به روانشناس مراجعه کرد؟
فقدان و مرگ عزیزان
مرگ، بخش جدا نشدنی از زندگی است ولی دانستن این موضوع، کنار آمدن با آن را راحت تر نمی کند.
انسان ها به روش های مختلفی با مرگ عزیزانشان کنار می آیند. سوگواری علنی یا در تنهایی، روش های متداول هستند ولی اجتناب از واقعیت فقدان، می تواند منجر به بروز مشکلات طولانی تر در آینده شود. یک روانشناس می تواند به فرد کمک کند تا راه های درستی برای کنار آمدن با مرگ عزیزانش پیدا کند.

استرس و اضطراب

بعضی اتفاقات در زندگی استرس زا هستند و خیلی از موقعیت ها( از مصاحبه ی کاری گرفته تا مشکلات در روابط)، می توانند باعث مضطرب شدن فرد شوند. استرس و اضطراب اگر درمان نشود، می تواند منجر به انزوای اجتماعی، افسردگی و مشکلات دیگر شود. روانشناس به فرد کمک می کند تا با پیدا کردن منشاء مشکل، استرس و اضطراب خود را مدیریت کند.

افسردگی

احساس نا امیدی شدید و تنهایی، نشانه های متداول افسردگی هستند. با این که برخی از افراد تصور می کنند آدم ها به خودی خود از افسردگی بیرون می آیند، اما این اتفاق به ندرت می افتد. افسردگی یک اختلال بسیار شایع است که در آن فرد، علاقه و اشتیاق خود را به همه چیز از دست می دهد، احساس خستگی و بی حوصلگی کرده و توانایی کنترل احساساتش را از دست می دهد. روانشناس به فرد کمک می کند تا منبع بروز افسردگی را در خود پیدا کرده و قدم به قدم، مسیر بهبودی را طی کند.

فوبیا(وحشت)

بعضی از ترس های غیر عادی و کشف نشده هستند که می توانند در زندگی فرد مشکل ایجاد کنند. به عنوان مثال، ترس از غذا خوردن، یک فوبیای نادر است که می تواند منجر به بروز مشکلات جسمی شدید و جدی شود. روانشناس به فرد کمک می کند تا فرد بر ترس هایش غلبه کند.

مشکلات خانوادگی و روابط

روابط، چه خانوادگی باشند و چه شخصی و کاری، مشکلات خاص خود را دارند. با این که روابط می توانند بهترین بخش زندگی هر فرد باشند ولی در عین حال، می توانند منبع استرس و مشکل نیز باشند. روانشناس می تواند به فرد کمک کند تا مشکلاتی را که حتی در قوی ترین روابط نیز ایجاد می شوند، از بین ببرد.

عادات و اعتیادهای بد

بعضی عادت های بد مانند سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی، استفاده از مواد مخدر، دزدی کردن، دروغ گفتن و... معمولا برای کنار آمدن با مشکلات شخصی در فرد ایجاد می شوند. روانشناس می تواند در کمرنگ کردن این عادات در زندگی فرد، تاثیر زیادی داشته باشد.

اختلالات ذهنی

گاهی اوقات علائم مختلفی به خاطر وجود یک مشکل، به وجود می آیند. اختلالات ذهنی از راه های مختلفی خود را نشان می دهند و معمولا با مشکلات دیگر، اشتباه گرفته می شوند اما یک روانشناس خوب، می تواند آن ها را تشخیص دهد. برخی از این اختلالات عبارتند از:

 • اختلال دو قطبی
 • اختلال افسردگی حاد
 • اختلال استرس پس از ضربه
 • شیزوفرنی

روش های درمانی در روانشناسی

بهترین روش درمان در روانشناسی چیست؟
شاید این سوال خیلی از افراد باشد که کدام نوع روان درمانی، بهتر عمل می کند؟ هیچ پاسخ ساده و روشنی برای این سوال وجود ندارد؛ همان طور که افراد به داروها پاسخ های متفاوتی می دهند، ممکن است به یک نوع درمان، بهتر از نوع دیگر واکنش نشان دهند. انواع مختلفی از روان درمانی وجود دارد که در ادامه، به توضیح برخی از این روش ها می پردازیم:

درمان شناختی رفتاری

یک روانشناس از درمان شناختی رفتاری، برای بررسی رابطه ی بین رفتار و افکار، احساسات یا هر دو مورد در فرد استفاده می کند. روانشناس با فرد کار می کند تا الگوهای فکری سالم را کشف کند.

