برای شروع نیاز به کمک داری؟

تماس بگیر

سوالات کوتاه پزشکیت رو رایگان بپرس

لیست سوالات

کپسول هماتینیک

ایزوویزیت

تضمین بازگشت وجه و رضایت کاربران

در صورت نارضایتی از مشاوره، هزینه شما پس از بررسی به طور کامل بازگردانده میشود

کپسول هماتینیک

کپسول هماتینیک

هر کپسول محتوی ۱۵ میکرو گرم ویتامین ب12 350 میلی گرم، فروس فومارات (معادل ۱۱۵ میلی گرم آهن فلزی)، ۱۵۰ میلی گرم ویتامین C و ۱ میلی گرم فولیک اسید می باشد.

قرص هماتینیک برای چیست؟

با توجه به پیامدهای نامطلوب و خطرناک کمبود آهن در بدن، استفاده از مواد غذایی و مکمل‌های استاندارد سرشار از این ماده معدنی برای بهبود سلامتی بدن، ضروری است. قرص هماتینیک یک گزینه عالی برای رفع مشکل کمبود آهن در بدن محسوب می‌گردد و مصرف آن به بهبود نقص در جذب آهن به دلیل کمبود فاکتورهای داخلی کمک می‌کند.

به طور کلی به ترکیباتی که حاوی آهن، فولیک اسید و ویتامین B12 هستند، هماتینیک گفته می‌شود. گاهی اوقات برای اثربخشی بیشتر در درمان انواع کم خونی ریزمغذی‌های دیگری نیز به این ترکیب اضافه می‌شود. کپسول هماتینیک یک محصول با کیفیت است که در درمان انواع کم خونی مثل کم خونی (آنمی) پرنیشوس و کم خونی مگالوبلاستیک بسیار موثر است. یکی از کاربردهای مهم قرص هماتینیک، درمان کم خونی متأثر از فقر آهن در دوران بارداری، نوزادی و کودکی می‌باشد.


پیشنهاد مطالعه مقاله:


ترکیبات کپسول هماتینیک؛ بهترین مکمل آهن

فروس فومارات (ملح آهن)

فروس فومارات یکی از املاح آهن است که به کمک آن عنصر آهن در بدن به خوبی جذب می‌شود. جالب است بدانید مصرف آهن به تنهایی در بدن عوارض گوارشی زیادی ایجاد می‌کند و جذب خوبی هم ندارد. به همین دلیل در بهترین مکمل‌های آهن مانند هماتینیک از ملح آهن فروس فومارات استفاده می‌شود.

عنصر آهن در تولید پروتئین‌های انتقال دهنده اکسیژن در بدن، یعنی هموگلوبین و میوگلوبین، نقش دارد. در واقع یکی از اصلی‌ترین اجزاء این پروتئین زنجیره‌ی هِم است که از ۴ عنصر آهن تشکیل شده. در نبود آهن این، هموگلوبین‌هایی ناقص و در نتیجه گلبول‌های قرمز ناتوان و ناقص خواهیم داشت. در نتیجه اکسیژن رسانی به سلول‌های بدن نیز با مشکل روبرو می‌شود.

ویتامین C

این ویتامین برای جذب بهتر آهن در قرص هماتینیک به کار رفته است. بیشتر ما فقط هنگام سرماخوردگی به سراغ ویتامین C می‌رویم؛ اما این ویتامین خواص دیگری هم برای بدن دارد. کمک به جذب بهتر آهن در روده، کاهش عوارض گوارشی قرص آهن، تولید کلاژن و کراتین در پوست و موها، تقویت سیستم ایمنی، خاصیت آنتی اکسیدان بالا و… همگی از خواص این ویتامین هستند.

ویتامین B12

اولین ایستگاه تولید گلبول‌های قرمز خون، مغز استخوان است. بدن در این ایستگاه برای ساخت این سلول‌های قرمز، به ویتامین B12، به عنوان یکی از مواد اصلی، نیاز دارد. اگر این ویتامین به اندازه کافی در دسترس مغز استخوان نباشد، گلبول‌های قرمز ناقص یا بسیار کمی در بدن تولید می‌شود که در حمل هموگلوبین و میوگلوبین ناتوان هستند. به این نوع کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12، کم خونی مگالوبلاستیک می‌گویند که بازهم در تغذیه سلول های بدن اختلال ایجاد می کند.

پس برای خون رسانی صحیح به سلول‌های بدن، از جمله سلول‌های مغز، فولیکول‌های مو، سلول‌های ماهیچه‌ای و… ویتامین B12 نیز لازم است.

