ویزیت فوری با پزشک آنلاین

خواندن 7دقیقه | به روز رسانی 1403-03-07

119 بازدید

بی بی چک یا تست بارداری چیست؟ چه زمانی انجام دهیم؟

تهیه شده زیر نظر : تیم علمی تحقیقاتی ایزوویزیت

  بی بی چک یا تست بارداری چیست؟ چه زمانی انجام دهیم؟ | تیم علمی تحقیقاتی ایزوویزیت

  تست بارداری یا بیبی چک (کیت خانگی بارداری)، یک آزمایش خانگی ساده است که برای تشخیص بارداری در مراحل اولیه استفاده می‌شود. این تست، حضور هورمون بارداری موسوم به هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را در ادرار زنان باردار تشخیص می‌دهد. برای افرادی که به دنبال بارداری هستند یا کسانی که نگران بارداری ناخواسته دارند، تست بارداری بهترین راه برای رفع ابهام است. اگرچه این تست‌ها در خانه انجام می‌شوند، اما برای تفسیر نتایج و مشاوره بهتر است از بهترین متخصصان زنان و زایمان مشاوره آنلاین دریافت کنید. 

  بی بی چک چیست؟

  بی بی چک یا کیت‌های خانگی بارداری یک راه آسان و سریع برای تشخیص بارداری در خانه هستند. این تست‌ها با استفاده از قطره‌ای از ادرار می‌توانند حاملگی را تشخیص دهند و نتیجه را به سرعت اعلام کنند. مزایای این روش شامل عدم نیاز به مراجعه به پزشک، هزینه پایین و سرعت انجام تست است. همانطور که می‌دانید، به طور معمول کافی است چند قطره ادرار را روی قسمت مخصوص کیت قرار دهید و بعد از چند دقیقه، نتیجه به شکل رنگ یا علامتی مشخص شده و به شما اطلاع می‌دهد که آیا باردار هستید یا خیر. استفاده از این روش می‌تواند به ویژه برای زنانی که قصد بارداری دارند، بسیار کاربردی باشد.

  طرز استفاده از بی بی چک

  «از بیبی چک چگونه استفاده کنیم؟» طرز استفاده از بی بی چک رایج ترین سوال برای افراد است. گام به گام مراحل استفاده از بی بی چک به شرح زیر است:

  1. ابتدا مقداری از ادرار خود را در یک ظرف یکبار مصرف جمع کنید.
  2. سپس نوار تست بارداری را تا جایی که در راهنمای آن مشخص شده است، درون ظرف ادرار قرار دهید.
  3. با استفاده از قطره چکان، مقداری از ادرار را در محل مشخص شده روی نوار تست بارداری بریزید.
  4. پس از انجام این مراحل، باید چند دقیقه صبر کنید. زمان انتظار برای مشاهده نتیجه در هر نوار تست متفاوت است و در راهنمای آن ذکر شده است.
  5. با گذشت زمان مشخص شده، نتیجه به صورت رنگ یا علامتی خاص روی نوار تست نمایان می‌شود که نشان دهنده مثبت یا منفی بودن بارداری است.
  6. لطفا مراحل را به دقت دنبال کنید تا نتیجه دقیق و قابل اطمینان را بدست آورید. در صورت هرگونه سؤال یا ابهام، می‌توانید با پزشک خود یا مشاور بهداشتی مشورت کنید.

  انواع بی بی چک

  بی‌بی‌چک‌ها انواع مختلفی دارند که آشنایی با نحوه استفاده از آنها می‌تواند به انجام این تست به بهترین شکل کمک کند. در ادامه با انواع بی‌بی‌چک و نحوه تفسیر نتایج آنها آشنا خواهیم شد.

  • بی‌ بی ‌چک نواری: در بی‌ بی ‌چک نواری باید چند قطره ادرار در محفظه انتهایی ریخته شود و سپس ظرف به دستگاه متصل شود. در بی‌ بی ‌چک نواری نتیجه تست بعد از 2 تا 10 دقیقه مشخص خواهد شد.

  • بی ‌بی ‌چک مستقیم: در بی ‌بی ‌چک مستقیم باید مستقیما روی بی‌بی‌چک ادرار کرد و نتیجه تست بعد از 2 تا 10 دقیقه مشخص می‌شود.
  • بی‌ بی ‌چک قطره‌چکانی: در این نوع باید با استفاده از قطره‌چکان مقداری ادرار روی محل مشخص ریخته شود و چند دقیقه صبر کرد تا نتیجه مشخص شود.