خانواده درمانی

خانواده درمانی شامل کار با خانواده برای کمک به یک فرد در خانواده و حل مسائل خانوادگی است. خانواده درمانی می تواند به خانواده ها و نوجوانانی که مشکلات سلامت روانی و رفتاری دارند، کمک کند. هم چنین برای مشکلاتی نظیر اختلالات سوءمصرف مواد، اختلالات اشتها، مشکلات رفتاری و اضطراب نیز می توان از این روش استفاده کرد.

بازی درمانی

از این روش برای کودکان استفاده می شود. تمرکز این روش روی آگاهی از احساسات نهفته در کودکان است که خود کودکان، قادر به بیان آن ها نیستند.

روانکاوی

روانکاوی مجموعه ای از تئوری های روان شناختی و رویکردهای درمانی است. هدف در این درمان، رهایی از احساسات و تجربیات سرکوب شده است.

هنر درمانی

یکی دیگر از رویکردهای درمانی در روانشناسی، هنر درمانی است. در این رویکرد درمانی، از هنرهای خلاقانه در یک محیط درمانی استفاده می شود. هنرهایی مانند موسیقی و نقاشی، در این درمان بسیار موثر هستند.

رفتار درمانی

در رفتار درمانی، روانشناس با این ایده کار می کند که افراد در نهایت به مشکلات عادت می کنند؛ بنابراین، با خاموش کردن نگرانی و اضطراب فرد و رو به رو کردن وی با موقعیتی که باعث ایجاد مشکل شده است، فرد را درمان می کند.

به غیر از روش هایی که گفته شد، روش های درمانی دیگری نیز وجود دارند که هر کدام با توجه به مشکل فرد و خصوصیات رفتاری او، توسط روانشناس، مورد استفاده قرار می گیرند.
شما می توانید برای تشخیص و درمان مشکلات روحی و روانی خود، با روانشناسان متخصص در سایت ایزوویزیت، مشاوره بگیرید.
 

دکتر فرشید شهریاری

فوق تخصص روانپزشکی
14 سال تجربه 74 نظر 70,000 تومان
دکتر فرشید شهریاری روانپزشکی

علی رستمی

کارشناسی ارشد روانشناسی
1 سال تجربه 60,000 تومان
دکتر علی رستمی روانشناسی

زینب قاسمیان

کارشناسی ارشد روانشناسی
10 سال تجربه 41 نظر 48,000 تومان
دکتر زینب قاسمیان روانشناسی

دکتر پونه عمرانیان محمدی

متخصص روانپزشکی
10 سال تجربه 20 نظر 70,000 تومان
دکتر پونه عمرانیان محمدی روانپزشکی

دکتر مژگان افضلی

متخصص روانشناسی
10 سال تجربه 2 نظر 68,000 تومان
دکتر مژگان افضلی روانشناسی

سارا مددزاده

کارشناسی ارشد روانشناسی
5 سال تجربه 7 نظر 68,000 تومان
دکتر سارا مددزاده روانشناسی

سحر بهروزيان

کارشناسی ارشد روانشناسی
10 سال تجربه 7 نظر 80,000 تومان
دکتر سحر بهروزيان روانشناسی
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
عضویت در ایزو ویزیت
پزشکان و متخصصین

برای ارائه خدمات آنلاین به بیماران بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
کاربران گرامی

برای دریافت مشاوره آنلاین با پزشکان می توانید بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
مراکز درمانی

برای معرفی و مدیریت کامل مرکز درمانی، کلینیک و بیمارستان ثبت نام کنید

بزودی
isovisit
logo-samandehi

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به ایزو ویزیت تعلق دارد.