کپسول هماتینیک

هر کپسول محتوی ۱۵ میکرو گرم ویتامین ب12 350 میلی گرم، فروس فومارات (معادل ۱۱۵ میلی گرم آهن فلزی)، ۱۵۰ میلی گرم ویتامین C و ۱ میلی گرم فولیک اسید می باشد.

قرص هماتینیک برای چیست؟

با توجه به پیامدهای نامطلوب و خطرناک کمبود آهن در بدن، استفاده از مواد غذایی و مکمل‌های استاندارد سرشار از این ماده معدنی برای بهبود سلامتی بدن، ضروری است. قرص هماتینیک یک گزینه عالی برای رفع مشکل کمبود آهن در بدن محسوب می‌گردد و مصرف آن به بهبود نقص در جذب آهن به دلیل کمبود فاکتورهای داخلی کمک می‌کند.

به طور کلی به ترکیباتی که حاوی آهن، فولیک اسید و ویتامین B12 هستند، هماتینیک گفته می‌شود. گاهی اوقات برای اثربخشی بیشتر در درمان انواع کم خونی ریزمغذی‌های دیگری نیز به این ترکیب اضافه می‌شود. کپسول هماتینیک یک محصول با کیفیت است که در درمان انواع کم خونی مثل کم خونی (آنمی) پرنیشوس و کم خونی مگالوبلاستیک بسیار موثر است. یکی از کاربردهای مهم قرص هماتینیک، درمان کم خونی متأثر از فقر آهن در دوران بارداری، نوزادی و کودکی می‌باشد.


پیشنهاد مطالعه مقاله:


ترکیبات کپسول هماتینیک؛ بهترین مکمل آهن

فروس فومارات (ملح آهن)

فروس فومارات یکی از املاح آهن است که به کمک آن عنصر آهن در بدن به خوبی جذب می‌شود. جالب است بدانید مصرف آهن به تنهایی در بدن عوارض گوارشی زیادی ایجاد می‌کند و جذب خوبی هم ندارد. به همین دلیل در بهترین مکمل‌های آهن مانند هماتینیک از ملح آهن فروس فومارات استفاده می‌شود.

عنصر آهن در تولید پروتئین‌های انتقال دهنده اکسیژن در بدن، یعنی هموگلوبین و میوگلوبین، نقش دارد. در واقع یکی از اصلی‌ترین اجزاء این پروتئین زنجیره‌ی هِم است که از ۴ عنصر آهن تشکیل شده. در نبود آهن این، هموگلوبین‌هایی ناقص و در نتیجه گلبول‌های قرمز ناتوان و ناقص خواهیم داشت. در نتیجه اکسیژن رسانی به سلول‌های بدن نیز با مشکل روبرو می‌شود.

ویتامین C

این ویتامین برای جذب بهتر آهن در قرص هماتینیک به کار رفته است. بیشتر ما فقط هنگام سرماخوردگی به سراغ ویتامین C می‌رویم؛ اما این ویتامین خواص دیگری هم برای بدن دارد. کمک به جذب بهتر آهن در روده، کاهش عوارض گوارشی قرص آهن، تولید کلاژن و کراتین در پوست و موها، تقویت سیستم ایمنی، خاصیت آنتی اکسیدان بالا و… همگی از خواص این ویتامین هستند.

ویتامین B12

اولین ایستگاه تولید گلبول‌های قرمز خون، مغز استخوان است. بدن در این ایستگاه برای ساخت این سلول‌های قرمز، به ویتامین B12، به عنوان یکی از مواد اصلی، نیاز دارد. اگر این ویتامین به اندازه کافی در دسترس مغز استخوان نباشد، گلبول‌های قرمز ناقص یا بسیار کمی در بدن تولید می‌شود که در حمل هموگلوبین و میوگلوبین ناتوان هستند. به این نوع کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12، کم خونی مگالوبلاستیک می‌گویند که بازهم در تغذیه سلول های بدن اختلال ایجاد می کند.