  تفسیر نتیجه بی ‌بی ‌چک

  چگونه جواب آزمایش بارداری را بخوانیم؟ نحوه تفسیر بی بی چک به شرح زیر است:

  نتیجه مثبت بی بی چک: دو خط قرمز پررنگ در قسمت‌های C و T ظاهر می‌شود که نشان‌دهنده بارداری است.

  نتیجه منفی بی بی چک: قسمت C قرمز پررنگ می‌شود اما قسمت T رنگی ندارد که نشان‌دهنده عدم بارداری است.

  نتیجه مثبت ضعیف بی بی چک: قسمت C قرمز پررنگ می‌شود و قسمت T قرمز کم‌رنگ است که یک حالت مشکوک بوده و تست خون بارداری پیشنهاد می‌شود.

  بهترین زمان برای تست بیبی چک

  بیبی چک از چه زمانی نشان میدهد؟ بیبی چک از چند روز نشون میده؟ بهترین زمان برای استفاده از تست بارداری بی‌ بی ‌چک، حدود 1 هفته پس از زمان پریود معمول است. این زمان به احتمال زیاد نتیجه تست را دقیق‌تر می‌کند. اگر نمی‌توانید 1 هفته صبر کنید، آزمایش خون برای تشخیص بارداری گزینه مناسب‌تری است، چراکه نتیجه تست خون در مقایسه با بی‌بی‌چک، دقیق‌تر است. برای افرادی که پریود نامنظمی دارند، استفاده از بی ‌بی ‌چک کمی چالش‌برانگیز است. در این موارد، بهتر است حداقل 21 روز پس از آخرین رابطه جنسی محافظت نشده، از تست سریع بارداری استفاده کنید. از طرفی بهترین زمان برای انجام تست بی‌بی‌چک، صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب است که ادرار در غلیظ‌ترین حالت ممکن قرار دارد. معمولاً بعد از خوردن آب و زمانی که ادرار رقیق‌شده، نتیجه تست بارداری دقیق نخواهد بود.

  نتیجه بی‌بی چک قابل اعتماد است؟

  کیت‌های تست بارداری یا بی بی چک ادعا می‌کنند تا 99 درصد دقیق هستند، اما زمان استفاده از آنها روی میزان دقت تاثیرگذار است. اگر چند روز پس از دیر کردن قاعدگی از این تست‌ها استفاده کنید، احتمالا نتیجه درستی دریافت نخواهید کرد. توصیه می‌شود حداقل یک هفته پس از عقب افتادن پریود، تست بارداری انجام دهید. باید توجه داشت که امکان نتیجه مثبت یا منفی کاذب در این تست‌ها وجود دارد. معمولا نتیجه مثبت صحیح است، اما نتیجه منفی می‌تواند کاذب باشد. اگر تست شما منفی شد، یک هفته بعد آن را تکرار کنید. درصد خطای تست بارداری خانگی به تعداد روزهایی که از لقاح گذشته، برند آن و زمان دقیق لقاح و بستگی دارد.

  نتیجه بی بی چک کاذب چیست؟

  نتیجه منفی کاذب در تست بارداری یعنی اینکه شما باردار هستید اما نتیجه آزمایش منفی می‌آید. طبق آمار سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، از هر 100 زنی که زود هنگام تست بارداری را انجام می‌دهند، بین 10 تا 20 نفر نتیجه مثبت دریافت نمی‌کنند، حتی اگر واقعا باردار باشند. عوامل متعددی می‌توانند منجر به نتیجه منفی کاذب در تست بارداری شوند:

  • انجام تست در مراحل خیلی اولیه بارداری
  • استفاده از نوار تستی که به هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) حساسیت کافی ندارد
  • رقیق بودن ادرار و سطح پایین هورمون hCG در آن
  • استفاده نادرست از نوار تست
  • خواندن اشتباه نتیجه تست
  • خواندن نتیجه قبل از گذشت زمان لازم
  • نقص فنی در خود نوار تست
  • در موارد نادر، بارداری خارج از رحم
  • بیماری حاملگی تروفوبلاستیک (GTD) یا بارداری مولار

  از کجا بی بی چک بخریم؟

  شما می‌توانید از داروخانه های معتبر بی بی چک را تهیه کنید. قیمت بی بی چک حدودا بین 40 تا 100 هزار تومان است. 