ویتامین B9 (فولیک اسید)

فولیک اسید نیز یکی از ترکیبات اصلی برای ساخت و بلوغ گلبول‌های قرمز خون است. کم خونی ناشی از فولیک اسید نیز جزو شایع‌ترین انواع کم خونی شناخته می‌شود. به همین در ترکیبات قرص آهن هماتینیک، در کنار آن، فولیک اسید نیز دیده می‌شود.

ویتامین B9 با اسم فولات نیز شناخته می‌شود. این ویتامین علاوه بر نقشی که در بلوغ و تکمیل فرایند تولید گلبول‌های قرمز دارد، در سنتز و بازسازی DNA و تولید آمینو اسیدهای ضروری برای ساخت پروتئین‌های مهم بدن هم دخالت دارد.

موارد مصرف

- بهبود کم خونی ناشی از فقر آهن در دوران کودکی و نوزادی
- بهبود کم خونی متأثر از فقر آهن برای زنان باردار
- درمان کم خونی پرنیشیوس
- درمان کم خونی مگالوبلاستیک
- بهبود جذب آهن در بدن
- رفع نقص تغذیه‌ای ویتامین B12
- رفع ریزش مو
- افزایش اشتها

مقدار مصرف

- بهترین زمان مصرف مکمل آهن، ممکن است برای هر فرد با توجه به شرایط بدنش متفاوت باشد که باید توسط پزشک مشخص شود. اما به طور معمول بهتر است برای جذب کاهش عوارض قرص هماتینیک، آن را همراه با غذا یا پس از غذا میل کنید.

عوارض جانبی

- مصرف هماتینیک ممکن است باعث بروز عوارض گوارشی شود که می‌توان آن را کنترل کرد.
- با مصرف دوز متوسط از این کپسول در افراد حساس و یا دوز بالا در افراد عادی، احتمال بروز عوارضی همچون راش پوستی، تهوع، استفراغ، گرگرفتگی صورت و اسهال وجود دارد. معمولاً در اثر استفاده از فرآورده های حاوی آهن، رنگ مدفوع به سبزه تیره یا سیاهی می‌گراید که دلیل این موضوع، کاهش جذب آهن می باشد و بی‌خطر است.

موارد منع مصرف

- در دو ماه اول دوران بارداری، فقط در صورت ضرورت و با احتیاط فراوان به شرط آن که فواید مصرف دارو بر آثار سوء احتمالی آن برتری داشته باشند، مصرف گردد و در ٧ ماه آخر دوران بارداری مصرف آن بی خطر است و منعی ندارد.

تداخل دارویی

- چنانچه دارای سابقه حساسیت به فرآوردهای حاوی آهن، فولیک اسید و یا هر نوع ماده و غذای رنگی دارید، باید پیش از مصرف کپسول و قرص هماتینیک با پزشک مشورت نمایید. اگر دچار بیماری‌هایی همچون آلرژی، آسم، مشکلات کبدی، عفونت‌های شدید کلیوی، التهاب روده، کولیت، زخم معده، التهاب روده، التهاب مجاری گوارشی، الکلیسم و آرتریت روماتوئید هستید، مشورت با پزشک قبل از مصرف داروی هماتینیک ضروری است.
- در نهایت در صورت استفاده از برخی داروهای خاص دیگر نیز باید برای مصرف کپسول هماتینیک با پزشک مشورت کنید، این داروها عبارتند از: آنتی اسیدها، پنی سیلامین، تتراسایکلین‌ها، ویتامین E، آنتاگونیست‌های فولیک اسید مثل متوترکسات، پانکراتین و فلوروکینولون‌ها.
اگر در مورد این دارو و یا دارو های مشابه سوالی دارید ، میتوانید با دکتر های داروساز ایزو ویزیت مشورت نمایید.

دکتر مونا فرجی

دکتر داروساز
4 سال تجربه 1نظر 68,000 تومان
دکتر  مونا فرجی دکتر داروساز

دکتر پویا دریلی

دکتر داروساز
6 سال تجربه 36نظر 40,000 تومان
دکتر  پویا دریلی دکتر داروساز
سوالات متداول درباره کپسول هماتینیک:

بهترین زمان استفاده را پزشک شما تعیین می‌کند، اما به طور معمول برای استفاده صحیح از این محصول، می‌توانید روزانه یک عدد کپسول را به همراه غذا و یا بعد از خوردن غذا میل نمایید.

یکی از آثار کم خونی در بدن، ریزش مو است که یک مشکل آزاردهنده محسوب می‌شود. به طور کلی استفاده از مکمل‌های آهن برای بهبود مشکل ریزش مو، موثر خواهد بود.