پس برای خون رسانی صحیح به سلول‌های بدن، از جمله سلول‌های مغز، فولیکول‌های مو، سلول‌های ماهیچه‌ای و… ویتامین B12 نیز لازم است.

ویتامین B9 (فولیک اسید)

فولیک اسید نیز یکی از ترکیبات اصلی برای ساخت و بلوغ گلبول‌های قرمز خون است. کم خونی ناشی از فولیک اسید نیز جزو شایع‌ترین انواع کم خونی شناخته می‌شود. به همین در ترکیبات قرص آهن هماتینیک، در کنار آن، فولیک اسید نیز دیده می‌شود.

ویتامین B9 با اسم فولات نیز شناخته می‌شود. این ویتامین علاوه بر نقشی که در بلوغ و تکمیل فرایند تولید گلبول‌های قرمز دارد، در سنتز و بازسازی DNA و تولید آمینو اسیدهای ضروری برای ساخت پروتئین‌های مهم بدن هم دخالت دارد.

موارد مصرف

- بهبود کم خونی ناشی از فقر آهن در دوران کودکی و نوزادی
- بهبود کم خونی متأثر از فقر آهن برای زنان باردار
- درمان کم خونی پرنیشیوس
- درمان کم خونی مگالوبلاستیک
- بهبود جذب آهن در بدن
- رفع نقص تغذیه‌ای ویتامین B12
- رفع ریزش مو
- افزایش اشتها

موارد منع مصرف

- در دو ماه اول دوران بارداری، فقط در صورت ضرورت و با احتیاط فراوان به شرط آن که فواید مصرف دارو بر آثار سوء احتمالی آن برتری داشته باشند، مصرف گردد و در ٧ ماه آخر دوران بارداری مصرف آن بی خطر است و منعی ندارد.

مقدار مصرف

- بهترین زمان مصرف مکمل آهن، ممکن است برای هر فرد با توجه به شرایط بدنش متفاوت باشد که باید توسط پزشک مشخص شود. اما به طور معمول بهتر است برای جذب کاهش عوارض قرص هماتینیک، آن را همراه با غذا یا پس از غذا میل کنید.

عوارض جانبی

- مصرف هماتینیک ممکن است باعث بروز عوارض گوارشی شود که می‌توان آن را کنترل کرد.
- با مصرف دوز متوسط از این کپسول در افراد حساس و یا دوز بالا در افراد عادی، احتمال بروز عوارضی همچون راش پوستی، تهوع، استفراغ، گرگرفتگی صورت و اسهال وجود دارد. معمولاً در اثر استفاده از فرآورده های حاوی آهن، رنگ مدفوع به سبزه تیره یا سیاهی می‌گراید که دلیل این موضوع، کاهش جذب آهن می باشد و بی‌خطر است.

تداخل دارویی

- چنانچه دارای سابقه حساسیت به فرآوردهای حاوی آهن، فولیک اسید و یا هر نوع ماده و غذای رنگی دارید، باید پیش از مصرف کپسول و قرص هماتینیک با پزشک مشورت نمایید. اگر دچار بیماری‌هایی همچون آلرژی، آسم، مشکلات کبدی، عفونت‌های شدید کلیوی، التهاب روده، کولیت، زخم معده، التهاب روده، التهاب مجاری گوارشی، الکلیسم و آرتریت روماتوئید هستید، مشورت با پزشک قبل از مصرف داروی هماتینیک ضروری است.
- در نهایت در صورت استفاده از برخی داروهای خاص دیگر نیز باید برای مصرف کپسول هماتینیک با پزشک مشورت کنید، این داروها عبارتند از: آنتی اسیدها، پنی سیلامین، تتراسایکلین‌ها، ویتامین E، آنتاگونیست‌های فولیک اسید مثل متوترکسات، پانکراتین و فلوروکینولون‌ها.

