برای شروع نیاز به کمک داری؟

تماس بگیر

سوالات کوتاه پزشکیت رو رایگان بپرس

لیست سوالات

زوج درمانی

ایزوویزیت

مشاوره آنلاین با بهترین دکتر و متخصص در زمینه زوج درمانی

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی راهی است برای حل کردن مشکلات و کشمکش‌های زوج‌هایی که خود به تنهایی قادر به حل مشکلاتشان نیستند.

فرایند زوج درمانی شامل زن و شوهر، و یک فرد آموزش دیده و متخصص در این زمینه است که در خصوص احساسات و افکارشان بحث می‌کنند. زوج درمانی فقط زن و شوهر را در بر می‌گیرد. بچه‌ها به درجات مختلف در معرض مشکلات زناشویی قرار می‌گیرند.

درمانگر به زوج کمک می‌کند که زندگی‌ مشترک‌شان را مورد بررسی قرار دهند و تصمیم بگیرند که چه تغییراتی لازم است. آنها سعی می‌کنند سوء‌تفاهم‌های دوجانبه، انتظارات غیرمعقول، و تصورات بیان‌نشده‌ای که باعث تداوم تعارض میان آن دو می‌شود را برطرف‌ کنند.
زوج درمانی چه اهدافی دارد.

 اگرچه که در زندگی زناشویی اختلاف نظرات کوچک در زندگی همه وجود دارد، اما اختلافات مداوم و پایدار اصلا نشانه خوبی نیست. یک زوج درمانگر خوب اختلافات شما و دلایل این اختلافات را شناسایی می کند و متناسب با شرایط برای درمان اقدام می کند.

به طور کلی زوج درمانی موقعیت های گسترده و متنوعی را که زوج ها در طول رابطه خود با آن مواجه می شوند مورد توجه قرار می دهد و ایده های عملی موجود را بررسی نموده و تمریناتی برای کاهش تعارضات آسیب‌رسان و دستیابی به آرامش و صمیمیت بیشتر در روابط را فراهم می سازد. به طور مثال فرهنگ بخشش و عذر خواهی را بیش از قبل در بین زوجین جا می اندازد.

در جلسات زوج درمانی چه اتفاقی می افتد؟

اگرچه هر مشاوره روشی متفاوت دارد، اما نقاط اشتراکی در میان تمامی این جلسات وجود دارد.زوج درمانی معمولاً با برخی سوالات مصاحبه استاندارد در ارتباط با تاریخچه رابطه و همچنین اطلاعاتی راجع به خانواده اصلی هر کدام از طرفین، ارزش ها و زمینه‌های فرهنگی زوجین آغاز خواهد شد.

برخی از مشاوران، البته نه تمامی آنها، تمریناتی را به زوجین می‌دهند که قبل از شروع جلسه بعدی آنها را انجام دهند. این مشاوران بر این عقیده هستند که قسمت عمده پیشرفت زوجین در این جلسات در خارج از این جلسات اتفاق می‌افتد

برای رفع چه مشکلاتی باید به زوج درمانگر مراجعه کرد:

 • روابط جنسی
 • مسائل مالی
 • عدم برقراری ارتباط
 • تغییرات بزرگ در زندگی مانند بچه دار شدن
 • کاهش وابستگی یا اجتناب عاطفی
 • بازیابی اعتماد از دست رفته بین زن و شوهر
 • ایجاد درک بهتر و پذیرش بهتر یکدیگر
 • کشف دلایل اصلی درگیری ها

چه زمانی باید نسبت به زوج درمانی اقدام شود؟

بسیاری از زوجین هنگامی که به اختلاف و یا مشکل جدی بر می خورند، به فکر مشاوره می افتند. اما باید به این موضوع اشاره کنیم که مشاوره و زوج درمانی در هر دوره ای از رابطه می تواند مزایایی را به همراه داشته باشد.

در این مشاوره:

 1. اهداف مشترکی میان زوجین برقرار می شود.
 2. ارزش هر فرد در رابطه مشخص می شود.
 3. در خصوص مشکلات صحبت خواهد شد.
 4. ارتباط صمیمانه تری میان زوجین برقرار خواهد شد.
 5. در برخی موارد، تکالیف و وظایفی برای زوجین در نظر گرفته می شود که باید در منزل و قبل از جلسه بعدی درمان، آن ها را انجام دهند.
 6. بسیاری از زندگی ها به دلیل عدم حمایت دو طرف و پیگیر نشدن حل مشکل به جدایی ختم شده است. اما مشاور می تواند از قطع این ارتباط جلوگیری کند.