استفاده از کپسول هماتینیک برای کودکان جهت رفع مشکل کمبود آهن می‌تواند اثرگذار باشد. پیش از مصرف حتما با پزشک برای تعیین دوز مصرفی مشورت کنید

بعد از زایمان، مادر میزان زیادی از آهن بدن خود را از دست می‌دهد و به همین جهت در چند هفته اول نیاز مبرمی به آهن دارد. خون‌ریزی بانوان بعد از زایمان بین 5 تا 6 هفته ادامه خواهد داشت و به همین دلیل بهتر است که مصرف مولتی‌ویتامین‌ها و مکمل‌های حاوی آهن را قطع نکنند. در دوران شیردهی به دلیل عدم وجود قاعدگی، نیاز بدن بانوان به آهن به مقدار 9 میلی‌گرم در روز کاهش می‌یابد

استفاده از کپسول هماتینیک در دوران بارداری می‌تواند در بهبود آنمی یا کم خونی ناشی از فقر آهن مؤثر است. با این حال اگر در دوران بارداری هستید، حتماً قبل از مصرف این مکمل یا هر مکمل دیگری با پزشک مشورت کنید.

اگر دچار کم خونی فقر آهن هستید، می‌توانید در دوران پریود نیز قرص هماتینیک را مصرف کنید. اما دقت داشته باشید که مکمل آهن باید به صورت دوره‌ای مصرف شود. پس بهتر است برای مشخص شدن میزان دقیق مصرف و مدت دوره آن، با پزشک مشورت کنید

قرص آهن هماتینیک همانطور که گفتیم در رفع بی اشتهایی ناشی از کمبود آهن بسیار مؤثر است. مصرف منظم این مکمل در افرادی که دچار بی اشتهایی هستند، باعث افزایش میل به غذا خوردن می‌شود و ممکن است کمی هم وزن اضافه کنند. اگر شما دچار اضافه وزن هستید و همچنان کم خونی دارید، برای جلوگیری از افزایش وزن، بهتر است این مکمل آهن را قبل از خواب مصرف کنید

چند نمونه از موارد استفاده این دارو
بیمار زن 35 ساله، تاریخ مراجعه 1399/05/09
چاقی،گوارش،ریزش مو
بیمار زن 37 ساله، تاریخ مراجعه 1399/06/25
یبوسیت و سندروم روده ی تحریک پ ...
بیمار زن 39 ساله، تاریخ مراجعه 1400/08/20
ریزش مو و خالی شدن سر بیشتر در ...
بیمار زن 48 ساله، تاریخ مراجعه 1399/05/16
ارتروز درجه متوسط
بیمار زن 36 ساله، تاریخ مراجعه 1399/07/19
تیرویید کم کار و پلی کیستیک و ...
بیمار زن 50 ساله، تاریخ مراجعه 1400/07/26
ادامه دار شدن دوران پریودی
بیمار زن 27 ساله، تاریخ مراجعه 1400/01/18
ضعف وبیحالی شدید
بیمار زن 46 ساله، تاریخ مراجعه 1399/06/18
کنترل دیابت
بیمار زن 48 ساله، تاریخ مراجعه 1400/01/27
افسردگي لذت نبردن از زندگي ترس ...
بیمار زن 28 ساله، تاریخ مراجعه 1399/08/03
بالا بودن هورمون مردانه
نظرات در مورد دارو
اگر شما نیز تجربه استفاده از این دارو را دارید لطفا تجربه خود را برای دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران
کاربر مهمان 1401-06-13
سلام‌خوردن‌قرص‌هماتنیک‌رنگ‌ادرار‌را‌یکم‌قرمزمیکنه
کاربر مهمان 1401-03-15
سلام..۲تا سوال داشتم اول اینکه کپسول هماتنیک خارجیش هم هست؟بعد اینکه برای یبوست هنگام مصرف این دارو چیکار باید کرد.مدفوع رو سیاه هم میکنه که امیدوارم جای نگرانی نداشته باشه.با سپاس ازشما

باسلام. کشور سازنده این کپسول، ایران هست. بله، در عوارض دارو، تمامی مواردی که ذکر کردین،نوشته شده.

کاربر مهمان 1400-05-24
من کپسول هماتنیک استفاده کردم سرگیچه میگرفتم ومدفوعم رنگ سیاه میشد دیگه کپسولم قطع کردم

سلام و روز بخیر،این مواردی که فرمودین،کمی بالاتر توی قسمت عوارض دارو هم نام برده شده و کاملا طبیعیه.

عضویت در ایزو ویزیت
پزشکان و متخصصین

برای ارائه خدمات آنلاین به بیماران بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
کاربران گرامی

برای دریافت مشاوره آنلاین با پزشکان می توانید بصورت رایگان ثبت نام کنید

رایگان ثبت نام کنید
isovisit
مراکز درمانی

برای معرفی و مدیریت کامل مرکز درمانی، کلینیک و بیمارستان ثبت نام کنید

بزودی
isovisit
logo-samandehi

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به ایزوویزیت تعلق دارد.