نوع و دوز مصرفی دارو با توجه به شرایط شما تجویز می‌شود. به‌ هیچ‌ عنوان بدون مشورت با پزشک اقدام به مصرف دارو نکنید.
کپسول هماتینیک

اگر در مورد این دارو سوال دارید می توانید از پزشک دارو ساز بپرسید.

ویزیت آنلاین تلفنی و متنی با
دکتر داروساز
دکتر داروساز

ویزیت آنلاین همراه با تضمین رضایت

ارتباط تلفنی و متنی با پزشک متخصص

سوالات متداول
  • بهترین زمان استفاده را پزشک شما تعیین می‌کند، اما به طور معمول برای استفاده صحیح از این محصول، می‌توانید روزانه یک عدد کپسول را به همراه غذا و یا بعد از خوردن غذا میل نمایید.

  • یکی از آثار کم خونی در بدن، ریزش مو است که یک مشکل آزاردهنده محسوب می‌شود. به طور کلی استفاده از مکمل‌های آهن برای بهبود مشکل ریزش مو، موثر خواهد بود.

  • استفاده از کپسول هماتینیک برای کودکان جهت رفع مشکل کمبود آهن می‌تواند اثرگذار باشد. پیش از مصرف حتما با پزشک برای تعیین دوز مصرفی مشورت کنید

  • بعد از زایمان، مادر میزان زیادی از آهن بدن خود را از دست می‌دهد و به همین جهت در چند هفته اول نیاز مبرمی به آهن دارد. خون‌ریزی بانوان بعد از زایمان بین 5 تا 6 هفته ادامه خواهد داشت و به همین دلیل بهتر است که مصرف مولتی‌ویتامین‌ها و مکمل‌های حاوی آهن را قطع نکنند. در دوران شیردهی به دلیل عدم وجود قاعدگی، نیاز بدن بانوان به آهن به مقدار 9 میلی‌گرم در روز کاهش می‌یابد

  • استفاده از کپسول هماتینیک در دوران بارداری می‌تواند در بهبود آنمی یا کم خونی ناشی از فقر آهن مؤثر است. با این حال اگر در دوران بارداری هستید، حتماً قبل از مصرف این مکمل یا هر مکمل دیگری با پزشک مشورت کنید.

  • اگر دچار کم خونی فقر آهن هستید، می‌توانید در دوران پریود نیز قرص هماتینیک را مصرف کنید. اما دقت داشته باشید که مکمل آهن باید به صورت دوره‌ای مصرف شود. پس بهتر است برای مشخص شدن میزان دقیق مصرف و مدت دوره آن، با پزشک مشورت کنید

  • قرص آهن هماتینیک همانطور که گفتیم در رفع بی اشتهایی ناشی از کمبود آهن بسیار مؤثر است. مصرف منظم این مکمل در افرادی که دچار بی اشتهایی هستند، باعث افزایش میل به غذا خوردن می‌شود و ممکن است کمی هم وزن اضافه کنند. اگر شما دچار اضافه وزن هستید و همچنان کم خونی دارید، برای جلوگیری از افزایش وزن، بهتر است این مکمل آهن را قبل از خواب مصرف کنید

دارو های دیگر

Lamotrigine 25 mg

موارد مصرف : لاموتريژين به عنوان داروي كمكي براي درمان حملات تشنجی و درما ...

حب اثلق

موارد مصرف : - تنظیم عادت ماهانه در زنان- فعال کننده تخمدان ها- افزاینده ...

آمپول متیل پردنیزولون 40 میلی گرم

موارد مصرف : - التهاب- شوک- درمان یا کم کردن نواقص حسی و حرکتی ایجاد شده ...

قرص نوشدارو حکیم مومن تبریزی

موارد مصرف : - رقیق کننده ی خون - سم زدایی کبد - تصفیه کننده ی خون - ا ...

قرص لووتیروکسین 0/05 میلی گرم

موارد مصرف : - درمان کم کاری تیروئید- پیشگیری و درمان گواتر- درمان سرطان ...

Tab Vitamin E

موارد مصرف : - تنظیم کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی- مبا ...

