خواندن 5 دقیقه | انتشار 1401-03-17

0 نظر
2247 بازدید

بیماری های گوارشی و ریزش مو

نویسنده : پشتیبان ارشد ایزو ویزیت

بیماری های گوارشی و ریزش مو | پشتیبان ارشد ایزو ویزیت

بیماری های گوارشی و ریزش مو:

ریزش مو یکی از مواردیست که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند و به دلیل عوامل مختلف ایجاد می شود. برخی از شایع ترین عوامل شامل ارثی بودن، افزایش سن، مصرف داروها، تغییرات هورمونی و بیماریهایی مانند آلوپسی آره آتا می باشد.

یکی از عوامل نازک شدن مو که کمتر مشهود است اختلال در فرآیند گوارش است.

بدن شما برای رشد مو به مولکول های خاصی نیاز دارد، بنابراین ریزش مو می تواند یکی از عواقب هر مشکل گوارشی جدی باشد. بیماری هایی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری های التهابی روده(IBD) می تواند هضم را مختل کند این بدان معناست که بدن شما ممکن است مواد مغذی مورد نیاز خود را از غذایی که می خورید دریافت نکند. نداشتن مواد مغذی لازم به این معنیست که مواد اولیه لازم برای رشد مو وجود ندارد.

در این مقاله چگونگی نقش سلامت روده در ریزش مو را مورد بحث قرار می دهیم و برخی از راه هایی را که می توانید سلامت پوست و مو را بهبود بخشد را بررسی می کنیم.

موهای شما از پروتئین، لیپید، آب و برخی عناصر کمیاب ساخته شده است، اما روند رشد مو نیاز به انرژی زیادی دارد و عناصر مهم دیگر مانند هورمون ها، مواد معدنی و ویتامین ها را در بر میگیرد. اگر بدن مقادیر کافی از این عناصر ضروری را برای رشد مو نداشته باشد ریزش مو ممکن است به یک تهدید واقعی تبدیل شود. بدن شما تمام مواد مغذی مورد نیاز را از طریق هضم غذا دریافت می کند. هر چیزی که می خورید به دستگاه گوارش شما ختم می شود، پس از رسیدن غذا به روده، آنزیم ها و باکتری های روده آن را به عناصر تازه ای تجزیه می کنند تا برای جذب و پردازش بیشتر آماده شوند به همین دلیل است که هرگونه مشکل گوارشی به طور غیرمستقیم منجر به ریزش مو می شود.

چگونه فلور ضعیف روده باعث نازک شدن مو می شود:

دریافت مواد مغذی از غذا مستلزم داشتن دستگاه گوارش کارآمد و فلور روده سالم است باکتری ها و میکروب های موجود در روده شما برای تولید عناصر خارجی مانند اسیدهای آمینه، تری گلیسرید و ویتامین ها از جمله ویتامین های B1,B9,B7.B2.B5 وk ضروری هستند.

برخی عدم تعادل ها در باکتری های روده نیز با بیماریهایی مانند IBD مرتبط است. فلور روده سالم نشاندهنده یک اکوسیستم واقعی با تنوع بیش از 400 گونه میکروارگانیسم است. بیشتر این باکتری ها در روده بزرگ زندگی می کنند و نقش مهمی در هضم غذا و سلامت عمومی بدن دارند از جمله محافظت در برابر میکروب های مضر. تعادل بین این نوع میکروب ها برای سلامتی ما ضروریست و هر گونه عدم تعادل می تواند منجر به مشکلاتی مانند سرطان روده بزرگ و فیبروز کبد شود. فلور ناسالم روده ممکن است باعث اختلال در روند هضم و جذب غذا شود. بنابراین حتی اگر چیزهای مناسبی بخورید بدن شما ممکن است نتواند مولکول های مورد نیاز خود را استخراج کند.