مدت درمان و مراقبت  های لازم پس از زوج درمانی چگونه است؟

زوج درمانی بسته به نوع مشکل معمولاً از چند جلسه تا چند ماه طول میکشد. هنگامی که زوجین مهارتهای کافی را فراگرفته اند و کاملاً به درک تعاملی و موقعیتی از مشکلات خود دست یافتند، میتوانند سطح مطلوبی از عملکرد خود در رابطه را شاهد باشند.

آگاهی از نشانه های رفتارهای مخرب و پیشگیری از عود مجدد رفتارهای عود کننده یعنی رفتارهایی که زوجین در حال تلاش برای تغییر و از بین بردن آن هستند بسیار حائز اهمیت است. نشانه های رفتارهای منفی و مخرب برای هر یک از زوجین در جلسات انتهایی درمان توضیح داده میشود و پیشنهاد می گردد در صورت مشاهده نشانه ها و علائم آن به تنظیم یک جلسه درمانی بپردازند.

دکتر علی صادقی

متخصص روانشناسی
8 سال تجربه 2نظر 68,000 تومان
دکتر علی صادقی روانشناسی

دکتر مژگان افضلی

متخصص روانشناسی
10 سال تجربه 5نظر 68,000 تومان
دکتر مژگان افضلی روانشناسی

هاله هادی پور

کارشناسی ارشد روانشناسی
5 سال تجربه 68,000 تومان
دکتر هاله هادی پور روانشناسی

دکتر علی اصغر سرائی

متخصص روانشناسی
24 سال تجربه 5نظر 80,000 تومان
دکتر علی اصغر سرائی روانشناسی

آزاده رحیمی آشتیانی

کارشناسی ارشد روانشناسی
7 سال تجربه 8نظر 68,000 تومان
دکتر آزاده رحیمی آشتیانی روانشناسی

نادیا کیان

کارشناسی ارشد روانشناسی
4 سال تجربه 15نظر 58,000 تومان
دکتر نادیا کیان روانشناسی

حافظ عطاپور

کارشناسی ارشد روانشناسی
10 سال تجربه 1نظر 68,000 تومان
دکتر حافظ عطاپور روانشناسی
سوالات متداول درباره زوج درمانی:

 خیر، معمولا توصیه می شود زوجین کودک را همراه خود نیاورند. چرا که محوریت اصلی این مشاوره، رفتارها و روابط پدر و مادر است. در این جلسات، در خصوص مسائلی صحبت می شود که می تواند برای کودک مناسب نباشد و مشکلاتی را نیز برای کودک ایجاد کند.

اگر هر دو زوجین در جلسات مشاوره با روانپزشک شرکت کنند، قطعا درمان بهتر و موثرتر خواهد بود. چرا که زوجین می توانند بیشتر با خواسته ها و نیازهای هم آشنا شوند. با این حال شرکت در جلسات فردی نیز موثر خواهد بود. با فراگیری اجرای جدول خودتنظیمی هیجانی و دگرتنظیمی هیجانی میتوان به اندازه سهم خود در رابطه زوجی موثر واقع شد . البته در بسیاری از موارد بعد از مشاهده تغییرات رفتاری حاصل از جلسات مشاوره فردی، زوج نیز برای همراهی در این جلسات متقاعد خواهند شد.

مشاوره ازدواج معمولا زمانی انجام می شود که زوجین تفاوت های مذهبی و فرهنگی دارند و نمی توانند مشکل شان را به تنهایی حل کنند. به همین خاطر، مشاوره ازدواج با زوج درمانی تفاوت دارد.

میزان تغییرات و طول دوره درمان به عوامل متعددی بستگی دارد. تغییرات بسیار خوبی در طول هشت جلسه اول درمان دیده می شود. با این حال، ممکن است تعداد جلسات بیشتری برای برخی از زوجین در نظر گرفته شود

نظر/سوال خود را وارد نمایید:
عضویت در ایزو ویزیت
پزشکان و متخصصین

برای ارائه خدمات آنلاین به بیماران بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
کاربران گرامی

برای دریافت مشاوره آنلاین با پزشکان می توانید بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
مراکز درمانی

برای معرفی و مدیریت کامل مرکز درمانی، کلینیک و بیمارستان ثبت نام کنید

بزودی
isovisit
logo-samandehi

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به ایزوویزیت تعلق دارد.