شامپو nopri fort_G

موارد مصرف : - افزایش گردش خون در اسکالب و تحریک رشد مو - کنترل و مهار ب ...

پرل ویتامین دی 50000

موارد مصرف : - تقویت استخوان- جلوگیری از پوکی استخوان- جبران کم ...

قرص افلوکساسین 300 میلی گرم

موارد مصرف : - درمان برونشیت، خلط چرکی یا ذات الریه - درمان عفونت‌های پو ...

قرص نیتروفورانتوئین ۱۰۰ میلی گرم

موارد مصرف : - درمان عفونت بخصوص عفونت های مجاری ادراری و برای جلوگیری از ...

نظرات
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
1 انتخاب پزشک و متخصص

پزشک و یا تخصص مورد نظر خود را انتخاب کنید..

2 انتخاب نوع ویزیت

بر اساس نوع ویزیت ارائه شده از سمت پزشک که شامل “ویزیت متنی” و “ویزیت تلفنی” انتخاب کنید.

3 پاسخ به سوالات

به سوال های ارسال شده در صفحه چت پاسخ دهید

4 پرداخت مشاوره

ویزیت خود را از بین روش های پرداخت “آنلاین” یا “کارت به کارت” یا “ارزی” پرداخت کنید.

5 پاسخ پزشک به شما

بر اساس نوع ویزیت انتخاب شده، پزشک به شما پاسخ میدهد یا با شما تماس میگیرد.

زهرا گرجی
کاربر مهمان 1402/04/16

با سلام آیا افرادی که کم خونی مینور دارن و گلبول های داسی شکل دارن هم مجاز به استفاده از این قرص(هماتنیک) هستن؟ ممنون از پاسخگویی شما

دکترنیره شریف دینی @ در پاسخ به زهرا گرجی
دکترای حرفه ای دکتر داروساز 1402/04/24

سلام بله قابل استفاده است

زهرا
کاربر مهمان 1402/04/06

سلام خسته نباشید این قرص(هماتنیک) ممکن تاریخ قاعدگی تغییر بده؟چون من تو یه ماه دوبار پریود شدم! و بعدشم 10روز جلوتر شدم

دکترعفت حسن زاده @ در پاسخ به زهرا
کارشناسی مامایی 1402/04/07

سلام.
وقت بخیر.
تاریخ پریود شدن بستگی به هورمونهای تخمدان دارد‌.و ترشح این هورمونها تحت تاثیر تغذیه.شرایط روحی روانی.آب و هوا و....قرار می گیرد.
چون کپسول هماتینیک روی کم خونی موثر است پس می تواند روی هورمونهای تخمدان و در نتیجه روی پریودی موثر باشد.

میترا رخشانی
کاربر مهمان 1402/03/24

آیا قرص هماتینیک باعث رقیق تر شدن خون می شود و در دوران قایدگی چگونه باید مصرف شود

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به میترا رخشانی
پشتیبان سایت 1402/03/24

سلام میترای عزیز.خیر باعث رقیق شدن خوک نمی شود و میتونید در دوران قاعدگی مصرف کنید.

لیلا ایران نژاد
کاربر مهمان 1402/02/18

من ازوقتی این کپسول رو استفاده کردم صورتم پرازجوش شده.میتونه ازکپسول هماتینیک باشه.

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به لیلا ایران نژاد
پشتیبان سایت 1402/02/19

سلام لیلای عزیز.بله یکی از عوارض این دارو راش پوستی مثل جوشه.

صدیقه حاجیوند
کاربر مهمان 1402/02/13

برای پا درد ودست در. خوب است

نازی
کاربر مهمان 1402/02/03

سلام شرمنده آیا کپسول هماتینیک دندان رو خراب میکنه وشکنجه میشه دندان

پشتیبان شماره۵ @ در پاسخ به نازی
پشتیبان سایت 1402/02/04

سلام نازی عزیز.خیر این قرص عارضه ای برای دندان نداره.