این به نوبه خود می تواند منجر به کمبود عناصر خاص شود که بدن برای رشد مو استفاده می کند مطالعات نشان داده اند که بهبود روده بیمار می تواند رشد مو در بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا را بهبود بخشد. تغییر در رژیم غذایی، فلور طبیعی باکتری های روده و یا هر گونه التهاب در روده می تواند نفوذپذیری دیواره روده را تغییر دهد.اما تا کنون هیچ رابطه مستقیمی بین نفوذپذیری روده و ریزش مو مشخص نشده است. تغییرات در دیواره روده فرآیند گوارش را مختل می کند و مانع از جذب مواد مغذی می شود و بدون مواد مغذی مناسب رشد مو کند شده یا متوقف می شود.

چگونه سوء جذب می تواند منجر به ریزش مو شود:

در برخی شرایط پاتولوژیک حتی اگر غذای سالم می خورید بدن شما ممکن است نتواند مواد مغذی دستگاه گوارش را تجزیه و جذب کند. سوء جذب می تواند نتیجه عدم تحمل نوع غذایی خاص، التهاب موضعی، رشد بیش از حد باکتری ها، بیماری های خود ایمنی دستگاه گوارش و یا وجود انگل ها باشد. همچنین به نظر می رسد ارتباط قوی بین ریزش مو و بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیوگاستروکتومی قرار می گیرند وجود دارد.

این نوع مداخله ممکن است باعث سوء جذب ریز مغذی هایی مانند روی و آهن شود که هر دو برای رشد مو ضروری هستند. در دوره های کمبود مواد مغذی بدن شما از تمام  منابع خود برای حفظ عملکرد صحیح اندام ها استفاده می کند و فرآیندهایی مانند رشد مو در اولویت قرار ندارند بنابراین ممکن است رشد موها به تاخیر بیفتد و یا شروع به نازک شدن کند.

سندرم روده تحریک تحریک پذیر(IBS) و رشد مو:

سندرم روده تحریک پذیر یا IBS یک بیماری مزمن است که بیش از 7 درصد از جمعیت عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد. علائمی مانند درد، نفخ، اسهال و یبوست می تواند به شدت کیفیت زندگی بیماران را تحت تاثیر قرار دهد و اغلب با اختلال در فرآیند گوارش همراه است. یک مطالعه نشان داد که بیماران مبتلا به IBS به ریزش مو، نازک شدن مو و شکنندگی مو را به عنوان بخشی از علائم غیرگوارشی گزارش کردند.

بیماری التهابی روده(IBD)  و ریزش مو:

بیماری التهابی روده یا IBD اصطلاحیست که شامل بیماری کرون، کولیت اولستراتیو و سایرالتهابات غیرعفونی روده می شود.

عامل اصلی مرتبط با IBD واکنش بیش از حد سیستم ایمنی به فلور طبیعی روده است. علائم ممکن است متفاوت باشد اما بیشتر بیماران درد شکم، اسهال، خونریزی مقعدی، کاهش وزن و خستگی را گزارش کردند. ریزش مو در بیماران مبتلا به IBD با کمبودهای تغذیه ایی و واکنش های نامطلوب به دارو همراه است. مطالعات اخیر همچنین عوامل خطر مشترک با آلوپسی آره آتا و بیماری التهابی روده را کشف کردند. 

منبع

citynaturopathic.ca

نویسنده مقاله:

 پشتیبان ارشد ایزو ویزیت آنلاین
پشتیبان ارشد ایزو ویزیت

نظرات
نظر/سوال خود را وارد نمایید:
چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟
1 انتخاب پزشک و تخصص

پزشک و تخصص مورد نظر خود را انتخاب کنید

2 پاسخ به سوالات

به سوال های ارسال شده در صفحه چت پاسخ دهید

3 انتخاب نوع مشاوره

در قسمت پرداخت نوع مشاوره خود را که شامل "متنی" ، "تلفنی " و "تصویری" هست را انتخاب کنید

4 انتخاب نوع مشاوره

نوع پرداخت خود را از بین "آنلاین" یا "کارت به کارت" انتخاب و پرداخت کنید

5 انتخاب نوع مشاوره

بر اساس نوع مشاوره ای که در بخش پرداخت انتخاب کردید پزشک پاسخ شما را میدهد