  کلام آخر

  در نهایت، اگرچه تست‌های بارداری خانگی روشی ساده و دردسترس برای تشخیص اولیه حاملگی هستند، اما نباید تنها به نتایج آنها اتکا کرد. این تست‌ها دقت نسبی دارند و امکان خطا و نتایج کاذب در آنها وجود دارد. بنابراین در صورت هرگونه ابهام یا تناقض میان نتایج و علائم، بهترین راهکار مراجعه به پزشک متخصص زنان و انجام آزمایش‌های تشخیصی دقیق‌تر است. همچنین رعایت دستورالعمل‌های کیت‌ها، زمان مناسب انجام تست و در نظر گرفتن شرایط جسمی می‌تواند به افزایش دقت نتایج کمک کند. برای تفسیر دقیق نتیجه بی بی چک بهتر است از متخصص زنان آنلاین ویزیت دریافت کنید. 

  دکتر های مرتبط با این مطالب

  دکتر معصومه شفاعت فلوشیپ پریناتولوژی

  کرج

  5 (6 نظر)

  پاسخگویی تقریبا:کمتر از 1 ساعت

  تجربه
  11 سال
  پوشش بیمه
  ندارد

  خدمات:

  اقدام به بارداری, مشاوره عمو ...

  دکتر ریحانه ولیان متخصص زنان و زایمان

  مبارکه

  4.3 (57 نظر)

  تجربه
  4 سال
  پوشش بیمه
  ندارد

  خدمات:

  اقدام به بارداری, عفونت واژن

  مینا سادات ریاحی کارشناسی مامایی

  طبس

  5

  تجربه
  17 سال
  پوشش بیمه
  دارد

  خدمات:

  اقدام به بارداری, مشاوره آنل ...

  دکتر کاملیا ساداتی دکترا روانشناسی

  تهران

  پاسخگویی تقریبا:کمتر از 1 ساعت

  تجربه
  23 سال
  پوشش بیمه
  ندارد

  خدمات:

  مشاوره آنلاین مامایی, سلامت ...

  سهیلا سرلک چیوا کارشناسی مامایی

  تهران

  4.9 (74 نظر)

  پاسخگویی تقریبا:2 ساعت

  تجربه
  16 سال
  پوشش بیمه
  دارد

  خدمات:

  اقدام به بارداری, مشاوره آنل ...

  تیم تحریریۀ ایزو ویزیت

  تیم تحریریۀ ایزو ویزیت از پزشکان و روانشناسان باتجربه و همچنین کارشناسان تولیدمحتوا با تحصیلات آکادمیک در زمینۀ سلامت جسم و روان تشکیل شده‌است. تیم تحریریۀ ایزو ویزیت در تلاش است تا براساس به‌روزترین مقالات و یافته‌های علمی در حوزۀ درمان پاسخی دقیق برای تمامی سوالات پزشکی و روانشناسی ارائه کند و مطالبی جامع و معتبر را در اختیار مخاطبین خود قرار دهد.

  نویسنده مقاله :

   تیم علمی تحقیقاتی ایزوویزیت
  تیم علمی تحقیقاتی ایزوویزیت

  نظرات
  نظر/سوال خود را وارد نمایید:
  چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
  1 تعیین تخصص

  در مرحله اول به صفحه پزشکان سایت ایزو ویزیت مراجعه و با کمک فیلترها نوع تخصص پزشک را مشخص کنید.

  2 انتخاب پزشک

  در مرحله دوم بعد از بررسی متخصصین فیلتر شده، پزشک موردنظر خود را انتخاب کنید.

  3 انتخاب موضوع و نوع ویزیت

  در این مرحله وارد پروفایل پزشک شده و نوبت به انتخاب موضوع ویزیت آنلاین رسیده است. بعد از انتخاب موضوع ویزیت، نوع ویزیت (تلفنی، متنی) را تعیین کنید.

  4 مکالمه امن با پزشک

  در مرحله چهارم بعد از ورود به صفحه چت امن با پزشک به سوالات پاسخ دهید.

  5 پرداخت و شروع مشاوره

  در مرحله آخر بعد از پاسخ به سوالات، ویزیت را پرداخت کرده و مشاوره آنلاین خود را با پزشک شروع کنید.