علی حسنی
کاربر مهمان 1402/01/27

سلام بند این دو ماهه دست راستم از بازو تا نوک انگشت شصت درد می‌کند این دو هفته هست دردش کمتر شد ولی هنوز انگشتم بی حس ۶۲۸۲

پشتیبان ارشد ایزو ویزیت @ در پاسخ به علی حسنی
پشتیبان سایت 1402/01/27

این فقط یک نظر شخصی هست ولی با توجه به تجربه شخصی احتمال این هست که قسمتی از مویرگهای شما به صورت خفیف دچار گرفتی شده باشه. ماساژ با زوغن زیتون تا حدی کمک کننده هست . در مواقعی زالو درمانی هم جوابگو هست. باز تکرار میکنم این یک نظر تجربی و غیر تخصصی هست. در صورت نیاز میتونید یک مشاوره تخصصی داشته باشید. در صورت نیاز با پشتیبانی در ارتباط باشید تا بیشتر شما رو راهنمایی کنند

Shadi
کاربر مهمان 1402/01/23

سلام وقت بخیر من باردار بودم بچه شیش ماهم افتاد بدنم خیلی ضعیف شده قرص هماتنیک دکتر برام نوشت خاستم بپرسم میزان ویتامینی ک از بدنم رفته رو جبران می‌کنه و به وزن قبلیم برمی‌گردم یا نه چون وزنم‌ خیلی پایین اومده
ممنون میشم جواب بدین

Ahmad
کاربر مهمان 1401/10/11

با درود خدمت شما..وققتون بخیر..یه سوال داشتم اگه ممکنه جوابش رو بدارین ممنون میشم..
من بعد از خون دادن میتونم از قرص هماتنیک برای یه مدت خیلی کوتاه استفاده کنم؟ یعنی انجام چنین کار توجیه پزشکی داره یا نه؟..اگه توجیه داره تا چه مدتی میتونم از این کپسول استفاده کنم؟..بازم ممنونم..

اپراتور شماره 8 @ در پاسخ به Ahmad
پشتیبان سایت 1401/10/11

سلام
اگر به علت غلظت خون دارید خون میدید که لزومی نداره چون میزان هموگلوبین شما بالا بوده و میخواهید با این کار کاهش پیدا کنه
اما اگر هموگلوبین خون شما نرمال هست میتونید بعد از خون دادن روز در میان تا یکماه مصرف کنید. ولی آقایان معمولا کمبود آهن ندارند اگر آزمایش بدید برای این منظور بهتره و یا اینکه سعی کنید با مواد طبیعی مثل گوشت، حبوبات و ... تامین کنید
 

فرگل‌محمدی
کاربر مهمان 1401/06/13

سلام‌خوردن‌قرص‌هماتنیک‌رنگ‌ادرار‌را‌یکم‌قرمزمیکنه

مسلم محمودی
کاربر مهمان 1401/03/15

سلام..۲تا سوال داشتم اول اینکه کپسول هماتنیک خارجیش هم هست؟بعد اینکه برای یبوست هنگام مصرف این دارو چیکار باید کرد.مدفوع رو سیاه هم میکنه که امیدوارم جای نگرانی نداشته باشه.با سپاس ازشما

اپراتور شماره ۷ ایزوویزیت @ در پاسخ به مسلم محمودی
پشتیبان سایت 1401/03/15

باسلام. کشور سازنده این کپسول، ایران هست. بله، در عوارض دارو، تمامی مواردی که ذکر کردین،نوشته شده.

عادل غلامی
کاربر مهمان 1400/05/24

من کپسول هماتنیک استفاده کردم سرگیچه میگرفتم ومدفوعم رنگ سیاه میشد دیگه کپسولم قطع کردم

اپراتور شماره 12 ایزوویزیت @ در پاسخ به عادل غلامی
پشتیبان سایت 1400/05/25

سلام و روز بخیر،این مواردی که فرمودین،کمی بالاتر توی قسمت عوارض دارو هم نام برده شده و کاملا طبیعیه.